12 خوراکی سرطان‌زا که نباید بخورید

12 خوراکی سرطان‌زا که نباید بخورید

شما هم احتمالاً همانند ما بارها کلمه­ مواد غذايی يا خوراکی‌های سرطان‌زا را در تيتر خبرها ديده و شنيده‌ايد. به احتمال زياد اين سؤال هم در ذهنتان به وجود آمده است که آيا يک بار مصرف اين مواد غذايی می‌تواند سبب ابتلا به سرطان شود؟

اگر بخواهيم به اين سؤال به وجود آمده در ذهن شما پاسخی جامع ومنطقی بدهيم می‌توان گفت که صرفاً تماس شما با ماده­ سرطان‌زا و يا خوردن خوراکی سرطان‌زا به اين معنی نيست که شما حتماً به بيماری سرطان مبتلا خواهيد شد. پس نمی‌توان دلايل بروز سرطان‌ها را فقط در چند خوراکی و ماده­ غذايی ناسالم خلاصه کرد. با توجه به تحقيقات انجام شده توسط سرطان‌شناسان دريافته‌ايم که بروز سرطان‌ها دلايل متعددی مانند ژن‌های معيوب و سرطان‌زا، مواد شيميايی موجود در غذاها و نوشيدنی‌ها و حتی ذرات ريز موجود در هوا می‌تواند داشته باشد. بنابراین دسته‌ای از عوامل هستند که دست به دست هم می‌دهند و سلول‌های سرطانی را به وجود می‌آورند. در ادامه این مقاله به بررسی 12 خوراکی سرطان‌زا می‌پردازیم.

12 خوراکی‌ سرطان‌زا

 1. مواد غذايی دست‌کاری شده­ ژنتيکی ياGMO

GMO يا اصلاح ژنتيکی روشی است برای تغيير ژنتيک و اصلاح نژاد در گياهان، مواد غذايی و در تمام موجودات زنده که در آن ژن مطلوب را جايگزين نسخه نامطلوب از همان ژن کرده يا ژنی را در راستای اهداف اصلاحی خود وارد DNA می‌کنند. برای مثال برای مقاوم ساختن مواد غذايی گياهی در برابر آفت‌ها، ژن‌های مقاوم در برابر آفت‌ها را به DNA ماده­ غذايی گياهی وارد می‌کنند تا ديگر نيازی به استفاده از سموم آفت‌کش که مواد شيميايی مضر برای سلامتی هستند نباشد. این ماده­ غذايی گياهی مقاومت بيشتری در مقابل هجوم آفت‌ها دارد. متأسفانه در اکثر موارد اين دست‌کاری­های انجام شده توسط بشر به ضرر خود تمام شده است. مشخص شده است که اينگونه مواد غذايی از مهمترين مواد سرطان‌زا هستند و همچنين سازمان بهداشت جهانی هم هشدار داده است که مصرف اين مواد غذايی دست‌کاری شده­ ژنتيکی می‌توانند موجب ايجاد تومور و سلول‌های سرطانی در بافت‌ها شوند.

 1. غذاهای کنسروشده

تقريباً تمام غذاهای کنسروشده را می‌توان در گروه مواد غذايی ناسالم و مضر برای سلامتی جای داد. در ساخت همه­ قوطی‌های کنسرو آلومينيومی از يک ماده­ شيميايی به نام بيسفنول-A يا به اختصار BPA استفاده می‌کنند. این ماده­ سرطان‌زا است و استفاده از گوجه‌فرنگی و ديگر مواد غذايی که خاصيت اسيدی بالايی دارند در قوطی‌های کنسروی که در ساخت آن از اين ماده­ سمی و سرطان‌زا استفاده شده کار را خطرناک‌تر می‌کند. خاصيت اسيدی مواد غذايی داخل قوطی کنسرو سبب می‌شود تا BPA  موجود در ديواره­ داخلی قوطی کنسرو راحت‌تر بتواند وارد ماده­ غذايی شود. بهتر است گوجه‌فرنگی و هر ماده غذايی ديگر را در فصل خود و به صورت تازه مصرف کنيد.

تقريباً تمام غذاهای کنسروشده را می‌توان در گروه مواد غذايی ناسالم و مضر برای سلامتی جای داد.
غذاهای کنسرو شده و ابتلا به سرطان
 1. ذرت بو داده در مايکروويو

پاپ کورن‌ها يا ذرت‌های بو داده معمولاً از ديد بسياری از افراد يکی از خوشمزه‌ترين ميان‌وعده‌ها هستند که به عنوان يک خوراکی ميان‌وعده در صورت آماده شدن در خانه و بدون استفاده از مايکروويو برای سلامتی مضر نيستند. در حالی که پخته شدن ذرت‌های بو داده به وسيله­ مايکروويو می‌تواند نتيجه­ عکس بر سلامتی داشته باشد.

براساس آخرين تحقيقات انجام شده مشخص شده است که در پی برخورد امواج مايکروويو به ذرت‌های بو داده که سبب پف کردن اين دانه‌های کوچک ذرت می‌شود ماده‌ای سمی به نام اسيد پرفلوئوراکتانوئيک يا به اختصار (PFOA) در درون ذرت‌های بو داده به وجود می‌آيد که خود يک ماده­ سرطان‌زا است. به گفته­ محققان استنشاق این گاز می‌تواند با نازايی زنان مرتبط باشد. همچنين آزمايشات صورت گرفته بر روی انسان و حيوان حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض اسيد پرفلوئوراکتانوئيک  (PFOA) می‌تواند موجب ابتلا به سرطان­ کبد، سرطان پانکراس، سرطان کليه، سرطان مثانه وسرطان بيضه شود.

 1. چيپس

چيپس سيب‌زمينی حاوی مقادير بسيار بالای روغن‌های ترانس و سديم است که طبيعتاً چنين ماده­ غذايی کالری بسيار بالايی داشته و می‌تواند باعث اضافه وزن و مشکلات همراه آن شود. همچنين براساس تحقيقات انجام شده خوردن چيپس سيب‌زمينی به تنهايی می‌تواند بعد از مدتی به دليل داشتن مقدار بالای روغن‌های ترانس سبب افزايش کلسترول خون شود. البته سديم بالای اين ماده­ غذايی ناسالم را هم نبايد فراموش کرد. درصد بالای سديم اين خوراکی قادر است افراد را دچار معضلی به نام فشارخون بالا کند. علاوه بر اين‌ها رنگ، طعم و بوی اين چيپس‌ها مصنوعی و غيرطبيعی هستند و درونشان هم پر از ترکيبات و مواد نگهدارنده­ ناآشنا برای بدن انسان است که می‌توانند سرطان‌زا هم باشند.

چيپس سيب‌زمينی حاوی مقادير بسيار بالای روغن‌های ترانس و سديم است که طبيعتاً چنين ماده¬ غذايی کالری بسيار بالايی داشته و می‌تواند باعث اضافه وزن و مشکلات همراه آن شود.
چیپس و خطر ابتلا به سرطان

متأسفانه مطالبی که در پاراگراف بالا ذکر شد تنها مضرات اين خوراکی ناسالم نيست و تحقيقات انجام شده نشان می‌دهد که چيپس هم به خاطر پخته شدن در دمای بالا، جهت داشتن حالت ترد، همانند ديگر موادی که در دمای بالا پخته می‌شوند ترکيبات مضری به نام آکريل‌آميد توليد می‌کند. حال آکريل‌آميد خود يکی از مواد شيميايی موجود در سيگار هست و البته عامل اصلی سرطان‌زايی سيگار هم می‌باشد. بنابراين چيپس‌های پخته شده درون دمای فوق‌العاده بالای روغن در کنار داشتن روغن‌های ترانس و سديم حاوی ماده‌ای شيميايی می‌شود که از اصلی‌ترين مواد سرطان‌زا است.

 1. روغن‌های ترانس (جامد هيدروژنه)

روغن‌های ترانس از نوع طبيعی روغن‌ها نبوده و ساخته­ بشر است. در واقع بشر امروزی به دست خود ماده‌ای سمی و مرگبار را در کارخانه‌ها توليد می‌کند و در مقابل چيزی جز ابتلا به بيماری‌هايی نظير کلسترول بالا، سکته­ قلبی و مغزی و سرطان‌ها عايدش نمی‌شود. متأسفانه هر روز هم ميزان استفاده از اين روغن‌های ناسالم به واسطه­ افزايش رغبت عمومی به غذاها و خوراکی‌های آماده مانند (چيپس، کيک، شکلات و فست‌فودها) در حال افزايش است.

اين روغن‌های ترانس در اثر استفاده از کاتاليزگرهای اختصاصی است که می‌توانند حالت جامد و نيمه‌مايع خود را حفظ کنند. معمولاً کاتاليزگرهای مورد استفاده در اين فرايند ترکيبات سنگين نيکل، پلاتين و آلومينيوم هستند که حضورشان روغن‌های هيدروژنه را به ماده­ غذايی مضرتری تبديل می‌کند. علاوه بر اين روغن‌های هيدروژنه در مقايسه با ديگر روغن‌ها دارای خاصيت ويسکوزيته­ يا گرانروی بيشتری هستند. این خاصیت سبب کندتر شدن حرکت روغن در معده شده و در ادامه­ کار معده برای هضم و مصرف اين روغن‌ها مجبور می‌شود آنزيم‌های بيشتری ترشح کند. اين مسئله هم به نوبه­ خود موجب افزايش دمای معده می‌شود و افزايش دمای معده، سرطان معده را در پی دارد. پس بهتر است برای جلوگيری از ابتلا به سرطان­ معده از روغن‌های کاملاً گياهی مانند روغن زيتون استفاده شود.

 • کاتاليزگر ماده‌ای است که در صورت اضافه شدن به مخلوط يک واکنش سرعت رسيدن ماده به حالت تعادل را بدون اين که خود دستخوش تغيير شود بيشتر می‌کند (کاتاليزگر در پايان واکنش بدون تغيير باقی می‌ماند)
 1. گوشت‌های فرآوری‌شده

سازمان بهداشت جهانی گوشت‌های فرآوری‌شده را به عنوان يکی از ناسالم‌ترين مواد غذايی که پتاسيل بالای سرطان‌زايی دارند معرفی کرده است. در صورت استفاده­ مکرر، اين مواد غذايی می‌توانند ريسک ابتلا به سرطان‌ها را بيش از پيش افزايش دهند. با اين حال بسياری از مردم به خاطر خوشمزه بودن اين خوراکی‌های توليد کارخانه‌ای نسبت به مضراتشان بی‌تفاوت بوده و همچنان به خوردن محصولات فرآوری‌شده­ گوشتی مانند کالباس، سوسيس، بيکن و نظاير آن‌ها ادامه می‌دهند.

سازمان بهداشت جهانی گوشت‌های فرآوری‌شده را به عنوان يکی از ناسالم‌ترين مواد غذايی که پتاسيل بالای سرطان‌زايی دارند معرفی کرده است. در صورت استفاده¬ مکرر، اين مواد غذايی می‌توانند ريسک ابتلا به سرطان‌ها را بيش از پيش افزايش دهند.
گوشت‌های فرآوری شده و ابتلا به سرطان

بر روی اين محصولات آماده­ گوشتی که به طور کلی با نام گوشت‌های فرآوری‌شده شناخته می‌شوند تا رسيدن به دست مصرف‌کننده چندين فرايند که شامل تخمير و نمک زدن، سرخ کردن در دمای بالا و دودی کردن است انجام می‌شود. هر يک از اين مراحل باعث افزایش خاصيت سرطان‌زايی اين خوراکی‌ها می‌شود.

 1. آرد سفيد

گندمی که تحويل کارخانه‌های آردسازی داده می‌شود بعد از فرآيندهايی مانند آسياب کردن تبديل به آرد سبوس‌داری می‌شود که برای سلامتی مضر نيست. مشکل جايی شروع می‌شود که کارخانه‌های توليد آرد، آرد را تصفيه می‌کنند و سپس آن را با گاز کلر سفيد می‌کنند تا از نظر مصرف‌کنندگان جذاب‌تر باشد. بدون شک چنين آردی نه تنها ارزش غذايی خود را از دست می‌دهد بلکه به يک ماده­ مضر برای سلامتی هم تبديل می‌شود.

گندمی که تحويل کارخانه‌های آردسازی داده می‌شود بعد از فرآيندهايی مانند آسياب کردن تبديل به آرد سبوس‌داری می‌شود که برای سلامتی مضر نيست. مشکل جايی شروع می‌شود که کارخانه‌های توليد آرد، آرد را تصفيه می‌کنند و سپس آن را با گاز کلر سفيد می‌کنند تا از نظر مصرف‌کنندگان جذاب‌تر باشد. بدون شک چنين آردی نه تنها ارزش غذايی خود را از دست می‌دهد بلکه به يک ماده¬ مضر برای سلامتی هم تبديل می‌شود.
آرد سفید فرآوری شده و خطر سرطان

آرد سفيد در بسياری از غذاهای فرآوری‌شده و حتی نان‌ها به جهت علاقه­ نابجای مردم استفاده می‌شود. در حين توليد اين غذاها برای سفيدتر کردن آرد و دادن ظاهری دلچسب به غذا و نان از يک ماده­ شيميايی سفيدکننده به نام گاز کلورين جهت سفيدتر کردن آرد استفاده می‌شود. اين آردهای سفيد فرآوری‌شده و عاری از سبوس، به دليل داشتن شاخص بالای گليسمی به سرعت می‌توانند سطح قند خون را بالا ببرند. در اين صورت بدن مجبور می‌شود برای کاهش قند خون انسولين بيشتری توليد کند. پس می‌توان اين طور استنباط کرد که اين آردهای سفيد فرآوری‌شده به طور مستقيم در ابتلا به ديابت دخيل هستند. همچنين دانشمندان تحقيق‌کننده بر روی سلول‌های سرطانی باور دارند که آرد سفيد به انتشار سريعتر سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.

 1. شکر تصفيه‌شده

همانگونه که می‌دانيد مواد غذايی که تحت فرآيندهای پالايشی قرار می‌گيرند خواص طبيعی خود را از دست می‌دهند. در اکثر موارد این مواد غذایی تبديل به موادی مضر برای سلامتی می‌شوند. پس شکر تصفيه‌شده (شکر سفيد) هم نمی‌تواند از اين قائده مستثنی باشد چرا که در مراحل تهيه­ آن هم از همين فرآيندها استفاده می‌شود.

درست است که در شرايط عادی تنها منبع تأمين انرژی برای سلول‌های بدن قند و منابع قندی است اما نبايد گلوکز مورد نياز سلول‌های بدن را از شکر تصفيه‌شده تأمين کرد. باید انرژي زيستی بدن را از راه خوردن مواد غذايی سالم تأمين کرد چرا که مصرف اين افزودنی می‌تواند برای بيماران ديابتی خطرناک باشد. علاوه بر اين قند تنها منبع تغذيه­ سلول‌های سرطانی است. پس زياده‌روی در مصرف اين افزودنی تصفيه‌شده و مضر احتمال ابتلا به سرطان‌ها و تومورها را بيشتر کرده و شرايط را برای رشدشان فراهم می‌کند.

 1. شيرين‌کننده‌های مصنوعی

شيرين‌کننده‌های مصنوعی که از آن‌ها به عنوان جايگزين شکر هم ياد می‌شود مصرف‌شان بين افرادی که قصد کاهش وزن و جلوگيری از افزايش وزن دارند يا کسانی که مبتلا به ديابت هستند و می‌خواهند از بالا رفتن قند خون خود جلوگيری کنند رايج شده است. اما به اين شيرين‌کننده‌های مصنوعی هم به عنوان جايگزين شکر چندان نمی‌توان دل بست. اين شيرين‌کننده‌ها از يک سری مواد شيميايی به ويژه آسپارتام و مواد شيميايی مشابه آن تشکيل شده که در بدن می‌توانند به سم‌های خطرناکی که از عوامل به وجود آمدن سرطان‌ها هستند تبديل شوند.

 1. مشروبات الکلی

الکل ماده‌ای است که وضعيت جسمی و ذهنی فرد مصرف‌کننده را تحت تأثير قرار می‌دهد و می‌تواند موجب از دست رفتن کنترل رفتار شود. اما موضوع مهم‌تر اين است که مصرف مشروبات الکلی در درازمدت به غير از اين که می‌تواند مشکلات جسمی، روانی و اجتماعی به وجود آورد؛ می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان و مری، سرطان کبد، سرطان روده بزرگ، سرطان رکتوم و پستان را افزايش دهد.

 1. نوشيدنی‌های داغ

نوشيدنی‌هايی مانند چای اگر به طور مکرر با درجه­ گرمی 65  به بالا مصرف شوند می‌توانند خطر ابتلا به سرطان حنجره را افزايش دهند. پس می‌توان نتيجه گرفت که نبايد هيچ نوشيدنی را گرم مصرف کرد چرا که می‌تواند ريسک ابتلا به سرطان‌ها را افزايش دهد.

 1. ماهی سالمون پرورشی

ماهی‌های پرورشی سالمون هم جزء مواد غذايی سرطان‌زا هستند. اين ماهی‌ها در محيط پرورشی که غيرطبيعی است در معرض مواد مقاوم به آنتی‌بيوتيک‌ها، آفت‌کش‌ها و قارچکش‌ها قرار می‌گيرند. اين مواد سمی به مقدار زياد جذب گوشت اين ماده­ غذايی پروتئينی می‌شوند. سپس اين ماهی‌های سالمون پرورشی توسط انسان خورده می‌شوند. به اين صورت مواد شيميایی سرطان‌زا وارد خون انسان می‌شود و به اين ترتيب خطر ابتلا به سرطان‌ها را افزايش می‌دهند. همچنين اين ماهی‌های پرورشی  امگا 3 کمتری نسبت به ماهی‌های سالمون محيط طبيعی دارند.

و در پايان چه بايد کرد

شايد شما هم با خواندن اين مقاله الان از خود می‌پرسيد که تکليف کار چيست و بايد چه کار کرد؟ بايد تا جايی که می‌توانيم به تغذيه­ خود و خانواده­ خود اهميت دهيم. از مواد غذايی سالم استفاده کنيم و هميشه سعی کنيم هر کدام از سبزيجات و ميوه‌ها را در فصل کشت خود مصرف کنيم. البته از فوايدی که ورزش می‌تواند بر سلامت جسم و جلوگيری از ابتلا به سرطان‌ها داشته باشد نباید غافل شويم. اما چيزی که در اينجا بسيار مهم است ترک عادت‌های بد تغذيه‌ای مانند مصرف مشروبات الکلی، مصرف سيگار و حتی مصرف آرد سفيد و شکر تصفيه شده است که درونشان مواد شيميايی سرطان‌زا وجود دارد.

هيچ وقت فراموش نکنيد که با تغييرهای کوچک در تغذيه­ خود می‌توانيد خطر ابتلا به سرطان‌ها را کاهش دهيد.

منبع

profesordemiray.medium.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *