غربالگری سرطان؛ مزایا و معایب

غربالگری سرطان؛ مزایا و معایب

آزمایش‌های خاصی وجود دارند که به پیدا کردن انواع خاصی از سرطان قبل از پیدا شدن علائم یا نشانه‌ها کمک می‌کنند. به این آزمایش‌ها، غربالگری سرطان می‌گویند. اهداف اصلی غربالگری سرطان عبارتند از:

 • کاهش تعداد مرگ و میر ناشی ازسرطان
 • کاهش تعداد مبتلایان به سرطان

آزمایش‌های غربالگری می‌توانند در مراحل اولیه، قبل از بروز علائم به تشخیص سرطان کمک کنند. هنگامی که سرطان در مراحل اولیه یافت شود، درمان آن آسان‌تر است. زمانی که علائم بروز می‌کنند، بدین معنا است که سرطان رشد کرده و گسترش یافته است که می‌تواند درمان آن را سخت‌تر کند.

لازم به یادآوری است که وقتی پزشک آزمایش غربالگری را پیشنهاد می‌کند، همیشه به این معنی نیست که شما سرطان دارید. این آزمایشات زمانی انجام می‌شود که علائم نداشته باشید.

 آزمایش های غربالگری در تشخیص سرطان ودرمان سرطان موثرتر بسیار اهمیت دارد. آزمایش تشخیص سرطان انواع مختلفی دارد.انواع آزمایش‌های غربالگری سرطان

هر نوع سرطان آزمایش‌های غربالگری خاص خود را دارد. برخی از انواع سرطان در حال حاضر روش غربالگری موثری ندارند که در این زمینه تحقیقاتی در حال انجام است.

معاینه جسمی

معاینه بدن برای بررسی علائم عمومی سلامت، از جمله بررسی علائم بیماری مانند توده یا هر چیزی که غیرعادی به نظر می‌رسد. همچنین سابقه بیمار، بیماری‌ها و معالجه‌های گذشته بیمار نیز ثبت خواهد شد.

تست‌های آزمایشگاهی

نمونه‌هایی از بافت، خون، ادرار یا سایر مواد موجود در بدن مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

روش‌های تصویربرداری

از مناطق داخل بدن عکس تهیه می‌شود.

تست‌های ژنتیکی

آزمایشی که در آن سلول‌ها یا بافت برای بررسی تغییرات ژن‌ها یا کروموزوم‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند. این تغییرات ممکن است نشانه‌ای از ابتلای فرد به بیماری یا شرایط خاص باشد.

خطرات غربالگری سرطان

آزمایش‌های غربالگری می‌توانند به پزشکان در یافتن سرطان در مراحل اولیه و قابل درمان کمک کنند، اما همچنین خطراتی دارد. گاهی نتایج این آزمایش‌ها ممکن است غیرطبیعی باشد حتی اگر سرطان وجود نداشته باشد. یک نتیجه آزمایش مثبت کاذب (نتیجه‌ای که نشان می‌دهد سرطان وجود دارد در حالی که واقعاً وجود ندارد) می‌تواند باعث اضطراب شود و معمولاً آزمایشات و روش‌های بیشتری دنبال می‌شود که خطراتی نیز دارد. نتایج آزمایش غربالگری ممکن است طبیعی باشد حتی اگر سرطان وجود داشته باشد. فردی که نتیجه آزمایش منفی کاذب دریافت می‌کند (نتیجه‌ای که نشان می‌دهد سرطان وجود ندارد) در صورت وجود علائم، ممکن است درمان را به تاخیر بیندازد.

انواع تست‌های غربالگری سرطان برای انواع سرطان

هر نوع سرطان آزمایش‌های غربالگری خاص خود را دارد. در ادامه برخی از این آزمایش‌ها برای چند نوع سرطان رایج بیان شده است.

غربالگری سرطان پستان (سینه)

 • ماموگرافی: نوعی اشعه ایکس است که به طور خاص برای مشاهده پستان طراحی شده است. تصاویر تولید شده توسط ماموگرافی می‌تواند تومور یا بی‌نظمی در پستان را نشان دهد.
 • معاینه بالینی پستان: یک متخصص هر گونه تغییر در اندازه یا شکل پستان را بررسی می‌کند.
 • معاینه پستان توسط خود فرد: در طول این امتحان، یک زن به دنبال تغییرات در پستان‌های خود است. در صورت مشاهده تغییر، باید به پزشک مراجعه شود.
 • ام آر آی (MRI): از MRI ​​به طور منظم برای غربالگری سرطان پستان استفاده نمی‌شود. اما می‌تواند برای زنانی که بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند و کسانی که پستان متراکم دارند و یا در هنگام معاینه پستان توده پیدا شده است، مفید باشد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

 • آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): نمونه‌ای از سلول‌های خارج از دهانه رحم برای تشخیص اچ پی وی برداشته می‌شود. این ویروس با افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ارتباط دارد.
 • تست پاپ اسمیر: در این آزمایش از سلول‌های خارج از دهانه رحم استفاده می‌شود. سپس یک آسیب‎‌شناس سلول‌های پیش‌سرطانی یا سرطانی را شناسایی می‌کند. تست پاپ اسمیر ممکن است با آزمایش HPV همراه باشد.

غربالگری سرطان روده بزرگ

 • کولونوسکوپی: در طی این روش، پزشک یک لوله انعطاف‌پذیر به نام کولونوسکوپ را وارد راست روده می‌کند. پزشک قادر است کل روده بزرگ را از نظر پولیپ یا سرطان بررسی کند.
 • سیگموئیدوسکوپی: پزشک از یک لوله انعطاف‌پذیر و سبک به نام سیگموئیدوسکوپ برای بررسی پولیپ و سرطان در قسمت پایین روده استفاده می‌کند. پزشک با این آزمایش نمی‌تواند قسمت بالای روده بزرگ را بررسی کند.
 • آزمایش خون:در این آزمایش وجود خون در مدفوع بررسی می‌شود که می‌تواند نشانه پولیپ یا سرطان باشد.
 • تنقیه باریوم با وضوح دو برابر: در این روش از روده بزرگ و راست روده اشعه ایکس گرفته می‌شود. تنقیه باریوم به برجسته نشان دادن روده بزرگ و راست روده کمک می‌کند. پزشکان از این آزمایش برای غربالگری افرادی که نمی‌توانند کولونوسکوپی انجام دهند‌، استفاده می‌کنند.
 • آزمایشات DNA مدفوع: در این آزمایش DNA نمونه مدفوع فرد برای یافتن سرطان تجزیه و تحلیل می‌شود.

غربالگری سرطان‌های سر و گردن

 • آزمایش غربالگری سلامت عمومی: پزشک بینی، دهان و گلو را به منظور یافتن ناهنجاری و وجود توده در گردن بررسی می‌کند. معاینات منظم دندانپزشکی برای غربالگری سرطان‌های سر و گردن نیز مهم است.

غربالگری سرطان ریه

 • اسکن توموگرافی کامپیوتری: در این روش اشعه ایکس از داخل بدن و از زوایای مختلف گرفته می‌شود. سپس یک رایانه این تصاویر را به صورت یک تصویر دقیق و سه بعدی ترکیب می‌کند که هر گونه ناهنجاری یا تومور را نشان می‌دهد.

غربالگری سرطان پروستات

 • تستDRE: آزمایشی است که در آن پزشک با استفاده از انگشت و از طریق راست روده سطح پروستات را از نظر هر گونه بی‌نظمی بررسی می‌کند.
 • آزمایش آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA): در این آزمایش خون، سطح ماده‌ای به نام PSA  اندازه‌گیری می‌شود. معمولاا میزان بالای این ماده در مردان در سرطان پروستات دیده می‌شود. اما سطح بالای PSA نیز ممکن است نشانه شرایطی باشد که سرطانی نیستند.

غربالگری سرطان پوست

 • معاینه کامل پوست: پزشک پوست را از نظر علائم سرطان پوست بررسی می‌کند.
 • معاینه توسط خود فرد:فرد کل بدن خود را در آینه برای بررسی علائم سرطان پوست بررسی می‌کند.
 • درموسکوپی: پزشک از این دستگاه برای ارزیابی اندازه، شکل و الگوی رنگدانه ضایعات پوستی استفاده می‌کند. از درموسکوپی معمولا برای تشخیص به موقع ملانوم استفاده می‌شود.

سخن آخر

غربالگری سرطان احتمال تشخیص زود هنگام برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد و درمان آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. غربالگری سرطان می‌تواند از طریق تشخیص به موقع از سلامت شما محافظت کند، حتی اگر هیچ علائمی از بیماری نداشته باشید. آزمایش‌های  ساده قبل از ایجاد سرطان یا قبل از بروز علائم، به دنبال تغییرات خاص و علائم اولیه سرطان هستند. پس سعی کنید که چکاپ‌های دوره‌ای سلامت را به طور منظم انجام دهید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *