راه‌های درمان سرطان چیست؟

راه‌های درمان سرطان چیست؟

اگر سرطان سر از زندگی شما هم بیرون آورد، نگران نباشید. احتمالاً اولین حس‌هایی که به سراغتان می‌آید ناامیدی، نگرانی و اضطراب نسبت به آینده‌تان است. خوشبختانه امروزه راه‌های زیادی برای درمان سرطان وجود دارد که تا حد زیای هم آزمایش خود را پس داده‌اند. بنابراین اولین قدم این است که آرامش خود را حفظ کنید و سپس به کمک پزشک بهترین راه درمان را متناسب با شرایطتان انتخاب کنید. این که از چه روشی برای شما استفاده شود به عواملی مثل میزان پیشرفت سرطان و نوع آن بستگی دارد. با ما همراه باشید تا با چند تا از جدیدترین روش درمان سرطان آشنا شوید.

عمل جراحی

جراحی یک روش درمانی رایج برای خیلی از انواع سرطان‌ها است. در طی عمل جراحی، توده­ سلول­ سرطانی (تومور) و بعضی از بافت‌های اطرافش را خارج می‌کنند. البته گاهی اوقات هم جراحی برای تسکین عوارض جانبی ناشی از تومور انجام می‌شود.

جراحی یک روش درمانی رایج برای خیلی از انواع سرطان‌ها است. در طی عمل جراحی، توده¬ سلول¬ سرطانی (تومور) و بعضی از بافت‌های اطرافش را خارج می‌کنند. البته گاهی اوقات هم جراحی برای تسکین عوارض جانبی ناشی از تومور انجام می‌شود.
جراحی روشی در درمان سرطان

شیمی درمانی

شیمی درمانی داروهایی هستند که برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شوند. داروها ممکن است خوردنی باشند یا در رگ تزریق شوند. امکان دارد چندین نوع مختلف از داروها را به طور همزمان یا یکی پس از دیگری برای بیمار تجویز کنند.

شیمی درمانی داروهایی هستند که برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شوند. داروها ممکن است خوردنی باشند یا در رگ تزریق شوند. امکان دارد چندین نوع مختلف از داروها را به طور همزمان یا یکی پس از دیگری برای بیمار تجویز کنند.
شیمی درمانی در درمان سرطان

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از اشعه ایکس، ذرات یا دانه‌های رادیواکتیو برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. سلول‌های سرطانی خیلی سریعتر از سلول‌های طبیعی بدن رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند. از آن‌جایی که پرتودرمانی بر روی سلول‌هایی که رشدشان سریعتر است بیشتر اثر می‌گذارد، این نوع درمان بیش از سلول‌های طبیعی به سلو‌ل‌های سرطانی آسیب می‌رساند. بنابراین، این روش از رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و منجر به مرگ آن‌ها می‌شود.

درمان‌های هدفمند

برای درمان هدفمند در سرطان از داروهایی استفاده می‌کنند که از رشد و شیوع سرطان جلوگیری می‌کند که به صورت قرص یا وریدی تجویز می‌شود. این کار در مقایسه با بقیه­ روش‌های درمانی، آسیب کمتری به سلول‌های طبیعی می‌رساند.

شیمی درمانی استاندارد علاوه بر از بین بردن سلول‌های سرطانی، به بعضی از سلول‌های طبیعی هم آسیب می‌زند؛ ولی در درمان هدفمند تمام توجه آن به هدف خاصی (مولکول‌ها) در سلول‌های سرطانی است. این اهداف در این‌که سلول‌های سرطانی چطور رشد کنند و زنده بمانند، نقش دارند. در این روش، دارو سلول‌های سرطانی را از کار می‌اندازد، بنابراین نمی‌توانند گسترش پیدا کنند. داروهای درمان هدفمند به چند روش مختلف کار می‌کنند. آن‌ها ممکن است:

 • فرآیندی که در سلول‌های سرطانی باعث رشد و پخش شدن آن‌ها می‌شود را متوقف کنند
 • سلول‌های سرطانی را تحریک کنند تا خودشان از بین بروند
 • مستقیماً سلول‌های سرطانی را نابود کنند
برای درمان هدفمند در سرطان از داروهایی استفاده می‌کنند که از رشد و شیوع سرطان جلوگیری می‌کند که به صورت قرص یا وریدی تجویز می‌شود. این کار در مقایسه با بقیه¬ روش‌های درمانی، آسیب کمتری به سلول‌های طبیعی می‌رساند.
درمان هدفمند در سرطان

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی متکی به توانایی بدن در مبارزه با بیماری (سیستم ایمنی بدن) است. در این روش از موادی که چه توسط خود بدن یا چه در آزمایشگاه ساخته می‌شوند، استفاده می‌شود تا سیستم ایمنی بدن به صورت هدفمندتر و بیشتر با سرطان مبارزه کند؛ پس به شما کمک می‌کند تا از سلول‌های سرطانی خلاص شوید. ایمونوتراپی به روش‌های زیر کار می‌کند:

 • توقف یا کاهش رشد سلول‌های سرطانی
 • جلوگیری از پخش شدن سرطان به سایر نقاط بدن
 • تقویت توانایی سیستم ایمنی بدن برای خلاص شدن از سلول‌های سرطانی

این داروها برای پیدا کردن و حمله به بخش‌های خاصی از سلول سرطانی طراحی شده‌اند که بعضی از آن‌ها به سموم یا مواد رادیواکتیو متصل هستند. ایمونوتراپی از طریق تزریق وریدی انجام می‌شود.

هورمون درمانی

هورمون درمانی در سرطان برای مواردی استفاده می‌شود که توسط هورمون تغذیه می‌شوند؛ مثل سرطان سینه، پروستات و تخمدان. در این روش، برای جلوگیری یا مسدود کردن هورمون‌های طبیعی بدن از جراحی یا دارو استفاده می‌شود تا رشد سلول‌های سرطانی کمتر شود.

گرما درمانی

در هایپرترمیا یا گرما درمانی سرطان بدون این‌که به سلول‌های طبیعی آسیبی وارد شود، از گرما برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. گرما از طریق یک دستگاه در خارج از بدن، یک سوزن یا کاوشگر در تومور قرار می‌گیرد. این روش ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

 • ناحیه کوچکی از سلول‌ها مثل تومور
 • قسمت‌هایی از بدن مثل یک اندام
 • کل بدن

لیزر درمانی

در لیزر درمانی از پرتو­ی نور باریک و متمرکز شده‌ای برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. لیزر درمانی معمولاً از طریق یک لوله نازک و سبک انجام می‌شود که در داخل بدن قرار می‌گیرد. فیبرهای نازک در انتهای این لوله، نور را به سمت سلول‌های سرطانی هدایت می‌کنند. لیزر اغلب به همراه انواع دیگر درمان‌های سرطان مثل پرتودرمانی و شیمی درمانی توصیه می‌شود. از این روش می‌توانیم برای موارد زیر استفاده کنیم:

 • از بین بردن تومورها و رشدهای پیش سرطانی
 • کوچک کردن تومورهایی که باعث مسدود شدن معده، روده بزرگ یا مری می‌شوند
 • کمک به درمان علائم سرطان مثل خونریزی
 • بستن انتهای عصب بعد از جراحی به منظور کم کردن درد
 • بستن رگ‌های لنفاوی بعد از جراحی برای کاهش تورم و جلوگیری از گسترش سلول‌های تومور

فتودینامیک تراپی

در درمان فتودینامیکی، به بیمار دارویی تزریق می‌کنند که به نوع خاصی از نور حساس است. این دارو در سلول‌های سرطانی بیشتر از سلول‌های طبیعی باقی می‌ماند. سپس، پزشک نور را از طریق لیزر یا منبع دیگری به سلول‌های سرطانی هدایت می‌کند که باعث تغییر دارو به موادی می‌شود که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.

سرمادرمانی

در این روش از گاز سرد برای یخ‌زدگی و از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. این ماده بعضاً برای درمان سلول‌هایی که ممکن است به سرطان تبدیل شوند (سلول‌های پیش سرطانی)، استفاده می‌شود؛ مثلاً روی پوست یا دهانه رحم. پزشکان همچنین می‌توانند از یک وسیله خاص برای انتقال سرمادرمانی به تومورهای داخل بدن، مثل کبد یا پروستات استفاده کنند.

سرطان یک پایان تلخ نیست

امروزه راه‌های زیادی برای درمان سرطان و کنترل آن کشف شده است، پس این فکر و خیال غلط را از سرتان بیرون کنید که آخر قصه­ سرطان حتماً یک تراژدی غم‌انگیز است. در گذشته سرطان بیماری بوده که درمانی برای آن وجود نداشته، ولی حالا اوضاع فرق کرده و جای امیدواری زیادی است. روحیه­ مثبت خود را حفظ کنید، چون اگر روحیه منفی داشته باشید و مدام استرس و غصه وجودتان را پر کرده باشد، ممکن است نه تنها نتیجه‌ای از درمان نگیرید بلکه اوضاع بدتر و بدتر هم شود. تصمیم با شماست چرا که اولین و مهمترین روش درمان در دست خودتان است.

منبع

medlineplus.gov

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *