عمل‌های زیبایی بعد از درمان سرطان سینه

عمل‌های زیبایی بعد از درمان سرطان سینه

سرطان سینه، بیماری که در سلول‌های سینه ایجاد شده و بعد از سرطان پوست، شایع‌ترین سرطان در میان زنان است. این بیماری هم در خانم‌ها و هم در آقایان می‌تواند بروز کند، اما شیوع آن در میان زنان بیشتر است. سرطان سینه پس از تشخیص، از روش‌های مختلفی می‌تواند درمان شود. در بیشتر روش‌های درمان ، با توجه به میزان پیشرفت بیماری، بخش یا کل سینه برداشته می‌شود. در این مواقع بعضی از بانوان برای بازگشت فرم عادی بدن خود، ترجیح می‌دهند که عمل‌های زیبایی را انجام دهند. با توجه به این موضوع در این مقاله در ابتدا به مرور کلی سرطان سینه، علائم و روش‌های درمانی آن پرداخته و سپس ابعاد مختلف عمل‌های زیبایی بعد از سرطان سینه را برررسی می‌کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه، بیماری که در آن سلول‌های سینه بدون کنترل رشد می‌کنند. این بیماری انواع مختلفی داشته و نوع آن بستگی به این دارد که کدام سلول در سینه به سرطان تبدیل شود. این نوع سرطان می‌تواند در قسمت‌های مختلف سینه شروع شود. سینه در زنان از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: لوبول‌ها ( lobules )، مجراها و بافت همبند (connective tissue).

لوبول‌ها غددی هستند که در دوران شیردهی، شیر تولید می‌کنند. شیر از طریق مجراها به نوک سینه ( nipple ) منتقل می‌شود. بافت همبند (که از بافت فیبری و چربی تشکیل شده است ) همه چیز را احاطه کرده و در کنار هم نگه می‌دارد. بیشتر سرطان‌های سینه از مجاری یا لوبول‌ها شروع می‌شوند. این بیماری می‌تواند از طریق رگ‌های خونی و رگ‌های لنفاوی به خارج از سینه گسترش یابد. زمانی که سرطان سینه به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا می‌کند، گفته می‌شود که متاستاز اتفاق افتاده است.

علائم سرطان سینه

علائم سرطان سینه در افراد می‌تواند متفاوت باشد. آشنایی با این علائم برای تشخیص زودهنگام و شروع فرآیندهای درمانی و جلوگیری از برداشتن سینه، اهمیت زیادی دارد. علائم سرطان سینه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • توده یا ضخیم شدن سینه که احساس متفاوتی نسبت به بافت اطراف دارد. ( البته هر توده‌ای در سینه، نشانه‌ سرطان سینه نیست. برخی از توده‌هایی که در سینه ایجاد می‌شوند، به علت کیست‌هایی هستند که به دلایل مختلف به وجود آمده و نگران‌کننده نیستند. )
 • تغییر در اندازه، شکل یا ظاهر سینه
 • تغییرات در پوست روی سینه، مانند فرورفتگی
 • نوک پستان که به تازگی معکوس شده است
 • لایه‌برداری، پوسته پوسته شدن، کبره بستن پوست سینه یا پوسته پوسته شدن ناحیه رنگدانه‌ای پوست اطراف نوک پستان (آرئولا)
 • قرمزی یا سوراخ شدن پوست روی سینه، مانند پوست پرتقال
 • درد در هر ناحیه از سینه و نوک آن
 • ترشحات غیرطبیعی از نوک سینه از جمله خون

روش‌های درمان سرطان سینه

برای درمان سرطان سینه در افراد مختلف، با توجه به نوع و مرحله‌ بیماری، از روش‌های درمانی متفاوتی استفاده می‌شود. در ادامه مهمترین روش‌های درمان سرطان را معرفی می‌کنیم.

 • جراحی در سرطان سینه

در صورت تشخیص تیم پزشکی، بافت سرطانی را از سینه جدا می‌کنند. در این مواقع ممکن است بخشی از بافت سینه یا کل آن برداشته شود.

 • شیمی درمانی در سرطان سینه

در شیمی درمانی از داروهای خاص برای کوچک کردن و یا از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند. این داروها می‌توانند به صورت خوراکی مصرف شده و یا با استفاده از تزریق به رگ به کار گرفته شوند. در برخی موارد با تشخیص تیم درمانی، از هر دو روش استفاده می‌شود.

 • هورمون درمانی

این روش باعث شده تا سلول‌های سرطانی نتوانند هورمون‌های مورد نیاز برای رشد را دریافت کنند.

 • درمان بیولوژیکی سرطان سینه

در درمان بیولوژیکی، از سیستم ایمنی بدن فرد مبتلا، برای درمان و مبارزه با سلول‌های سرطانی و کنترل عوارض جانبی استفاده می‌شود.

 • پرتو درمانی

استفاده از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس، برای از بین بردن سلول‌های سرطانی.

برای درمان سرطان، پزشکان با تخصص‌های مختلف برای دریافت بهترین نتیجه و شخصی سازی روش‌های درمانی، با یکدیگر همکاری می‌کنند. در نظر داشته باشید می‌توانید برای استفاده از این روش نوین درمانی، MDT یا تیم پزشکان متخصص، از اینجا اقدام کنید.

 دلایل تمایل به عمل‌های زیبایی بعد از درمان سرطان سینه

بسیاری از زنان پس از عمل جراحی و درمان سرطان سینه، برای بازگشت ظاهر طبیعی بدن خود تلاش می‌کنند. علت این موضوع را می‌توان در احساسی دانست که با انجام این عمل‌ها در آن‌ها به وجود آمده و باعث می‌شود تا در سبک زندگی‌شان کیفیت بیشتری را حس کرده و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

با توجه به تغییراتی که در شکل بدن زنان رخ می‌دهد، بازسازی و عمل‌های زیبایی بعد از درمان می‌تواند به سازگاری آن‌ها با بدن خود کمک کند. معمولا نتایج چنین عمل‌هایی رضایت بخش بوده است. عمل‌هایی که بعد از درمان انجام می‌شوند، عمل‌های بازسازی نام دارند. با این وجود آن‌ها می‌توانند تنها شکل سینه را بازسازی کنند. در نظر داشته باشید که این عمل‌ها نمی‌توانند احساسات سینه و نوک سینه را بازگردانند.

عمل‌های بازسازی سینه با استفاده از جراحی، برای ایجاد شکل جدیدی از سینه است که پس از برداشتن کل سینه (ماستکتومی) و یا بخشی از آن (جراحی حفظ پستان) انجام می‌شود. اینگونه عمل‌ها می‌تواند همزمان با عمل جراحی اولیه درمان و یا ماه‌ها و سال‌های بعد از آن انجام شود.

عمل‌های زیبایی بعد از درمان سرطان سینه

معمولا گزینه‌های مختلفی برای بازسازی سینه وجود دارد. جراحان سینه با ارائه‌ توضیحات به افراد کمک می‌کنند تا بهترین گزینه را انتخاب کنند. بهتر است که بدون احساس فشار و بدون عجله، مدتی صرف بررسی گزینه‌های مختلف برای تصمیم گیری شود. ممکن است قبل از تصمیم گیری قطعی نیاز به تکرار مشورت با تیم پزشکی داشته باشید.

شکل جدید سینه را می‌توان با استفاده از ایمپلنت و یا بافت قسمت دیگری از بدن (معمولا پشت یا پایین شکم) ایجاد کرد. سینه‌های بازسازی شده معمولا نوک سینه ندارند، اما می‌توان آن را با جراحی و خالکوبی ایجاد کرد. همچنین می‌توان در صورت تمایل، از نوک سینه‌های چسبنده مصنوعی استفاده کرد.

هدف از بازسازی سینه، ایجاد سینه‌ای است که تا حد امکان طبیعی به نظر برسد و سعی شود از نظر اندازه، شکل و موقعیت با سینه طرف دیگر همخوانی داشته باشد. با این حال، حتی با بهترین نتیجه، تفاوت‌هایی بین پستان باقی مانده و بازسازی شده وجود خواهد داشت و گاهی اوقات جراحی در سمت دیگر می‌تواند کمک کننده باشد. این کار را می‌توان همزمان با بازسازی انجام داد، اما انتظار برای بهبود بازسازی ممکن است بهتر باشد.

سخن آخر

سرطان سینه در صورت بروز می‌تواند یکی از چالش برانگیزترین اتفاقات زندگی هر فردی باشد و زندگی پس از آن نیز چالش‌ها و سختی‌های خاص خود را دارد. عمل‌های بازسازی می‌تواند در بهبود زندگی پس از سرطان کمک کننده باشد. نکته‌ قابل توجه این است که خوشبختانه انجام عمل بازسازی سینه، احتمال عود سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد. در انتها نکات زیر را برای عمل بازسازی سینه در نظر داشته باشید:

 • سینه‌های بازسازی شده دقیقا مانند قبل از سرطان عملکرد (احساس، ظاهر یا حرکت) ندارند و گاهی اوقات بسیار بی‌حس هستند.
 • اضافه یا کم کردن وزن، برخلاف سینه‌های طبیعی، بر روی سینه‌های بازسازی شده تاثیری نداشته و باعث ایجاد تفاوت در شکل و اندازه نمی‌شود.
 • در صورت بازگشت این بیماری (به دلایل متفاوت) و نیاز به درمان، رادیوتراپی می‌تواند ظاهر سینه بازسازی شده را تحت تاثیر قرار بدهد.

از همراهی شما تا پایان متشکریم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *