فاموتيدين و تأثير آن بر کرونا ويروس

فاموتيدين و تأثير آن بر کرونا ويروس

تا به اين لحظه چندين شرکت در توليد واکسن کرونا ويروس موفق عمل کرده­اند. با اين حال هنوز تحقيقات بر روی کرونا ويروس و تأثير داروهای مختلف در درمان و يا کاهش مدت زمان درمان ويروس کرونا ادامه دارد. اخيراً در تحقيقاتی در کشور انگليس از داروی فاموتيدين که خود از گروه داروهای ضد اسيد است؛ و در درمان سوزش معده به کار برده می‌شود بر روی بيماران مبتلا به کوويد 19 آزمايش شد. براساس گفته‌های اين تيم تحقيقاتی استفاده از داروی فاموتيدين موجب شده تا علائمی که نشان از تسريع روند بهبودی بيمار است؛ زودتر نمايان شوند. آيا داروی فاموتيدين خواهد ­توانست نقش مثبتی در درمان کوويد 19 داشته باشد؟

داروی فاموتيدين به دليل تأثير فوق‌العاده قوی و طولانی‌مدت در برابر ترشح اسيد معده، در درمان کوتاه‌مدت زخم معده و جلوگيری از پيشروی زخم معده و زخم اثنی‌عشر )قسمت ابتدايی روده¬ باريک) استفاده می‌شود.
قرص فاموتیدین تأثیر آن بر اسید معده

مکانيسم عمل داروی فاموتيدين

قرص فاموتيدين از گروه داروهای ضداسيدی همچون رانيتيدين و سايمتيدين است. فاموتيدين دارويی است که با مهار کردن ماده شيميايی هيستامين که خود به عنوان ماده محرک در توليد و ترشّح اسيد معده نقش دارد؛ باعث کاهش ميزان توليد و ترشح اسيد از معده می‌شود. زمان شروع اثر فاموتيدين در يک ساعت اول و اوج اثر آن بين ساعت اول تا سوم است.

داروی فاموتيدين به دليل تأثير فوق‌العاده قوی و طولانی‌مدت در برابر ترشح اسيد معده، در درمان کوتاه‌مدت زخم معده و جلوگيری از پيشروی زخم معده و زخم اثنی‌عشر )قسمت ابتدايی روده­ باريک) استفاده می‌شود.

چگونگی عملکرد داروی فاموتيدين بر روی بيماران مبتلا به کوويد 19

برطبق تحقيقات انجام شده در مورد کرونا ويروس و راه‌های درمان آن در کشور انگليس که بازتاب نتايج آن در سراسر دنيا پيچيد و با استناد به گفته‌های محققان حاظر در اين تحقيقات استفاده از داروی درمان سوزش معده فاموتيدين بر روی 10 بيمار مبتلا به کرونا ويروس نتايج قابل قبولی داشته است.

در گزارشی که اخيراً در مجله پزشکی گوت (Gut)  منتشر شد بيان شده است که خوراندن داروی فاموتيدين به 10 نفر از بيماران مبتلا به کوويد 19 سبب بروز علائم بهبودی در طی 24 تا 48 ساعت اول، بعد از مصرف اولين دوز از قرص فاموتيدين شده است.  به غير از يک نفر از بيماران مورد مطالعه کسانی که علائمی مانند سرفه و تنگی نفس داشتند با دريافت داروی فاموتيدين در 10 روز اول بيماری علائم سرفه و تنگی نفس در آن‌ها بهبود يافته است. حال اين يافته‌های محققان سؤالی را در ذهن‌ها ايجاد کرده که آيا داروی سوزش معده فاموتيدين می‌تواند در روند درمان بيماری کرونا ويروس تأثيرگذار باشد؟

موارد مصرف داروی فاموتيدين

از قرص فاموتيدين برای: درمان معده­ درد، درمان سوزش معده، درمان مشکل بلع، درمان گاستريت يا ورم معده، درمان ريفلاکس معده (ترش­کردن معده) که در آن محتويات معده به داخل مری برمی‌گردد، درمان ترشح زياد اسيد از معده، درمان و پيشگيری از زخم معده، و درمان سندروم زولينگر اليسون استفاده می‌شود.

نکته: سندروم زولينگر اليسون در شرايطی نادر به وجود می‌آيد که در آن يک يا چندين تومور در قسمت بالايی روده باريک و پانکراس ايجاد می‌شود. به اين تومورهای ايجاد شده گاسترينوما گفته می‌شود که با توليد مقادير زياد و غيرمعمول گاسترين سبب توليد بيش از نياز اسيد معده می‌شوند.

مقدار و نحوه­ مصرف داروی فاموتيدين

به طور کلی مقدار و نحوه مصرف فاموتيدين به سن بيمار، نوع و شدت بيماری تحت درمان و نحوه واکنش به اولين دوز مصرفی دارد که طبق نظر پزشک معالج بيمار تعيين می‌شود.

مقدار مصرف معمول برای بيماری‌های زير به صورت زیر است:

 1. برای درمان کوتاه‌مدت ريفلاکس معده: در بزرگسالان 20 تا 40 سال دو بار در روز تا 12 هفته مصرف می‌شود. در سنين 1 تا 16 سال يک يا دوبار در روز مصرف می‌شود.
 2. برای درمان زخم معده در بزرگسالان: برای درمان حاد زخم معده، از راه خوراکی مقدار 40 ميلی‌گرم به هنگام خواب به مدت 4 تا 8 هفته مصرف می‌شود. در سنين 1 تا 16 سال 0/5 mg/kg/day موقع خواب يا به صورت دو بار در روز و با دوز حداکثر روزانه 40 mg/day مصرف می‌شود.
 3. پيشگيری يا درمان سوزش معده در بزرگسالان و گروه سنی بالای 12 سال: 1 قرص به هنگام بروز علائم يا 10 ميلی­گرم يک ساعت قبل از غذا می‌تواند مصرف شود. داروی فاموتيدين می‌تواند دو بار در روز استفاده شود.
 4. برای درمان ترشح بيش از اندازه اسيد معده مانند سندروم زولينگراليسون در بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار 20 ميلی‌گرم در هر شش ساعت مصرف می‌شود. در بعضی موارد تا مقدار 160 ميلی‌گرم در هر شش ساعت تجويز می‌شود.

عوارض جانبی مصرف داروی فاموتيدين

عوارض جانبی که مصرف قرص فاموتيدين می‌تواند سبب شود عبارت است از:

سردرد، کسالت، سرگيجه، اضطراب، افسردگی، خواب‌آلودگی، خشکی‌پوست، برافروختگی، تب، خشکی‌دهان، اسهال، يبوست، حالت­ تهوع، استفراغ، آکنه، وزوزگوش، بی‌اشتهايی، طعم غيرمعمول، دردمعده، دردعضلانی يا مفصلی، واکنش‌های آلرژيک و ترومبوسيتوپنی.

نکته: ترومبوسيتوپنی شرايطی است که در آن تعداد پلاکت‌های خون کم می‌شود.

تداخلات دارويی قرص فاموتيدين

حتماً حين مراجعه به پزشک ليست داروهايی را که استفاده می‌کنيد به پزشک بدهيد. اما داروهايی که با قرص فاموتيدين تداخل دارويی دارند شامل داروهای: استامينوفن، ايبوپروفن، ديکلوفناک، آسپرين، اگزاپام، ديازپام، سيتالوپرام، آمی‌تريپتيلين، ايمی­پرامين، مورفين، کاپتوپريل، کتوکونازول و آتنولول می‌شود.

از قرص فاموتيدين برای: درمان معده¬درد، درمان سوزش معده، درمان مشکل بلع، درمان گاستريت يا ورم معده، درمان ريفلاکس معده (ترش¬کردن معده) که در آن محتويات معده به داخل مری برمی‌گردد، درمان ترشح زياد اسيد از معده، درمان و پيشگيری از زخم معده، و درمان سندروم زولينگر اليسون استفاده می‌شود.
فاموتیدین و تداخلات دارویی

موارد احتياط مصرف داروی فاموتيدين

 1. در صورت داشتن سابقه مشکلات کليوی يا کبدی قبل از مصرف قرص فاموتيدين در اين باره با پزشک خود مشورت کنيد.
 2. تا جايی که می‌توانيد از مصرف آب و غذاهای آبکی قبل از خواب خودداری کنيد و تا يک ساعت بعد از غذا در صورتی که قرص فاموتيدين خورده‌ايد دراز نکشيد.
 3. خوردن غذاهای پرچرب نيز می‌تواند سبب کاهش اثر درمانی قرص فاموتيدين شود.
 4. قرص فاموتيدين را بهتر است به هنگام خواب مصرف نماييد.
 5. در صورت داشتن حساسيت به ديگر داروهای ضد اسيد مانند رانيتيدين، بايد قبل از مصرف قرص فاموتيدين موضوع را با پزشک معالج در ميان بگذاريد.
 6. مصرف قرص فاموتيدين در دوران بارداری: هنوز در زمينه­ تأثير فاموتيدين بر روی جنين انسان مطالعات و آزمايشات کافی انجام نشده است ولی در تحقيقات انجام شده بر روی حيوانات خطری که متوجه جنين حيوان ماده مورد آزمايش شود؛ ثبت نشده است. در هر صورت قبل از مصرف قرص فاموتيدين در دوران بارداری بهتر است با پزشک خود مشورت کنيد.
 7. مصرف قرص فاموتيدين در دوران شيردهی به نوزاد: داروی فاموتيدين می‌تواند وارد شير مادر شود و برخی از عوارض جانبی را در کودک شيرخوار به وجود آورد. پس قبل از مصرف قرص فاموتيدين در دوران شيردهی واجب است که با پزشک خود در اين باره صحبت کنيد.
 8. مصرف قرص فاموتيدين در سالمندان: مصرف داروی فاموتيدين در سالمندان می‌تواند عوارض جانبی بيشتری چون احساس گيجی را داشته باشد. به همين خاطر احتياط در مصرف فاموتيدين در اين گروه سنی ضروری است.
 9. مصرف قرص فاموتيدين در کودکان: در کودکان قرص فاموتيدين برای درمان بيماری رفلاکس معده به مری که موجب بازگشت محتويات داخل معده به مری و گلو است استفاده می‌شود. مقدار آن بايد با توجه به رده سنی کودک و شدت بيماری توسط پزشک تعيين شود.
 10. اگر يک نوبت را در مصرف قرص فاموتيدين فراموش کرديد به محض اينکه به ياد آورديد مصرف کنيد البته به شرطی که تقريباً زمان مصرف نوبت بعدی نرسِده باشد. اگر تقريباٌ زمان مصرف نوبت بعدی رسيده باشد مقدار دوز مصرفی را به هيچ وجه دو برابر نکنيد و برنامه دارويی معمول خود را ادامه دهيد.

توجه: بهتر است مصرف هر غذايی را که سبب افزايش ترشح اسيد از معده شما می‌شود را محدود کنيد.

و در کلام آخر

فاموتيدين از گروه داروهای ضد اسيد و داروی رايج در درمان مشکلات و بيماری‌های معده هم در بزرگسالان و هم در کودکان می‌باشد. در ماه‌های اخير توسط يک گروه تحقيقاتی در کشور انگليس به اميد درمان بيماری کرونا ويروس روی 10 نفر از افراد مبتلا آزمايش شد و به گفته محققان حاظر در اين تحقيقات، نتيجه آزمايش قابل قبول بود. اما مسلم است که برای اطمينان از درستی داده‌ها، اين تحقيقات بايد بر روی طيف وسيعتری از مبتلايان به کرونا ويروس انجام شود. به هر حال نبايد قرص فاموتيدين را بدون تجويز پزشک و خودسرانه مصرف کرد.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *