تأثیر پوشش بر روابط اجتماعی

تأثیر پوشش بر روابط اجتماعی

برای همه ما به­ عنوان فردی از جامعه مهم است که بدانیم افراد ما را چطور می‌بینند و قضاوت می‌کنند. یک ابزار مناسب برای تعیین دیدگاه مردم نسبت به خود، نحوه پوشش ما است. لباس یک جنبه از ارتباط غیرکلامی است که از نظر اجتماعی اهمیت دارد. قبل از ایجاد ارتباط بین افراد نوع لباس و پوشش آن‌ها، گزاره‌هایی مثل جنسیت، سن، طبقه، شغل، شخصیت و آن چه هستند یا می‌خواهند در یک لحظه خاص باشند را بیان می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید قوی و با اعتماد به­ نفس در اجتماع ظاهر شوید باید پوششی مناسب برای موقعیت‌های مختلف داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با این موضوع همراه ما باشید.

دلایل اجتماعی پوشیدن لباس

به­ طور کلی افراد به 3 دلیل اجتماعی لباس می‌پوشند:

  1. حیای ذاتی و فطری انسان
  2. محافظت از بدن در برابر نور خورشید، گرما و سرما، بارندگی، حشرات، مواد شیمیایی و …
  3. انتقال پیام اجتماعی به دیگران

کاربرد برخی کالاها مثل کیف پول، کفش، چتر، جواهرات و زیورآلات مو، عطر، لوازم آرایشی و … به تأثیر اجتماعی پیام لباس درباره وضعیت اجتماعی، وابستگی‌های قومی-مذهبی، تأهل، جنسیت و… کمک می‌کند، اما در عین حال خود لوازم جانبی به شمار رفته و پوشش محسوب نمی‌شوند.

پوشش مناسب و تأثیرگذار در اجتماع
به ظاهر خود اهمیت بدهید!

پوشش نمادی فرهنگی، اعتقادی و اجتماعی

سبک لباس‌ها و زیورآلات می‌توانند نشان‌دهنده هنجارهای فرهنگی، اعتقادی، طبقات قومی، سیاسی و مذهبی باشند. برای مثال، مردم یکی از قبایل سنتی اسکاتلند لباس‌هایی از جنس تارتان (پارچه ابریشمی شطرنجی) می‌پوشند. گاهی نوع پوشش برای نمایش وضعیت تأهل به کار می‌رود. مثلاً در هندوستان زنان بیوه هندو لباس ساده سفید و بدون زیورآلات استفاده می‌کنند یا استفاده از حلقه در دست چپ در بسیاری از کشورهای دنیا معنای ازدواج را دارد.

گاهی نحوه لباس پوشیدن در برخی جوامع نماد حجاب، عفت و پوشیدگی است و بسیاری از زنان را در کشورهای اسلامی می‌بینید که از پوشش چادر استفاده می‌کنند. همچنین در بیشتر کشورها استفاده از لباس‌های سیاه و قرمز نمایانگر بدن و آرایش اغراق‌آمیز، جواهرات و عطرهای پرزرق و برق، مفهوم درخواست معاشقه و در دسترس بودن جنسی را به دنبال دارد.

در مدارس و دانشگاه‌ها، دانش­آموزان و دانشجویان لباس‌های فرم آکادمیک می‌پوشند و اعضای فرامین مذهبی لباس فرم یکسانی به نام “لباس سنت یا عادت” دارند.

همچنین لباس می‌تواند در مشاغل مختلف به شکل انحصاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد. برای مثال آتش‌نشان‌ها، پلیس‌ها، کارگران بسیاری از صنایع، زنبوردارها، غواص‌ها، آشپزها و … هر کدام یک لباس فرم مخصوص دارند.

. در نوع لباس چیزی قدرتمند نهفته است که رفتار شما را تغییر می‌دهد و شخصیت معتبری به شما می‌بخشد.
قدرت پوشش

مفهوم اجتماعی “مد”

مد پیشنهاد یک فرهنگ لباس، برای یک گروه اجتماعی است. معمولاً اغلب اوقات گروه‌های طبقه مرفه اجتماعی دوست دارند مطابق مد عمل کنند. از آنجا که حفظ مد مبلغ قابل‌توجهی پول می‌خواهد از آن برای نشان دادن ثروت در جامعه استفاده می‌شود. به عبارتی پیروی از مد، شاخص توانگری و تحرک اجتماعی معرفی شده است. طبق این شاخص، هزینه بالای پوشاک قدرت خرید و انتخاب لباس را محدود می‌کند.

“ریشه تاریخی” نوع پوشش در جامعه

اگر به نحوه لباس پوشیدن بین اقوام مختلف در طول تاریخ نگاهی بیندازید، تفاوت در سنت‌های­ پوشش را واضح می‌بینیم. مثلاً امپراطورهای روم لباس بنفش تیره به تن می‌کردند یا در هاوایی فقط رؤسای عالی‌رتبه می‌توانستند از لباس پر و پائولا یا لباس دارای دندان تراشیده نهنگ استفاده کنند. بر این اساس توجه به کیفیت، مرغوبیت، زیبایی و تجملات لباس، پیشینه‌ای چند هزار ساله را در بردارد.

3 نکته داشتن پوشش مناسب و تأثیرگذار در اجتماع

در این بخش قرار است 3 راهکار مطلوب و کاربردی درباره نحوه درست لباس پوشیدن را با شما به اشتراک بگذاریم.

  1. شما با ظاهر خود قضاوت می‌شوید؛ پس به آن ارجعیت ببخشید.

واقعیت این است که براساس ظاهر، نوع و فرهنگ پوشش، انسان‌ها قضاوت می‌شوند. درواقع حتماً نیازی نیست که برای خرید لباس‌های سطح بالا هزینه زیادی خرج کنید بلکه باید مطابق با هر موقعیت، پوشش مناسب برای خود در نظر بگیرید. برای مثال، در جلسات رسمی به جای شلوار جین از کت و شلوار مناسب استفاده کنید تا معتبرتر و حرفه‌ای‌تر به نظر برسید. به این ترتیب، متشخص‌تر دیده می‌شوید و دیگران برای شما احترام بیشتری قائل می‌شوند.

  1. به آن چه بزرگترها می‌گویند، فکر کنید.

شاید این کار بی‌معنی و احمقانه به نظر برسد، اما بهتر است هنگام لباس پوشیدن برای رفتن به سر کار نظر بزرگترها را بخواهید. معمولاً افراد مسن به ویژه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها همیشه حقیقت را می‌گویند و صریح و مستقیم با شما صحبت می‌کنند. مثلاً اگر مادربزرگتان می‌گوید دامن شما کوتاه است یا برای مصاحبه کاری یک کت مناسب‌تر بپوشید بهتر است لباس خود را تغییر دهید. یادتان باشد در این شرایط لباس مجلسی یا لباس مخصوص مهمانی‌های رسمی را نپوشید!

معمولاً همیشه کت و شلوار، لباس مناسب کار محسوب می‌شود. به این شکل شما می‌توانید اطرافیان را تحت تأثیر قرار داده و ارتباط مؤثرتری برقرار کنید و احترام بیشتری نسبت به لباس‌های جین و تیشرت از جامعه بخواهید.

  1. برای شغل مورد نظر خود لباس بپوشید نه برای شغلی که دارید!

در کار سخت‌کوش باشید و در عین حال به دیگران احترام بگذارید و طوری لباس بپوشید که انگار رئیس هستید. در نهایت این تلاش شما نتیجه می‌دهد و به آن چه برای پیشرفت خود در نظر دارید خواهید رسید. در نوع لباس چیزی قدرتمند نهفته است که رفتار شما را تغییر می‌دهد و شخصیت معتبری به شما می‌بخشد. حتی بهتر است برای مصاحبه کاری-تلفنی هم لباس مناسب بپوشید زیرا در اعتماد به نفس و رفتار شما تأثیر مثبتی دارد.

حرف آخر

تأثیر نوع پوشش در روابط اجتماعی را بررسی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم هر زمان در موقعیتی قرار گرفتید که در انتخاب نوع لباس تردید کردید ابتدا از خود بپرسید که لباسی که برای این موقعیت در نظر دارید چگونه بر ارتباطاتتان تأثیر می‌گذارد. به این فکر کنید که می‌خواهید مردم چگونه شما را  ببینند، می‌خواهید چگونه خودتان را به دنیا نشان دهید و چقدر کارآمد باشید. اگر می‌خواهید موفق باشید پوشیدن لباس رسمی‌تر به شما کمک می‌کند تا به هدف خود برسید. راستی شما دیگر چه نکاتی درباره نوع پوشش مؤثر بر ارتباطات می‌دانید؟ با ما در میان بگذارید.

منابع

writestylesonline.com

www.ukessays.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *