انواع سرطان شایع

انواع سرطان شایع

در سال‌های اخیر افزایش ابتلا به انواع سرطان‌ها در میان تمام بیماری‌های شایع، بیشترین تلفات را در دنیا به خود اختصاص داده‌اند. همانطور که می‌دانید بیماری سرطان از تکثیر مهارنشدنی سلول‌هایی که جهش‌ یافته هستند، به وجود می‌آید. پادشاهان ایران باستان اعتقاد داشتند که سرطان نوعی تورم است. آن‌ها بر این باور بودند که این بیماری، باعث بروز اختلالاتی در بدن می‌شود. البته امروزه با پیشرفت علم به این موضوع پی برده شده که تمام این استدلال‌ها اشتباه هستند. در این مقاله ما به بررسی انواع سرطان شایع می‌پردازیم.

انواع سرطان

در سال‌های اخیر، در سراسر دنیا 200 نوع سرطان شناسایی شده‌است. در بین این 200 نوع، رتبه اول به سرطان پوست، رتبه دوم به سرطان سینه، رتبه سوم به سرطان ریه و رتبه چهارم به سرطان پروستات، اختصاص داده شده‌است. صحبت در مورد این موضوع باعث تاسف خواهد بود اما در دنیا انواع سرطان و رشد توده‌های سرطانی در حال شیوع می‌باشند. البته این نکته حائز اهمیت است که علت تعداد زیادی از سرطا‌ های شایع هنوز هم ناشناخته هست. اما تنها نکته‌ای که تمام محققین بر آن تاکید دارند، این است که رعایت کردن یک رژیم غذایی مناسب و همینطور سبک زندگی سالم، عواملی هستند که بدن را در مقابل این بیماری مقاوم می‌سازد.‌

انواع سرطان شایع هم در مردان مانند سرطان پروستات و هم در زنان مانند سرطان سینه اتفاق می افتد.

دسته‌بندی انواع سرطان‌

  • سرطان پوست

علت سرطان پوست رشد بی‌رویه سلول‌های پوستی است. این اتفاق بیشتر برای افرادی رخ می‌دهد که مدت زمان طولانی در معرض تابش آفتاب قرار می‌گیرند؛ اما گاها پیش می‌آید که این بیماری آن قسمت از پوست شما که در معرض آفتاب قرار ندارد را نیز، درگیر می‌کند. در میان انواع سرطان همانطور هم که پیشتر اشاره کردیم، سرطان پوست بسیار رایج‌تر است. به طور کلی علم پزشکی معتقد است سه نوع سرطان پوستی وجود دارد: کارسینومای سلول‌های سنگ ‌فرشی، کارسینومای سلول‌های قاعده‌ای و ملانوما.

بهتر است بدانید که ریسک ابتلا به این بیماری با کم شدن سطح تماس پوست با اشعه ماوراءبنفش، کمتر خواهد شد. ناگفته نماند که اگر پوست به طور کامل بررسی شود، می‌تواند گامی موثر برای تشخیص اولیه سرطان پوست باشد. تمام افراد با نژاد و رنگ‌های پوستی مختلف، ممکن است به سرطان پوست دچار شوند.

  • سرطان سینه

بعد از سرطان پوست در میان انواع سرطان، سرطان سینه شایع‌ترین نوع سرطان است. طبق جدیدترین بررسی‌های انجام شده هر ساله حدود 268.600 نفر در میان زنان و 2.670 نفر در میان مردان، جزء مبتلایان جدید برای این بیماری شناخته می‌شوند. نکته مثبت اینجاست که بعد از تشخیص بیماری، شانس زندگی در مبتلایان، 90 درصد است. البته این آمار مابین سال‌های 2008 تا 2014 بوده‌است.

در دسته‌بندی انواع سرطان، سرطان سینه در گروه سرطان‎‌های تهاجمی قرار می‌گیرد که دومین عامل مهم مرگ‌ومیر در میان زنان است. البته علت دقیق ابتلا به این بیماری هنوز هم مشخص نیست! از نشانه‌های این بیماری می‌توان به ضخیم شدن سینه و یا ایجاد توده در آن اشاره کرد. همینطور پوست سینه و نوک آن تغییر رنگ می‌دهد. درمان این بیماری می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته ‌باشد. اما تشخیص زود هنگام این بیماری می‌تواند نقش بسزایی در درمان راحت آن داشته باشد.

  • سرطان ریه

سومین سرطان خطرناک، سرطان ریه است. متاسفانه مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری بسیار بالا بوده و متخصصان و پزشکان برای درمان این سرطان توصیه می‌کنند که افراد مصرف سیگار یا هر گونه دخانیات را ترک کنند. این سرطان همانطور که از نامش نیز مشخص است از ریه فرد شروع می‌شود. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که این بیماری نسبت به سرطان سینه، پروستات، تخمدان و روده بزرگ، سرعت شیوع بالاتری دارد. افراد سیگاری بسیار بیشتر در معرض این بیماری هستند. اما به طور کل ممکن است این سرطان در افراد غیرسیگاری نیز اتفاق بیفتد.

در تشریح انواع سرطان، سرطان ریه یکی از بیماری‌هایی است که رابطه‌ای مستقیم با الگوی زندگی فرد دارد. احتمال ابتلا به این بیماری با مدت زمان و تعداد سیگارهایی که فرد استفاده کرده، رابطه مستقیم دارد. ناگفته نماند که ترک سیگار حتی بعد از سال‌ها مصرف سیگار، می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

  • سرطان پروستات

سرطان پروستات نیز بیماری خطرناکی است که نباید از آن غافل شد. این بیماری غده پروستات را به طور مستقیم هدف قرار می‌دهد. این غده در کنترل کردن ادرار در آقایان نقشی مهم دارد. غده پروستات در زیر مثانه، درست در مقابل رکتوم قرار دارد. این سرطان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان آقایان است. اما خبر خوش این که این سرطان هم در مراحل ابتدایی کاملا قابل درمان است!

توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از خطر گسترش این بیماری، به طور مرتب غربالگری انجام دهید.

  • سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ یا کولورکتال به سرطان موجود در راست روده اشاره دارد. این بیماری در میان انواع سرطان بسیار شدیدتر است؛ به بیان ساده تومور بدخیمی است که در قسمت داخلی دیواره روده بزرگ شروع شده و جهش می‌یابد. این نوع سرطان، سومین عامل مرگ‌ومیر شناخته می‌شود. در بیشتر مواقع سرطان روده از یک پولیپ شروع می‌شود. از بین بردن این پولیپ به راحتی می‌تواند جلوی گسترش این بیماری را بگیرد.

البته این بیماری در مراحل اولیه هیچ‌ گونه نشانه‌ای ندارد. با توجه به این توضیحات، اگر غربالگری افراد مرتب صورت گیرد، این بیماری به راحتی درمان می‌شود. در آخر باید به این نکته اشاره کرد که درمان این نوع سرطان به محل، اندازه و میزان شیوع آن بستگی دارد البته ناگفته نماند که  در کنار این فاکتورها باید سلامت بیمار را نیز درنظر گرفت!

  • سرطان مثانه

در میان انواع سرطان، متاسفانه سرطان مثانه نیز، یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان شناخته شده است. نکته قابل توجه این که، این بیماری در مردان خیلی بیشتر از زنان رخ می‌دهد. سرطان مثانه در بیشتر مواقع، از سلول‌های ادراری که در مثانه فرد هستند شروع می‌شود. البته این نوع سرطان در قسمت مثانه بسیار متداول است اما به راحتی می‌تواند در سایر قسمت‌های مجاری ادراری نیز خود را نشان دهد. خبر خوب اینکه در حدود 7 مورد از هر 10 مورد سرطان مثانه که در مراحل اولیه تشخیص داده شده‌اند، ادامه پیگیری، به درمان فرد مبتلا منجر خواهد شد.

اما در بعضی از موارد نیز دیده شده که این بیماری در همان مراحل اولیه پیشرفت می‌کند و دوباره در بدن فرد جهش می‌یابد. درست به همین دلیل است که بعد از درمان نیز افراد باید به طور مرتب زیر نظر پزشک بوده و پیگیر این مسئله باشند.

  • سرطان کلیه

خب همانطور که از نامش پیداست، جهش این نوع سرطان از کلیه ها شروع می‌شود. به طور کلی در افراد بزرگسال، سرطان سلول کلیوی یکی از شایع‌ترین نوع سرطان‌ها به حساب می‌آید. اما در کودکان این سرطان نامی دیگر دارد. در دسته‌بندی انواع سرطان کلیه، این سرطان در کودکان به تومور ویلمز معروف است.

براساس تحقیقات انجام شده متاسفانه سرطان کلیه در حال افزایش است. البته باید توجه داشت که بعد از درمان، بیمار باید تحت نظارت پزشک خود باشد تا از شروع دوباره بیماری جلوگیری شود.

و در نهایت

با تمام مواردی که از ابتدای مقاله تا به این قسمت به آن‌ها اشاره کردیم، داشتن سبک زندگی سالم و ایده‌آل همراه با عادت‌های غذایی سالم ‌می‌تواند به طور کامل مانع بروز هر گونه سرطان گردد. اگر بشریت بیاموزد که با انتخاب یک زندگی سالم، انجام ورزش روزانه، کنترل کردن تغذیه و البته رسیدگی به روح و روان خود می‌تواند بر تمام بیماری‌ها به ویژه انواع سرطان پیروز شود، دیگر هیچ وقت شاهد از دست دادن عزیزانمان به دلیل ابتلا به بیماری سرطان، نخواهیم بود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *