درمان سرطان

رویکرد ویژه سازی درمان یا پزشکی دقیق در درمان سرطان

نویسنده : مدیریت 1402/7/4 13:2:7 101 بازدید 0 نظر
رویکرد ویژه سازی درمان یا پزشکی دقیق در درمان سرطان

پزشکی دقیق رویکردی برای مراقبت از بیمار است که به پزشکان این امکان را می‌دهد که مبتنی بر درک ژنتیکی از بیماری فرد، درمانی را انتخاب کنند که به احتمال زیاد به بیمار کمک می‌کند. این روش، ویژه سازی درمان نیز نامیده می‌شود. ایده پزشکی دقیق موضوع جدیدی نیست، اما پیشرفت‌های اخیر در علم و فناوری، به این حوزه از تحقیقات سرعت بخشیده است.

به طور کلی، درمان سرطان به موارد زیر بستگی دارد:

  • سرطان از کجا شروع می‌شود
  • در زمان تشخیص در چه مرحله‌ای است

امروزه، هنگامی که مبتلا به سرطان می‌شوید، معمولاً مانند سایر افرادی که همان نوع و مرحله سرطان را دارند، همان روش درمانی را دریافت می‌کنید. با این وجود و علیرغم دریافت یک نوع درمان، افراد مختلف ممکن است متفاوت پاسخ دهند و تا همین اواخر پزشکان نمی‌دانستند چرا. بعد از گذشت چندین دهه از تحقیقات، دانشمندان اکنون می‌دانند که تومورهای بیماران دارای تغییرات ژنتیکی هستند که باعث رشد و گسترش سرطان می‌شوند. آن‌ها همچنین آموخته اند که تغییراتی که در سرطان یک فرد رخ می‌دهد ممکن است در سایر افرادی که به همان سرطان مبتلا هستند، رخ ندهد.

ژن‌ها حاوی پیام‌های رمزگذاری شده‌ای هستند که به سلول‌ها می‌گویند چگونه رفتار کنند. آن‌ها رشد و نمو سلول‌ها را کنترل می‌کنند. شناخت بیشتر در مورد ژنتیک یک سرطان بدان معنی است که می‌دانیم در ژن‌های سلول‌های سرطانی تفاوت‌هایی وجود دارد. محققان در حال توسعه درمانی هستند که این اختلافات را هدف قرار می‌دهد. این حوزه‌ای است که محققان هنوز روی آن کار می‌کنند. سرطان‌های مختلف تغییرات ژنتیکی متفاوتی دارند و برخی از سرطان‌ها بیش از یک تغییر دارند. بنابراین، ما باید تحقیقات بیشتری را انجام داده تا هر فردی بتواند بر اساس آرایش ژنتیکی سرطان خود، درمانی انجام دهد.

چشم انداز پزشکی دقیق

چشم انداز پزشکی دقیق این است که در آینده، درمان‌ متناسب با تغییرات ژنتیکی در سرطان هر فرد انجام می‌شود. دانشمندان آینده‌ای را می‌بینند که در آن آزمایش‌های ژنتیکی به تصمیم گیری در مورد درمان‌های احتمالی کمک می‌کنند‌، و بیمار مجبور به دریافت درمان‌هایی که احتمالاً مؤثر نیستند، نخواهد بود. اکنون تحقیقات پژوهشی در حال بررسی این مسئله است که آیا معالجه بیماران با درمان‌هایی که تغییرات ژنتیکی ایجاد کننده سرطان را هدف قرار می‌دهند، میسر است یا خیر.

در حال حاضر، اگر به درمان سرطان نیاز دارید، ممکن است ترکیبی از درمان‌ها از جمله جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و ایمونوتراپی دریافت کنید. بسته به نوع سرطان و مرحله آن نوع درمان مشخص می‌شود. با استفاده از پزشکی دقیق، اطلاعات مربوط به تغییرات ژنتیکی در تومور می‌تواند به تصمیم گیری در مورد این که کدام روش درمانی برای شما بهتر خواهد بود، کمک کند.

پزشکی دقیق به عنوان یک رویکرد درمانی

علی رغم پیشرفت محققان در زمینه پزشکی دقیق، این رویکرد برای درمان سرطان هنوز بخشی از مراقبت های معمول برای اکثر بیماران نیست. در برخی از آزمایشات بالینی پزشکی دقیق، بیماران با نوع و مراحل خاص سرطان را می‌پذیرند. برخی دیگر بیماران با انواع مختلف سرطان و مراحل مختلف را در آزمایشات بالینی پزشکی دقیق پذیرش می‌کنند. برای واجد شرایط بودن برای انجام آزمایشات پزشکی دقیق، تومور شما باید یک تغییر ژنتیکی داشته باشد که با استفاده از درمانی که انجام می شود، هدفمند گردد.

چگونه تغییرات ژنتیکی در سرطان شما مشخص می‌شود

برای این که بدانید چه تغییرات ژنتیکی در سرطان‌تان رخ داده است، ممکن است نیاز به انجام نمونه برداری از بافت زنده داشته باشید. پزشک نمونه ای از بافت سرطانی را برداشته و به آزمایشگاه ارسال می‌کند، جایی که دستگاهی به نام Sequencer DNA در جستجوی تغییرات ژنتیکی است که ممکن است باعث رشد سرطان شوند. محققان هنوز تمام تغییرات ژنتیکی را که می توانند باعث رشد و گسترش سرطان شوند، کشف نکرده اند.

کلام پایانی

سرطان بیماری است که سالانه جان صدها هزار انسان را می‌گیرد. درمان‌های استاندارد مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی فقط در زیرمجموعه ای از جمعیت بیمار مؤثر است. تومورها می‌توانند علل ژنتیکی داشته باشند و ممکن است این علل ژنتیکی از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. این تنوع ذاتی سرطان باعث رشد رویکرد پزشکی دقیق و یا ویژه سازی درمان در حوزه درمان سرطان شده است. تلاش‌های بسیاری برای به دست آوردن داده‌ها، به منظور توصیف تفاوت های مولکولی بین تومورها در حال انجام است. با این وجود، اگر پزشکی دقیق به بخشی از مراقبت های استاندارد سرطان تبدیل شود، باید تغییرات گسترده‌تری در سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی بیماران سرطانی اعمال گردد.

تعداد بازدید : 101 نفر

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: