بارداری بعد از درمان سرطان رحم

بارداری بعد از درمان سرطان رحم

یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در زنان، سرطان رحم (endometrial cancer ) است. از آن جایی که این نوع سرطان، به طور مستقیم بر روی سیستم اندام تناسلی زنان تاثیر می‌گذارد، خطرات بیشتری برای باروری نسبت به سایر انواع سرطان دارد. در بیشتر موارد سرطان رحم در زنان یائسه روی می‌دهد، بنابراین عدم امکان بارداری بعد از درمان، موضوع نگران‌کننده‌ای برای آن‌ها نیست. به علت سبک زندگی و دلایل متفاوت دیگر، سرطان رحم ممکن است در سنین باروری نیز اتفاق افتاده و برای زنان این دغدغه نیز وجود خواهد داشت که آیا امکان بارداری بعد از درمان وجود دارد یا خیر. به همین دلیل در این مقاله به بررسی کامل این موضوع می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

سرطان رحم چیست؟

رحم، اندامی توخالی و گلابی شکل در لگن زنان است که فرآیند‌های مربوط به بارداری و رشد جنین در آن رخ می‌دهد. سرطان رحم، در لایه‌ای از سلول‌هایی که پوشش داخلی رحم (اندومتر) را تشکیل می‌دهند، شروع می‌شود.

هنوز به طور دقیق علت بروز این بیماری مشخص نشده اما آنچه شناخته شده این است که چیزی باعث ایجاد تغییرات و جهش در دی ان ای (DNA)سلول‌های دیواره‌ داخلی رحم شده و در نهایت سرطان رحم اتفاق می‌افتد. این جهش، سلول‌های سالم و طبیعی را به سلول‌های غیرطبیعی و سرطانی تبدیل می‌کند. سلول‌های سالم با سرعت مشخصی رشد و تکثیر می‌شوند و در نهایت در زمان مشخصی نیز از بین می‌روند. سلول‌های غیرطبیعی با رشد و تکثیر بیش از حد، از کنترل خارج شده و تجمع این سلول‌های غیرطبیعی، تومور یا تومورهای سرطانی را تشکیل می‌دهد. این توده‌ها در بافت‌های مجاور رفته و در نقاط دیگر بدن پخش می‌شوند.(متاستاز)

نشانه‌ها و علائم سرطان رحم

خوشبختانه سرطان رحم به علت علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی واژن، در مراحل اولیه تشخیص داده شده و به همین سبب، قابل درمان خواهد بود. نشانه‌ها و علائم سرطان رحم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی واژن بعد از یائسگی
 • خونریزی در فاصله‌ دو پریود
 • درد غیرطبیعی لگن

عوامل خطر ابتلا به سرطان رحم

عوامل زیر می‌توانند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش ‌دهند:

 • تغییر در تعادل هورمون‌های زنانه در بدن
 • افزایش سطح هورمون استروژن بدن بدون افزایش پروژسترون
 • شروع قاعدگی از سنین پایین
 • عدم بارداری؛ زنانی که تجربه بارداری نداشته‌اند نسبت به زنانی که بارداری را تجربه کرده‌اند، در معرض خطر بیشتری هستند.
 • افزایش سن؛ در بیشتر موارد این بیماری با افزایش سن و بروز یائسگی در خانم‌ها ایجاد می‌شود.
 • هورمون درمانی برای سرطان سینه؛ مصرف داروهایی مانند تاموکسیفن که برای درمان سرطان سینه استفاده می‌شود، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
 • چاقی و دیابت نیز از مواردی هستند که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

درمان سرطان رحم و ناباروری

در درمان سرطان رحم، هدف اصلی انجام فرآیند‌های درمانی، بهبود کیفیت زندگی زنان مبتلا بوده و باروری یک مسئله‌ ثانویه است. در صورتی که برای بیماران این موضوع اهمیت داشته باشد، باید به آن پرداخته شده و در صورت امکان، از روش درمانی با خطر کمتر استفاده شود. به طور کلی درمان سرطان رحم به سه روش انجام می‌شود که هر کدام از آن‌ها می‌تواند خطرات خاص خود را بر روی باروری زنان داشته باشد.

 • هیسترکتومی یا برداشتن رحم

سرطان رحم ممکن است پزشک را وادار به برداشتن کلی رحم کند. در هیسترکتومی، به علت برداشت کامل رحم که عضو اصلی برای بارداری است، تمام احتمالات بارداری و بچه‌دار شدن از بین رفته و امکان بارداری پس از آن وجود ندارد. زنان مبتلا به این بیماری، پس از تشخیص، در صورتی که قصد بچه‌دار شدن داشته باشند، باید به طور صریح این مسئله را با پزشک مطرح کنند تا در صورت امکان، از روش دیگری برای درمان استفاده شود. البته در چندین سال اخیر، از این روش درمانی به عنوان آخرین راه و در صورت جواب ندادن روش‌های دیگر استفاده می‌کنند؛ چرا که علاوه بر عدم بارداری، ممکن است مشکلات زیادی در پی برداشتن رحم برای زنان به وجود بیاید.

 • شیمی درمانی در سرطان رحم

از رایج‌ترین روش‌های درمان انواع سرطان به ویژه سرطان رحم، شیمی درمانی است. شیمی درمانی، می‌تواند باعث آسیب به تخمک‌های زن یا سایر بخش‌های دستگاه تناسلی شده و در روند بارداری، رشد و حمل جنین و زمان زایمان مشکل ایجاد کند. با این وجود، هنوز احتمال بارداری پس از انجام درمان وجود داشته و بارداری‌های موفق زیادی پس از شیمی درمانی رخ داده است.

 • پرتودرمانی در درمان سرطان رحم

همانطور که می‌دانید در پرتودرمانی با استفاده از دوزهای مختلف اشعه ایکس، با کوچک کردن و از بین بردن سلول‌ها و تومورها، انواع سرطان درمان می‌شوند. در درمان سرطان رحم نیز می‌توان با توجه به تشخیص تیم پزشکی و نیاز بیمار، از این روش استفاده کرد. این روش درمانی، به علت استفاده از اشعه‌های ایکس، می‌تواند در باروری اختلال ایجاد کند. همچنین از طرفی دیگر، پرتودرمانی می‌تواند به گونه‌ای طراحی شود که باعث محافظت بیشتری از اندام‌های تولید مثل زنان شود.

باروری بعد از شیمی درمانی و پرتودرمانی

اگر شیمی درمانی به عنوان یک روش درمانی برای سرطان رحم توصیه شود، ممکن است عملکرد تخمدان را برای مدتی سرکوب کند، اما همیشه باعث ناکارآمدی تخمدان‌ها و ناباروری نمی‌شود. از سوی دیگر، در پرتودرمانی، احتمال این که تخمدان‌ها به طور کامل از بین بروند وجود دارد. در صورت نیاز به انجام پرتو درمانی، جابجایی تخمدان‌ها  در زمان درمان می‌تواند صورت گیرد. این روش شامل حرکت تخمدان‌ها به خارج از لگن و داخل شکم بوده تا آن‌ها در معرض اشعه قرار نگیرند. البته بعد از انتقال تخمدان و درمان، باید برای بارداری به متخصص باروری مراجعه شود. استفاده از این روش باعث شده تا تخمدان‌ها عملکرد خود را برای باروری حفظ کنند.

به طور کلی در زنان مبتلا، اگر حفظ شرایط بارداری اهمیت بسیاری داشته باشد به دلیل شرایط جسمانی خاصی که دارند، صحبت با پزشک در مورد چگونگی انتخاب بهترین برنامه درمانی مهم است. همچنین می‌توانید با مشورت پزشک، مزایا و معایب گزینه‌های مختلف درمان را بررسی و بهترین راه‌حل را نیز انتخاب کنید.

سخن آخر

خوشبختانه برای درمان سرطان،  با پیشرفت‌هایی که در روش‌های درمانی صورت می‌گیرد، دغدغه‌های درمان و زندگی پس از آن، به کمترین حد خود رسیده است. یکی از جدیدترین روش‌هایی که برای بارداری بعد از درمان سرطان رحم به تازگی کشف شده و محققان در حال بررسی روی آن هستند، برداشتن تکه‌ای از تخمدان، فریز کردن و سپس پیوند مجدد آن به بیمار پس از درمان است. تاکنون با استفاده از این روش، حدود 30 بارداری و زایمان موفق ثبت شده است اما از این روش، هنوز به طور عمومی استفاده نمی‌کنند. محققان همچنین در حال کار برای تکمیل بلوغ آزمایشگاهی (IVM) هستند که در آن تخمک‌های نابالغ از تخمدان برداشت می‌شوند، در آزمایشگاه بالغ شده و سپس منجمد می‌شوند. این روش زمانی می‌تواند مفید باشد که درمان با تشخیص به موقع، فورا شروع شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *