علائم سرطان سینه، شایع‌ترین سرطان در خانم‌ها

علائم سرطان سینه، شایع‌ترین سرطان در خانم‌ها

سرطان سینه یکی از بیماری‌های شایع در میان زنان است که رتبه دوم بعد از سرطان پوست را به‌ خود اختصاص داده است. این بیماری در میان دیگر انواع سرطان‌ بیشترین آمار مرگ ‌و ‌میر را دارد. در این مقاله بر آن هستیم تا شما را با سرطان سینه و علائم سرطان سینه بیشتر آشنا کنیم.

سرطان چیست؟

همانطور که می‌دانید سرطان یکی از بیماری‌هایی است که بیشترین نرخ سالیانه ابتلا را به ‌خود اختصاص داده است. این بیماری از جهش و تکثیر بی‌رویه سلول‌های غیرطبیعی به وجود آمده، بافت‌های مجاور را درگیر می‌کند و بدن را با مشکل مواجه می‌سازد. بیش از 200 نوع بیماری سرطان در سر تا سر دنیا شناخته شده است. نحوه ایجاد شدن هرکدام از این بیماری‌ها نیز کاملا متفاوت از دیگری است.

اما نکته جالب اینجاست که هر کدام شروعی مشابه با دیگری دارد؛ یعنی ایجاد تغییر در ساختار طبیعی یک سلول. تغییر در ساختار سلولی تحت کنترل نیست. زمان مشخصی نیز برای توقف آن در نظر گرفته نشده است. به طور کلی به دسته‌ای از سلول‌های جهش یافته غیرطبیعی تومور می‌گویند. اما تمامی تومورها الزاما سرطان نیستند. درحالت کلی تومورها دو دسته هستند. بدخیم و خوش‌خیم. تومورهای خوش‎‌خیم در دسته تومورهای سرطانی قرار نمی‌گیرند. اما تومورهای بدخیم سرطان هستند. به‌ راحتی در مجاورت سلول‌های سالم قرارگرفته و فعالیت آنان را نیز با محدودیت و مشکل مواجه می‌کنند.

پس از مشاهده علائم سرطان سینه از سونوگرافی و ماموگرافی برای تشخیص نهایی استفاده می شود.

سرطان سینه

سرطان سینه بیماری است که عملکرد سلول‌های موجود در بافت سینه را مختل کرده و آن‌ها را با مشکل مواجه می‌سازد. این سلول‌های جهش‌یافته و بدون هیچ کنترلی رشد کرده و تکثیر می‌شوند. البته این نوع سرطان نیز انواع مختلف دارد و بستگی به این دارد که در کدام قسمت ایجاده شده‌است. اما تقریبا تمام علائم سرطان سینه یکی هستند. سینه از سه بخش اصلی تشکیل شده: لوبول‌ها، مجراها و بافت‌های هم‌بند. لوبول‌ها غده‌هایی هستند که شیر در آن‌ها ساخته می‌شود.

مجراها دراصل لوله‌هایی هستند که شیر از طریق آن‌ها به نوک پستان منتقل می‌شود و در آخر بافت‌های هم‌بند که بافتی لیفی از جنس چربی است که قسمت‌های دیگر را در کنار یکدیگر نگه ‌می‌دارد. نکته جالب توجه این است که سرطان سینه به طور معمول از مجراها یا همان لوبول‌ها شروع می‌شود. سلول‌های سرطانی در سرطان سینه این قابلیت را دارند که از طریق رگ‌های خونی و مسیرهای لنفاوی در جهت خارج از سینه حرکت کنند. این بدین معناست که آن‌ها می‌توانند در بقیه بدن نیز گسترش یابند. به این حالت از سرطان سینه، سرطان متاستاز می‌گویند.

انواع سرطان سینه

به طور کلی دو نوع سرطان سینه شایع وجود دارد. مورد اول سرطان تهاجمی در مجاری شیری و مورد دوم سرطان تهاجمی لوبولی سینه. در ادامه به تشریح این دو خواهیم پرداخت.

  •   سرطان تهاجمی در مجاری شیری

در این مورد سلول‌های سرطانی در مجرا تشکیل می‌شوند. بعد از شکل‌گیری و پیشروی نیز به طور آهسته به سمت خارج از آن حرکت می‌کنند. این حرکت تدریجی به معنی درگیر شدن بقیه قسمت‌های سینه است. این سلول‌ها همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم می‌توانند به راحتی از سینه خارج شده و به بقیه قسمت‌ها بدن نیز راه یابند.

  •   سرطان تهاجمی لوبولی سینه

در شکل دوم سرطان سینه، سلول‌های سرطانی در قسمت لوبول تشکیل می‌شوند. بعد از آن به بقیه قسمت‌ها و حتی خارج از آن حرکت می‌کنند. ناگفته نماند که سرطان سینه انواع دیگری نیز دارد اما شایع نیستند، مانند بیماری پاژه، سرطان موسینی، سرطان مدولاری و سرطان التهابی پستان.

علائم سرطان سینه

ابتدای ابتلا به این بیماری ممکن است بدون هیچ نشانه‌ای باشد. گاهی نیز این بیماری در افراد مختلف با نشانه‌هایی متفاوت ظاهر می‌شود. البته فراموش نشود که بروز این نشانه‌ها حاکی بر این نیست که فرد به طور حتم دچار این بیماری شده است. بهتر است قبل از هر نتیجه‌گیری خودسرانه‌ای با پزشک متخصص مشورت کنید. اما به طور کلی علائم سرطان سینه شامل این موارد است:

  • ایجاد شدن برجستگی‌ها یا اجزای توده مانند در سینه و یا در حفره زیر بغل فرد
  • متورم شدن بخشی از سینه و یا ضخیم شدن قسمتی از پوست آن
  • پرتقالی شدن بافت پوست سینه
  • درد در ناحیه نوک سینه و یا کشیده شدن به سمت داخل در قسمت نوک سینه
  • قرمز و یا پوست پوست شدن نوک سینه
  • ترشح شدن هر ماده‌ای از نوک سینه به جز شیر (مانند خون)
  • ایجاد تغییر در شکل سینه و احساس هر گونه درد

تمام این موارد علائم سرطان سینه هستند. اما لازم است که مجدد به این موضوع اشاره کنیم که اگر هر کدام از این علائم را تجربه کردید، بدون مشورت با پزشک متخصص دست به هیچ اقدامی نزنید و یا نتیجه‌گیری خاصی انجام ندهید.

فرم طبیعی سینه

همانطور که در بالا به این موضوع اشاره کردیم، سینه به طور کلی از سه قسمت تشکیل شده است. اما شاید این سوال در ذهن شما پیش بیاید که سینه به طور طبیعی چه فرم و شکلی دارد. درواقع این موضوع مهم است که بدانید شکل پستان در افراد مختلف کاملا متفاوت است. شکل و ظاهر معینی را نمی‌توان برای آن درنظر گرفت. ظاهر سینه یک فرد از عوامل مختلف محیطی نشات می‌گیرد. این ظاهر بیرونی هیچ گونه اثری بر علائم سرطان سینه نیز ندارد. اما عواملی چون شروع عادت ماهیانه، لاغر و یا چاق شدن، زایمان و بچه‌دار شدن، بالا رفتن سن در افراد و حتی استفاده از برخی داروها می‌تواند روی شکل سینه افراد اثر بگذارد.

آیا هر توده از علائم سرطان سینه است؟

در قسمت‌های قبل در مورد علائم سرطان سینه صحبت کردیم. شاید این نکته برایتان جالب باشد که هر توده‌ای که در سینه وجود دارد الزاما سرطان نیست. گاهی این توده‌ها همان کیسه‌های کوچکی هستند که پر از مایع بوده و در سینه شما تشکیل شده‌اند. علت تشکیل آن‌ها نیز هر چیزی می‌تواند باشد به ‌جز سرطان. به‌ طور مثال، یکی از عوامل تشکیل‌دهنده این توده‌ها، کیست‌ها و همچنین وضعیت فیبروکیستیک است. این دو مورد به راحتی می‌توانند تغییراتی را در شکل و ظاهر سینه افراد ایجاد کنند. حتی این موارد می‌توانند درد، سوزش و توده پستانی در سینه شما ایجاد کنند که فرد را دچار نگرانی می‌کند.

راه‌های پیشگیری از سرطان سینه

سرطان سینه همانند بسیاری از دیگر بیماری‌ها تحت تاثیر عوامل داخلی و بیرونی است. عوامل تغییر نیافتنی مانند ژنتیک و عوامل متغیری مثل سبک زندگی افراد. اگر بتوانیم تشخیص دهیم که چه عواملی جلوی سرطان را می‌گیرند، می‌توانیم از آن‌ها جلوگیری کرده و از بروز سرطان نیز جلوگیری کنیم. درهرحال بروز علائم سرطان سینه می‌توانند در همان ابتدای امر ما را راهنمایی کرده و خطر پیش رو را به راحتی به ما گوشزد نمایند.

و در آخر

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، سرطان یکی از بیماری‌های کشنده در جهان است. این بیماری درمان‌پذیر است اما باید نسبت به علائم سرطان سینه هوشیار بود. درمان این بیماری در صورتی ممکن خواهد بود که زودهنگام تشخیص داده شود. اقدامات اولیه در درمان این بیماری بسیار موثر هستند. این که بتوانیم این نشانه‌ها را جدی گرفته و با پزشک متخصص مشورت کنیم، قدمی موثر در این راه است. البته باز هم خاطر نشان خواهیم کرد که سبک زندگی و تمامی اقداماتی که در زندگی فردی انجام می‌دهیم، می‌تواند از بروز بیماری‌ها و یا جلوگیری از شکل گرفتن آن‌ها را برای ما رقم بزند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *