اعتماد به نفس و 7 راه برای افزایش آن

اعتماد به نفس و 7 راه برای افزایش آن

اعتماد به نفس تقریباً مانند جریان آب در خانه‌ شماست. ممکن است شما جزئیات عملکرد آن را ندانید و یا ندانید که از کجا به خانه‌ شما می‌آید اما قطعاً نبود آن را احساس خواهید کرد. همانند وقتی آب در خانه‌ شما قطع باشد، نبود اعتماد به نفس تأثیر منفی بر سلامت و سبک زندگی شما خواهد داشت. خوشبختانه مواردی هستند که شما توسط آن قادر به بهبود و افزایش اعتماد به نفس خود خواهید بود.

اعتماد به نفس چیست؟

در مکالمات روزمره، اعتماد به نفس با عزت نفس اشتباه گرفته می‌شود. همچنین اعتماد به نفس با خودکارآمدی همپوشانی‌های زیادی دارد. اگرچه در روانشناسی هر کدام از این اصطلاحات تعریف خاص خود را دارد، جداسازی هر کدام از موارد گفته شده اهمیت زیادی دارد.

خودکارآمدی

این اصطلاح همانطور که توسط آلبرت باندرو (روانشناس کانادایی-آمریکایی) مطرح شد به باور خود در توانایی انجام و به ثمر رساندن وظایف خاصی اطلاق می‌شود. اگر شما باور دارید که قادر به آشپزی برای نهار و یا اتمام یک پروژه هستید، این موضوع انعکاسی از خودکارآمدی بالای شما محسوب می‌شود. افرادی که خودکارآمدی پایینی دارند به علت این که به موفقیت خود در انجام یک کار باور ندارند تلاش کمتری می‌کنند و در نتیجه احتمال شکست در آن کار افزایش می‌یابد.

اعتماد به نفس

براساس نظر دکتر آلبرت باندورا برخلاف خودکارآمدی، اعتماد به نفس یک دید عمومی از میزان احتمال به دست آوردن یک هدف است. مخصوصاً اگر این هدف با تجارب گذشته‌ شما مرتبط باشد. زمانی که شما در حال تمرین پیانو هستید در واقع شما در حال افزایش اعتماد به نفس خود در توانایی نواختن پیانو هستید. این موضوع نیز می‌تواند میزان باور شما از احتمال مقبولیت در یک گروه اجتماعی سرچشمه بگیرد. به عنوان مثال اگر شما توسط هم‌گروهی‌های خود در بازی بسکتبال مورد تمسخر قرار بگیرید، احتمالاً کمتر بسکتبال بازی می‌کنید و کمتر درباره‌ توانایی خود در این بازی صحبت خواهید کرد. ریشه‌ اعتماد به نفس و خودکارآیی در تجارب شما بوده اما اعتماد به نفس انعکاس مرز شناخت شما از خودتان است و کمتر به اعتماد به نفس شما در یک وظیفه یا کار خاص مرتبط است.

عزت نفس

این اصطلاحی است که در اکثر مواقع با اعتماد به نفس اشتباه می‌شود و کمترین شباهت را با آن دارد. عزت نفس به ارزش کلی که برای خود قائل هستید گفته می‌شود. تعریف‌های کلی شما از خودتان که بازتاب ارزش شما باشد به این اصلاح مربوط است. به عنوان مثال جمله‌ “من آدم خوبی هستم” در این گروه جای می‌گیرد. عزت نفس یکی از پله‌های هرم نیاز ماسلوز است و افزایش اعتماد به نفس شما می‌تواند در نتیجه‌ وسعت بیشتر عزت نفس شما باشد.

عزت نفس یکی از پله‌های هرم نیاز ماسلوز است و افزایش اعتماد به نفس شما می‌تواند در نتیجه‌ وسعت بیشتر عزت نفس شما باشد.
عزت نفس و اعتماد به نفس

این مفاهیم با یکدیگر همپوشانی داشته و روانشناسان در تعیین حد و مرز آن با یکدیگر اختلاف دارند. شما ممکن است اعتماد به نفس کافی داشته باشید که قادر هستید نحوه‌ یک بازی خاص را یاد بگیرید و در عین حال فاقد خودکارآیی در باور به انجام صحیح آن در اوایل انجام آن کار باشید. به همین ترتیب ممکن است شما هیچ اعتماد به نفسی در توانایی خود در آشپزی نداشته باشید اما همچنان باور داشته باشید که “آدم خوبی هستید” و “لیاقت عشق و دوست داشته شدن” را دارید.

چگونه اعتماد به نفس منجر به افزایش شانس شما در موفقیت خواهد شد؟

اعتماد به نفس باور شما از این است که تا چه میزان در انجام کاری خوب هستید اما اندازه‌ استعداد شما در آن را نشان نمی‌دهد. پس چرا مهم است که به خود باور داشته باشیم؟ براساس چارلی هوپرت نویسنده کتاب Charisma on Command اعتماد به نفس فقط حال شما را بهتر نخواهد کرد. اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند که برای ایجاد موفقیت‌های محسوس در زندگی خود ریسک کنید.

براساس گفته‌ آقای هوپرت از لحاظ درونی، اعتماد به نفس واقعی منجر به افزایش مثبت‌اندیشی، شادمانی و تحمل شرایط خواهد شد؛ در حالی که از لحاظ شرایط بیرونی شما را جسورتر کرده که ریسک‌های بیشتری کنید.  این موضوع مستقیماً با افزایش موفقیت‌های شما در ارتباط است.

در کتاب دانشگاه آکسفورد با عنوان “روانشناسی مثبت” به صورت دیگری این موضوع عنوان می‌شود: “اگر یک شخص فاقد اعتماد به نفس باشد قادر به انجام کار نیست. به همین دلیل است که از آن به عنوان تردید فلج‌کننده یاد می‌شود. شک و تردید می‌تواند تلاش برای انجام کار را مختل کند؛ حتی قبل از این که کار شروع شده باشد.”

اگر شما باور دارید که در صورت ارسال درخواست خود برای پذیرش در شغل رویایی خود موفق خواهید شد شانس قبول شدن شما (هر چند ناچیز) وجود خواهد داشت. اما اگر شما باور به موفقیت خود نداشته باشید و درخواست برای آن شغل ارسال نکنید قطعاً آن شغل را به دست نخواهید آورد. اعتماد به نفس به طور معجزه‌آسایی شما را در آن چه انجام می‌دهید بهتر نخواهد کرد اما این توانایی را به شما می‌دهد که برای رسیدن به هدف خود تمام تلاش خود را بکنید و ریسک‌پذیر باشید.

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

اگر ساخت اعتماد به نفس در شما وابسته به تغییر یک سری از باورهای شما باشد ممکن است افزایش اعتماد به نفس شما زمان بیشتری ببرد. شما می‌توانید هر روز روبروی آینه بایستید و با خود تکرار کنید که “من به اندازه کافی آدم خوبی هستم، من به اندازه کافی باهوش هستم، مردم مرا دوست دارند” (که می‌تواند کمک‌کننده باشد). در ادامه 7 راه‌ بهتر و کاربردی‌تری برای افزایش اعتماد به نفس آورده شده است.

اگر ساخت اعتماد به نفس در شما وابسته به تغییر یک سری از باورهای شما باشد ممکن است افزایش اعتماد به نفس شما زمان بیشتری ببرد.
راه های افزایش اعتماد به نفس

7 روش افزایش اعتماد به نفس

  1. با خود بیش از حد صادق باشید

آقای هوپرت در کتاب خود توصیه می‌کند که با خود “بیش از حد صادق باشید” و این بهترین تمرین برای افزایش اعتماد به نفس شما است. به عنوان مثال، فرض کنیم شخصی از شما می‌پرسد برای تفریج چه کاری انجام می‌دهید و یا برای امرار معاش چه می‌کنید؟ اگر شما در این موقعیت دچار حس بدی شده‌اید، از جواب طفره می‌روید یا از پاسخ به این سوالات خجالت می‌کشید باید بدانید که با خود صادق نیستید. شما باید سریعاً انجام آن عمل را متوقف کنید و یا آن را به عنوان بخشی از شخصیت و موجودیت خود بپذیرید.

این به این معنی نیست که شما باید تمامی جزئیات و جوانب شخصیتی خود را با هر کسی که ملاقات کردید به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید سرگرمی‌های عجیب خود را با دوستان نزدیک خود مطرح کنید، اما در محل کار به موضوعات کاری بپردازید. اگرچه شما می‌توانید فردی را پیدا کنید که تمامی جنبه‌های زندگی خود را با او به اشتراک بگذارید. زمانی که شما از پنهان کردن قسمتی از وجود خود از مردم خودداری کنید، متوجه خواهید شد که اعتماد به نفس بیشتری در قبول کردن شخصیت واقعی خود خواهید داشت.

  1. ورزش را شروع کنید

بسیاری از مردم به منظور کاهش وزن یا داشتن یک بدن ماهیچه‌ای ورزش می‌کنند، اما ورزش کردن علاوه بر این موارد قادر به افزایش چشمگیر اعتماد به نفس شما است. موسسه‌ روانشناسی آمریکا گزارش داده که ورزش کردن می‌تواند روحیات شما را بهبود ببخشد و همراه با درمان‌های معمول و جلسات درمانی می‌تواند افسردگی و اضطراب را نیز درمان کند. همچنین اگر به صورت روتین انجام شود قادر به افزایش اعتماد به نفس شما است. ورزش کردن به صورت مداوم نیازمند تعهد بوده و پایبندی به آن تعهد باید هدف شما باشد. پایبندی به عادت سالمی مانند ورزش کردن نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود، بلکه در طولانی‌مدت با بهبود شرایط فیزیکی شما، باعث بهبود سلامت روانی و جسمی شما خواهد شد.

  1. مواردی را امتحان کنید که شما را ناراحت می‌کند

قرارگیری شما بیرون از مرزهایی که شما در آن راحت هستید ممکن است شما را ناراحت و یا معذب کند. اعتماد به نفس در نهایت به این معنی است که شما در طیف وسیعی از مواردی که مردم احساس ناخوشایندی دارند راحت باشید و از ریسک کردن نترسید. بنابراین اگر شما به صورت روزمره محدوده‌ای که در آن راحت هستید را بزرگتر کنید به زودی متوجه خواهید شد که در بسیاری از شرایط حس راحتی کرده و اعتماد به نفس بالایی خواهید داشت.

این موضوع می‌تواند شامل موارد دلهره‌آور باشد. مثلاً پیدا کردن یک شغل جدید یا مواجهه با شخصی که معمولاً از او دوری می‌کنید. اگرچه موارد دیگر می‌تواند راحت‌تر باشد مانند باز کردن صحبت با شخصی که جدیداً ملاقات کرده‌اید و یا امتحان کردن یک غذای جدید که نمی‌شناسید. براساس گفته‌ آقای هوپرت بهتر است به طور معمول و با چیزهای کوچکتر گسترش حیطه‌ امن و راحت خود را انجام دهید  از انجام یکباره‌ موارد سخت و تغییرات بسیار بزرگ بپرهیزید، زیرا این یک روند آهسته است.

  1. یک تیپ و استایل جدید را امتحان کنید

نحوه‌ لباس پوشیدن شما بر نحوه‌ درک و نگرش دیگران بر شما موثر است. همچنین این موضوع بر درک و شناخت شما از خود نیز تاثیرگذار است. پوشیدن لباس‌های متفاوت می‌تواند سطح فکری شما را ارتقا داده و رفتار شما را تغییر دهد. این اثر تنها رضایت و حس خوب شما از خودتان نیست. دکتر آدام دی کالینسکی (استاد دانشگاه بازرگانی کلمبیا) در پژوهش خود ثابت کرد که افرادی که روپوش سفید می‌پوشند از دقت بیشتری در انجام کار خود برخوردارند. به زبان دیگر افرادی که مانند یک دکتر لباس می‌پوشند همانند یک دکتر عمل کرده و یا به صورتی عمل می‌کنند که باور دارند یک دکتر باید عمل کند. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید به صورتی لباس بپوشید که باور دارید یک شخص با اعتماد به نفس لباس می‌پوشد.

  1. سندروم شیادی خود را نادیده بگیرید

سندروم شیادی یک اشکال ذهنی نامطبوع بوده که شما را متقاعد می‌کند دستاورد شما در انجام یک کار مهم نبوده و ممکن است به عنوان یک آدم نامطلوب شناخته شوید. این شک می‌تواند بسیار مخرب باشد زیرا به خاطر سپردن اشتباهات از موفقیت‌ها برای ذهن آسان‌تر است. عادت کنید که کارهایی که در انجام آن‌ها موفق بوده‌اید را بنویسید و آن‌ها را به خود یادآوری کنید. زمانی که توانایی‌های خود را می‌شناسید و آن‌ها را به یاد دارید اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

  1. به استایل و حالت بدنی خود توجه کنید

همانند نحوه لباس پوشیدن شما، حالت بدنی که به آن عادت کرده‌اید بر حس شما از خودتان موثر است. اگرچه ممکن است در ابتدا احمقانه به نظر برسد، حالت‌های ایستادن و راه رفتن قدرتمند را امتحان کنید زیرا قالب ذهنی شما را تغییر می‌دهد. بر طبق تحقیقات دانشگاه ایالت اوهایو نشستن به صورت قاطع و عمود احساس اعتماد به نفس را در شما القا می‌کند.

  1. از تله‌ غرور کاذب پرهیز کنید

به موازات این که شما اقدام به بروز خود با اعتماد به نفس بالا می‌کنید، طبیعی است که نگران ایجاد غرور کاذب در این روند باشید. به گفته‌ دکتر هوپرت “غرور، اعتماد به نفس نیست”. همچنین در بخشی از کتاب خود به این اشاره کرده است که “غرور بیشتر نتیجه‌ عدم حس امنیت بوده تا داشتن اعتماد به نفس”. اعتماد به نفس یک حس عمومی رضایت از خود است درحالی که غرور نیازمند تایید خارجی (افراد) بوده تا فرد حس خوبی داشته باشد. بنابراین شما نیازمند افرادی هستید که به دروغ شما را تایید می‌کنند تا تایید خارجی را به منظور داشتن یک حس خوب داشته باشید. افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند می‌توانند خود را اظهار کنند و به تنهایی روی پای خود بیاستند، اما بعید است که لحنی اتخاذ کنند که دیگران آن‌ها را مغرور بدانند.

اگر شما شروع به شک کردن به خود کنید ممکن است زمان ببرد تا به جایی که به آن تعلق دارید برسید. در این صورت به طور موقت شک بی‌دلیل شما، حس خوبی که نسبت به خود دارید را ناشی از غرور شما جلوه می‌دهد. به یاد داشته باشید که این نشانه‌ای از حس عدم‌امنیت شما بوده و شناخت این حس یکی از راه‌های مقابله با آن است.

اعتماد به نفس یک قدرت ماورایی است!      

اعتماد به نفس یک حس کلی و رضایت نسبت به خود بوده که طیف وسیعی از کارهای روزانه و موارد دیگر را دربرمی‌گیرد. تکنیک‌هایی وجود دارد که قادر به افزایش اعتماد به نفس خود هستید. صداقت کامل با خود، ورزش مداوم، انجام کارهایی که در آن‌ها اعتماد به نفس ندارید، تغییر لباس، تیپ و استایل بدنی و نهایتاً پرهیز از غرور کاذب کمک بسیاری به شما خواهد کرد. با افزایش اعتماد به نفس خود قادر خواهید بود که امور روزانه را با دقت و تمرکز بالاتری انجام دهید و از ریسک کردن به منظور پیشرف نترسید.

منبع

www.nytimes.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *