به وقت تناسب اندام: مؤثرترین ها برای رسیدن به اندامی ایده آل

به وقت تناسب اندام: مؤثرترین ها برای رسیدن به اندامی ایده آل

آفرین. به شما تبریک می‌گویم. این نخستین گام برای رسیدن به‌تناسب اندام و وزن ایده آل است. شاید بارها برای شما پیش‌آمده باشد که به دلیل نارضایتی از اندام و وزن خود از حضور در میهمانی و اجتماعی خودداری کرده و عمیقاً ضعف اعتماد به ‌نفس را در خود احساس کرده باشید یا شاید موفق به خرید لباسی که به آن علاقه داشته‌اید، نشده و بسیار ناراحت باشید. این ناراحتی ممکن است شما را در برقراری ارتباط با سایرین نیز ناکام کرده باشد. باید بپذیریم که ظاهر ما تأثیری زیادی در برقراری ارتباط با دیگران خواهد داشت، چون ما هرگز وقت این را پیدا نخواهیم کرد که بتوانیم با گذراندن وقت کافی افراد را بشناسیم، پس لازم است که برای حضور موفق در اجتماع از ظاهری مناسب و متناسب با حرفه و شغل خود برخوردار باشیم.

در این مقاله ما سعی بر آن داریم که در عین اختصار و به‌ گونه‌ای مؤثر راهکارهایی را برای رسیدن به اندامی ایده آل به شما ارائه دهیم. فقط مراقب باشید که روش‌های قیدشده همه در کنار هم مؤثر خواهند بود. مثلاً ممکن است شما کل بعدازظهر خود را درگیر دویدن و پیاده‌روی باشید و وقتی خسته به خانه بازمی‌گردید به‌ جای نوشیدن چند لیوان آب، یک غذای چرب و پرکالری را نوش جان کنید، در این صورت شما وارد دوری باطل شده‌اید که ممکن است چاقی و افزایش کلسترول هم به همراه داشته باشد. بنابراین شما در این راه شکست‌خورده و انگیزه‌ خود را از دست می‌دهید. همان‌طور که احتمالاً تا الآن بارها امتحان کرده و رها کرده‌اید. روش‌های زیر برای کسانی مفید خواهد بود که تصمیم خود را گرفته و همه‌ نکات را رعایت خواهند کرد. در ادامه راهکارهای طلایی دستیابی به تناسب‌اندام را مرور می‌کنیم.

  • ورزش روزانه

در طول روز حداقل به میزان یک ساعت ورزش کنید. این کار را می‌توانید با پیاده‌روی سریع  و یا دویدن آهسته انجام دهید. لازم نیست این کار را با شدت زیادی انجام دهید که با درد و خستگی فراوان همراه باشد. فقط کافی است که در انجام این کار استمرار و پشتکار داشته باشید. فراموش نکنید که ممکن است تا مدت‌ها تغییر وزن قابل ‌توجهی را مشاهده نکنید پس نباید ناامید شوید. به‌ مرورزمان ساعت ورزش کردن در طول روز را افزایش دهید به نحوی که به یک عادت مفید در طول روز تبدیل شود. به خاطر داشته باشید که بعد از ورزش روزانه حتماً دوش بگیرد و ورزش‌های کششی را انجام دهید و غذاهایی با مقدار مناسب پروتئین مصرف کنید. دریافت میزان مناسب پروتئین به‌ صورت روزانه به بازسازی عضلات کمک می‌کند.

برای انجام ورزش‌های حرفه‌ای و با هدف دفع چربی از ناحیه‌ای خاص از بدن می‌توانید به باشگاه رفته و تحت آموزش یک مربی قرار بگیرید. این کار برای شما وقت و هزینه‌ای به همراه خواهد داشت که به‌ مراتب ممکن است شما را سریع‌تر به مقصودتان برساند. البته می‌توانید فیلم‌های مربوط به انواع ورزش‌ها، حرکات و تمرین‌های مفید را مشاهده کنید. برخی از این ورزش‌ها را می‌توان در خانه و اوقات فراغت انجام داد. به‌هرحال لازم است که برای رسیدن به تناسب‌اندام حتماً در طول روز فعالیت بدنی داشته باشید حتی اگر  یک رژیم کاملاً بدون کالری  داشته باشید.

  • وعده‌های غذایی مناسب

در کنار ورزش روزانه و مستمر هیچ‌چیز به‌اندازه‌ی داشتن یک رژیم و برنامه‌ غذایی سالم و حساب ‌شده شما را به وزن و اندام ایده آلتان نمی‌رساند. مهم نیست که دل شما الآن شیرینی یا فست فود می‌خواهد، حتی به میزان کم. مهم این است که شما باید از شیرینی و انواع فست فود دور بمانید. چون یکی به چند تا منجر شده و تبدیل به یک عادت مضر می‌شود. خوردن انواع میوه و سبزیجات و گنجاندن آن‌ها در وعده‌های غذایی به شما کمک فراوانی خواهد کرد. برای مثال مصرف سیب در ایجاد احساس سیری به مدت 3 تا 4 ساعت عملکرد بسیار خوبی دارد یا مصرف سبزیجات سبز مانند؛ لوبیا سبز و کلم بروکلی در هضم غذا و ایجاد سیری تأثیر خوبی دارد.

گوشت‌های بدون چربی مانند بوقلمون و مرغ استفاده کنید. غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو نیز گزینه‌های بسیار خوبی هستند. این غذاها پر از پروتئین و مواد مغذی سالم برای حفظ تناسب‌ اندام و آمادگی برای انجام تمرینات روزانه هستند. علاوه بر آنچه گفته شد وعده‌های غذایی خود را تقسیم کنید. داشتن متابولیسم خوب از تقسیم وعده‌های غذایی حاصل می‌شود. سعی کنید به ‌جای داشتن سه وعده غذایی بزرگ در طول روز ، شش بار در روز غذا بخورید ولی به میزان کمتری غذا بخورید. بنابراین چون غذای کمتری در معده و سیستم هضم شما وجود دارد راحت‌تر نفس می‌کشید و در انجام فعالیت‌های روزانه راحت‌تر هستید و هنگام ورزش کردن اکسیژن بیشتری دریافت می‌کنید. در کنار تمام مواردی که گفته شد بسیار خوب است که حتماً از یک متخصص تغذیه کمک بگیرد و با مشورت متخصص به یک برنامه‌ غذایی خوب که هم نیازهای بدنتان را رفع کند و علاوه بر این سلامت شما را به خطر نیاندازد، برسید. توجه داشته باشید که رژیم غذایی که حساب‌شده و دقیق نباشد و صرفاً برای کاهش وزن در مدت‌زمان کوتاهی اعمال شود در بسیاری از موارد نتایج عکس به همراه خواهد داشت و نه‌ تنها شما را به تناسب‌اندام نمی‌رساند بلکه بیماری‌های فراوانی هم برای شما به همراه خواهد داشت. فراموش نکنید که بیش از هر چیز هدف شما از تناسب‌اندام باید داشتن یک زندگی سالم‌تر باشد.

  • نوشیدن آب

نوشیدن زیاد آب به میزان 8 لیوان در طول روز تقریباً به یک شعار تبدیل‌شده است. اما تا چه حد به آن عمل می‌شود. نوشیدن مداوم آب در طول روز به دفع چربی‌های بدن کمک می‌کند. میزان قابل‌ توجهی اکسیژن به بدن می‌رساند به شادابی و نشاط شما کمک می‌کند. بنابراین مصرف آب را جدی بگیرید و فراموش نکنید که شما به هنگام ورزش کردن میزانی از آب بدن را در اثر تعرق از دست می‌دهید. بنابراین با نوشیدن آب اثر آن را جبران می‌کنید.

  • خواب کافی

در طول شبانه ‌روز 7 تا 8 ساعت بخوابید. این کار به بدن شما کمک می‌کند. در عین مشغله‌ کاری زیاد و کمبود وقت حتماً سعی کنید زمانی را به خواب اختصاص دهید. خوابیدن باتری بدن را شارژ نگه می‌دارد و به نشاط شما کمک می‌کند. کم خوابیدن و منظم نبودن خواب بدن را ضعیف می‌کند. حتماً قبل از ورزش روزانه حداقل به میزان نیم ساعت بخوابید تا سرحال‌تر باشید.

  • انجام چکاپ

حتماً بدن خود را از نظر ابتلا به انواع بیماری‌ها از طریق مراجعه به پزشک و انجام انواع تست‌ها و آزمایش خون و سایر روش‌ها چک کنید. مراقب باشید؛ چراکه در صورت بروز برخی از بیماری‌ها شما ممکن است از انجام برخی از فعالیت‌ها و غذاها منع شوید. یا در عین تلاش برای دستیابی به وزن ایده آل موفق نمی‌شوید که ممکن است یکی از دلایل آن وجود بیماری‌ای باشد که شما از وجود آن بی‌اطلاع هستید. بنابراین حتماً قبل از شروع برنامه‌ی رژیم خود، بدن خود را از نظر ابتلا به انواع بیماری‌ها چک کنید. این نکته را هم به خاطر بسپارید که برای انجام هرگونه فعالیت بدنی شما به انرژی و انگیزه‌ کافی نیاز دارید بنابراین حتماً از سلامت و بهداشت روانی خود نیز اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی

به‌عنوان نکته‌ی پایانی باید همواره مثبت باشید و انگیزه‌ خود را از دست ندهید گاهی ممکن است با گذشت 6 ماه یا بیشتر تغییری در ظاهر و وزن خود احساس نکنید بنابراین نباید روحیه‌ خود را از دست داده و دست از تلاش بردارید یا تمام تلاش‌های خود را بی‌فایده و بیهوده بدانید. کاهش وزن و رسیدن به وزن و اندام ایده آل که رضایت‌بخش هم باشد نیازمند صبر و حوصله نیز هست. البته نکته‌ مهمی که باید همواره به آن توجه کنیم این است که حتماً به دنبال وزن معقول و روش‌های معقول رسیدن به آن باشیم و در این زمینه از افراد متخصص کمک بگیریم و با آگاهی در این زمینه قدم برداریم. مصرف خودسرانه بسیاری از انواع داروها که برای کاهش وزن تجویز می‌شوند از عوارضی برخوردار هستند که به‌ مراتب اثرات بدتری نسبت به افزایش وزن به همراه دارند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *