درمان سرطان و انواع راه‌های آن

وقتی صحبت از درمان سرطان می‌شود احتمالاً سؤالاتی ذهن شما را درگیر خودش می‌کند، مثلاً این که درمان سرطان چگونه است؟ چه سرطانی درمان دارد؟ یا برعکس، چه سرطانی درمان ندارد؟ خوشبختانه امروزه امید به درمان سرطان بیشتر شده چون پیشرفت‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته و نتایج درمان هم بهتر شده است. نوع درمانی که برای شما به کار برده می‌شود بسته به نوع سرطان، مرحله آن، میزان گسترش و پیشرفت سرطان این بیماری انواع مختلفی دارد. پس هرچه بیشتر در مورد این که سرطان چیست، چگونه شکل می‌گیرد و انواع راه‌‌های درمان سرطان بدانید، احساس کنترل بیشتری بر شرایط جدیدتان خواهید داشت. ما می‌خواهیم در این مقاله درمورد انواع روش‌های نوین درمان سرطان صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید.

هدف ما برای درمان سرطان چیست؟

به صورت کلی هدف از درمان سرطان به شرح زیر است:

  • سرطان کاملاً خوب شود
  • بیماری تحت کنترل قرار بگیرد
  • از بازگشت سرطان جلوگیری شود
  • علائم ایجاد شده به دلیل وجود سرطان، تسکین پیدا کنند

انواع درمان سرطان

  • درمان اصلی (Primary Treatment): هدف، درمان بیماری سرطان به طور کامل یا از بین بردن انواع سلول‌ سرطانی است. هر نوع درمانی می‌تواند به عنوان درمان اصلی در نظر گرفته شود. اما جراحی سرطان معمول‌ترین درمان اصلی برای انواع سرطان‌ها است. پرتودرمانی و شیمی درمانی هم می‌توانند به عنوان درمان‌های اصلی استفاده شوند.
  • درمان تکمیلی (Adjuvant Treatment): شاید برایتان سؤال باشد که هدف از درمان تکمیلی چیست؟ هدف آن از بین بردن سلول‌های سرطانی بعد از درمان اصلی است. این درمان احتمال بازگشت سرطان را کمتر می‌کند. هر نوع درمان سرطان می‌تواند به عنوان درمان تکمیلی در نظر گرفته شود. درمان‌های تکمیلی رایج معمولاً شیمی درمانی، پرتودرمانی و هورمون درمانی در سرطان هستند. گاهی به منظور آسان‌تر و مؤثرتر شدن درمان اصلی، درمان تکمیلی قبل از آن صورت می‌گیرد.Neoadjuvant Therapy) )
  • درمان کمکی (Supportive Treatment): این درمان، نشانه‌ها و علائم سرطان و عوارض ناشی از درمان را تسکین می‌دهد. درمان کمکی می‌تواند سلامت بیمار را در طول درمان و بعد از آن، بهبود بخشد. برای مثال، داروهای ضدتهوع که در طول روند شیمی درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، نوعی درمان کمکی محسوب می‌شود. درمان درد ناشی از سرطان هم شکلی دیگری از درمان کمکی است.
  • درمان مسکن (Palliative Treatment): این روش برای درمان سرطان و  تسکین عوارض جانبی آن استفاده می‌شود. درمان مسکن می‌تواند برای ماه‌ها و حتی سال‌ها به بیمار ارائه شود. چنان چه سرطان درمان نشود، توجه این درمان بر روی کاهش علائم  و عوارض بیماری متمرکز می‌شود تا جایی که بیمار بتواند زندگی با کیفیت‌تری را تجربه کند. برای بیمارانی که به سرطان پیشرفته (Metastasized) مبتلا هستند، درمان مسکن اهمیت بالایی دارد. هدف، کاهش درد بیماران سرطانی در طی درمان یا تسکین علائم و نشانه‌های سرطان است. جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و هورمون درمانی همگی می‌توانند به تسکین عوارض و علائم این بیماری کمک کنند. بعضی از داروها نیز در تسکین علائمی مثل درد و تنگی نفس مؤثر هستند. درمان مسکن می‌تواند هم زمان با دیگر انواع درمان برای بهبود سرطان مورد استفاده قرار بگیرد.

شروع درمان سرطان

تشخیص سرطان در مراحل اولیه به درمان مؤثرتر این بیماری کمک می‌کند. معمولاً برای تومورهای کوچک، جراحی تأثیرگذار است. اما درمان تومورهای بزرگتر مستلزم استفاده از ترکیب چندین روش درمان مثل جراحی، شیمی درمانی و دارو درمانی است.

ممکن است بعد از تشخیص سرطان دوست داشته باشید که در اولین فرصت درمان را شروع کنید. انتظار برای شروع درمان می‌ تواند باعث افزایش استرس و اضطراب در شما شود. اما حقیقت این است که نمی‌توان بلافاصله بعد از تشخیص، درمان را شروع کرد. برای شروع درمان لازم است تست‌ها و آزمایش‌های بیشتری انجام بشود. تعیین مراحل پیشرفت سرطان و این که بدانید آیا سلول‌های سرطانی در بافت‌های مجاور منتشر شده‌اند یا نه، در روند درمان خیلی مهم است.

در درمان بعضی از سرطان‌ها که سرعت انتشار آن‌ها زیاد نیست، تأخیر در شروع درمان چندان قابل توجه نیست. اما در درمان سرطان‌هایی مثل لوسمی (سرطان خون) یا تومورهای مغزی بدخیم، حتی تأخیر ناچیز هم می‌تواند در درمان مؤثر باشد.

راه درمان سرطان چیست؟

بسته به نوع سرطان، مکان آن، میزان انتشار، سلامت عمومی بدن‌تان و حتی انتخاب شما، روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد. برای بعضی از افراد تنها یک روش درمانی وجود دارد، این درحالی است که برای اکثر مبتلایان به سرطان، ترکیبی از چند روش درمانی استفاده می‌شود. اطلاع از این روش‌ها و عوارض جانبی آن‌ها به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانید با این مسئله کنار بیایید. با همراهی پزشک‌تان می‌توانید تمام این راه‌های درمان را بررسی کنید، مزایا و خطرات آن را در نظر بگیرید و مناسبت‌‌ترین روش درمانی را انتخاب کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *