حقایقی در مورد واکسن کرونا (COVID-19)

حقایقی در مورد واکسن کرونا (COVID-19)

آیا می‎خواهید حقایقی را در مورد واکسن کرونا (COVID-19) بدانید؟ تمام آن چیزی که شما باید در مورد واکسن کرونا (COVID-19) و واکسن‎های دیگر بدانید، در این مقاله آورده شده است پس با ما همراه باشید. به ‎طور کلی واکسن از بدن در برابر بیماری‌های عفونی محافظت می‎کند. به این شکل که واکسن میکروب غیرفعال را به سیستم ایمنی بدن معرفی کرده و سیستم ایمنی بدن؛ برای مبارزه با آن، پادتن ترشح می‎کند. پادتن‎ها پروتئین‎هایی هستند که از بدن در برابر میکروب (هنگامی‎که میکروب واقعی وارد بدن شد) محافظت می‎کنند. واکسن کرونا (COVID-19) هم با معرفی ویروس کرونا (COVID-19) به بدن، به سیستم ایمنی بدن ما یاد می‎دهد که چگونه ویروس کرونا (COVID-19) را به محض ورود به بدن شناخته و با آن مبارزه کند. گاهی بعد از تزریق واکسن، ممکن است نشانه‎هایی مانند تب، لرز، درد در محل تزریق، سردرد، درد عضلانی و مفاصل داشته باشید که همه این‎ها طبیعی و موقتی بوده و نشانه این هستند که بدن در برابر ویروسی که باعث کرونا (COVID-19) می‎شود، محافظت می‎کند. این حفاظت، همان پاسخ ایمنی و ایجاد پادتن بوده و باعث می‎شود که در صورت ورود ویروس واقعی به بدن، از ما در برابر آلودگی محافظت کند.

در حال حاضر چه واکسن‌هایی برای ویروس کرونا (COVID-19) وجود دارد؟

دو واکسن Pfizer-BioNTech و Moderna، واکسن‎هایی هستند که تا کنون در دسترس قرار دارند. واکسن فایزر اولین واکسن ویروس کرونایی (COVID-19) بود که توسط FDA مجوز اضطراری برای استفاده در افراد 16 سال به بالا گرفت. واکسن Moderna برای افراد 18 سال به بالا مجاز است. تجزیه و تحلیل FDA نشان می دهد، واکسن Pfizer-BioNTech  در حدود 95 درصد (صرف‎نظر از سن، نژاد یا سایر خطرات بیماری‎های شدید ناشی از عفونت) در برابر COVID-19 و واکسن Moderna در حدود 94.5 درصد (صرف‎نظر از سن، نژاد یا سایر خطرات بیماری‎های شدید ناشی از عفونت) در برابر COVID-19 مؤثر است. هر دو واکسن Pfizer-BioNTech و Moderna به دو دوز نیاز دارند و پیگیری هر دو دوز برای اطمینان از اثر بخشی آن، ضروری است. واکسن Pfizer-BioNTech به دو تزریق با فاصله 21 روز و واکسن Moderna به دو تزریق با فاصله 28 روز نیاز دارد. واکسن‎های Pfizer-BioNTechو Moderna به دمای سرد نیاز دارند پس داروخانه‎ها و کلینیک‎ها برای نگه‎داری باید به فریزرهای مخصوص مجهز شوند.

واکسن‎های Pfizer-BioNTech و Moderna از نوع mRNA هستند. به این معنی که هنگام وارد شدن به بدن، به سلول‎ها دستورالعمل لازم را برای ساخت پروتئین‎های خاصی (پروتئین S) روی سطح سلول می‎دهد. به محض ساخته شدن این نوع پروتئین‎ها، سیستم ایمنی بدن تشخیص می‎دهد که آن‎ها ناشناس هستند پس شروع به ساخت پادتن می‎کند.

البته واکسن‎های در حال تولید دیگری هم وجود دارند که به‎جای معرفی آنتی‎ژن ویروس به سیستم ایمنی بدن، کد ژنتیکی لازم را برای ساخت پادتن به سیستم ایمنی بدن بدهد.

ابتدا واکسن کرونا (COVID-19) به چه افرادی پیشنهاد می‌شود؟

گروه‎هایی که بیشتر در معرض خطر هستند، ابتدا واکسینه می‎شوند. این گروه‎ها عبارتند از:

  • افراد خط مقدم بهداشت و مراقبت‎های بهداشتی
  • افراد مسن ساکن خانه سالمندان و مراقبان آن‎ها
  • افراد بالای 80 سال سن

ترتیب تزریق واکسن به افراد، براساس مشاوره کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی (JCVI) است.

چه کسانی نباید واکسن کرونا (COVID-19) بزنند؟

کسانی‎که واکنش آنافیلاکتیکی شدیدی نسبت به هر یک از مواد موجود در واکسن یا دوز قبلی واکسن داشته باشند، نباید واکسن کرونا (COVID-19) بزنند. بعد از تزریق واکسن کرونا (COVID-19)، احتمالاً 15 دقیقه شما را تحت نظر قرار می‎دهند تا ببینند آیا واکنش فوری دارید؟ اگر هنگام واکسن زدن، واکنش آنافیلاکتیک اتفاق افتاد، با داروهایی مانند اپی نفرین می‎توان آن‎را به سرعت درمان کرد. اگر سابقه آلرژیک شدید به سایر واکسن‎ها دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا می‎توانید واکسن بزنید؟ اگر بعد از دریافت اولین دوز واکسن کرونا (COVID-19) واکنش شدید داشتید، دوز دوم را نزنید. بیشترین عوارض جانبی واکسن کرونا (COVID-19)، در 3 روز اول بعد از واکسیناسیون اتفاق می‎افتد و معمولاً فقط 1 یا 2 روز ادامه دارد.

اگر قبلاً به بیماری کرونا (COVID-19) مبتلا شده و بهبود پیدا کرده باشم، آیا می‌توانم واکسن کرونا (COVID-19) بزنم؟

اگر به بیماری کرونا (COVID-19) مبتلا شده باشید، امکان عفونت دوباره هم وجود دارد پس هنوز هم باید واکسن بزنید. مصونیتی که فرد از ابتلا به ویروس کرونا (COVID-19) بدست می‎آورد و به آن ایمنی طبیعی گفته می‎شود؛ در افراد مختلف، متفاوت است. بعضی از آمارها نشان می‎دهند که ایمنی طبیعی ممکن است خیلی طولانی نباشد. آزمایش‎های پادتن نشان می‎دهد شما که قبلاً به کرونا (COVID-19) مبتلا شده‎اید، تا چه حدی سیستم ایمنی بدنتان در برابر ویروس کرونا (COVID-19) از بدن شما محافظت می‎کند. اگر به بیماری کرونا (COVID-19) مبتلا شده باشید، 90 روز بعد از تشخیص خود صبر کنید و بعد از آن برای واکسیناسیون بروید.

آیا ممکن است به خاطر واکسن کرونا (COVID-19) به بیماری کرونا (COVID-19) مبتلا شد؟

واکسن کرونا (COVID-19) نمی‎تواند شما را به بیماری کرونا (COVID-19) مبتلا کند و معمولاً بعد از واکسیناسیون چند هفته طول می‎کشد تا سیستم ایمنی از بدن در برابر ویروس کرونا (COVID-19) محافظت کند. پس اگر به بیماری کرونا (COVID-19) مبتلا شدید، بدین معنی است که شما دقیقاً بعد یا قبل از واکسیناسیون، به ویروس کرونا (COVID-19) آلوده شده‎اید.

آیا ممکن است بعد از واکسیناسیون به بیماری کرونا (COVID-19) مبتلا شوم؟

هنوز مشخص نیست که آیا کسی که واکسینه شده است، باز هم ممکن است به بیماری کرونا (COVID-19) مبتلا شود. واکسن زدن به این معنی نیست که دیگر ماسک نزنید و اقدامات پیشگیری مانند فاصله اجتماعی و شستن دست را نادیده بگیرید. وقتی واکسن می‎زنید؛ اگر به کرونا (COVID-19) مبتلا شوید، این واکسن از شما در برابر بیماری شدید یا عوارض جدی محافظت می‎کند.

آیا تزریق واکسن کرونا (COVID-19) محدودیت سنی دارد؟

در حال حاضر واکسنی برای افراد زیر 16 سال وجود ندارد. به زودی مطالعات لازم برای ساخت واکسن کرونا (COVID-19) برای افراد زیر 16 سال آغاز می‎شود. ممکن است تزریق واکسن برای افرادی که شرایط خاصی دارند، توصیه نشود. اگر در مورد واکسن سوالی دارید، حتماً از پزشک خود بپرسید.

آیا زنان باردار یا شیرده می‌توانند واکسن کرونا (COVID-19) بزنند؟

هیچ تحقیقی درباره ایمنی واکسن کرونا (COVID-19) در زنان باردار یا شیرده وجود ندارد. اگر باردار هستید با کودکتان از شیر شما تغذیه می‎کند، در مورد خطرات آن با پزشک خود صحبت کنید.

نتیجه‌گیری

به دلیل شیوع بیماری کرونا (COVID-19)، دانشمندان بسیاری از کشورها ساخت واکسن کرونا (COVID-19) را آغاز کرده‎اند. دو واکسن Pfizer-BioNTech و Moderna، واکسن‎هایی هستند که از FDA مجوز اضطراری برای استفاده در افراد 16 و 18 سال به بالا گرفته‎اند. تقریباً هر دو آن‎ها؛ 95 درصد در برابر ویروس کرونا (COVID-19) صرف‎نظر از سن، نژاد یا سایر خطرات بیماری‎های شدید ناشی از عفونت، موثر بوده‎اند. این دو واکسن هنگام تزریق و وارد شدن به بدن، دستورالعمل ساخت پادتن لازم را به سیستم ایمنی بدن می‎دهند. هنوز مشخص نیست کسانی که واکسن زده‎اند، آیا باز هم ممکن است به بیماری کرونا (COVID-19) مبتلا شوند؟ پس حتی بعد از واکسیناسیون لازم است که اقدامات پیشگیرانه مانند ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و … را انجام دهید. در حال حاضر واکسنی برای افراد زیر 16 سال وجود ندارد و کسانی‎که واکنش آنافیلاکتیکی نسبت به واکسن دارند، نباید واکسن کرونا (COVID-19) بزنند.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *