تغذیه در دوران بارداری: غذاها و نوشیدنی‌های ممنوعه

تغذیه در دوران بارداری: غذاها و نوشیدنی‌های ممنوعه

تغذیه در دوران بارداری مسئله مهمی است که باید قبل، حین و بعد از بارداری به آن توجه کرد. تغذیه جنین از همان ابتدای بارداری شروع می‌شود. تغذیه مادر روی خطر ابتلا کودک به انواع بیماری‌ها مانند سرطان، بیماری قلبی-عروقی، فشار خون بالا و دیابت مؤثر است. شما در دوران بارداری برای 2 نفر غذا می‌خورید و باید غذاهای مفید و مغذی را انتخاب کرده و بعضی از غذاها را نخورید. نخوردن بعضی از غذاها در دوران بارداری به اندازه خوردن بعضی از غذاها در این دوران اهمیت دارد. ما در اینجا بعضی از غذاها و نوشیدنی‌هایی که در دوران بارداری نباید بخورید را آورده‌ایم.

تغذیه مادر روی خطر ابتلا کودک به انواع بیماری‌ها مانند سرطان، بیماری قلبی-عروقی، فشار خون بالا و دیابت مؤثر است. شما در دوران بارداری برای 2 نفر غذا می‌خورید و باید غذاهای مفید و مغذی را انتخاب کرده و بعضی از غذاها را نخورید. نخوردن بعضی از غذاها در دوران بارداری به اندازه خوردن بعضی از غذاها در این دوران اهمیت دارد.
تغذیه در دوران بارداری

غذاهایی که نباید در بارداری بخوریم

 1. ماهی با جیوه زیاد: غذاهای دریایی منبع خوبی برای انواع پروتئین‌ها و امگا 3 هستند که باعث رشد مغز و رشد کلی جنین می‌شوند. با این حال بعضی از ماهی‌ها دارای میزان زیادی جیوه هستند. جیوه یک عنصر سمی است که می‌تواند بر رشد، سیستم عصبی، سیستم ایمنی بدن و کلیه‌ها تأثیر منفی بگذارد. ماهی سالمون، تیلاپیلا، ساردین، میگو و قزل‎آلا ماهی‌هایی هستند که جیوه کمی دارند در نتیجه شما می‌توانید آن‌ها را مصرف کنید.
 2. ماهی نپخته یا خام: کسانی‎ که طرفدار سوشی و ماهی خام هستند، باید بدانند که سوشی و ماهی خام باعث عفونت‌های مختلف ویروسی، باکتریایی و انگلی مانند نوروویروس، ویبریو، لیستریا و سالمونلا می‌شود. این عفونت‌ها باعث ضعف و کم‌آبی در شما شده و ممکن است باعث مرگ جنین شوند. زنان باردار بیشتر در معرض خطر عفونت لیستریا هستند. این عفونت می‌تواند از طریق جفت به کودک شما منتقل شده و باعث سقط جنین، زایمان زودهنگام یا مرده‌زایی شود.
 3. گوشت نپخته، خام یا فرآوری شده: خوردن گوشت خام، نپخته یا نیمه‌پخته، خطر ابتلا به باکتری یا انگل توکسوپلاسما، لیستریا و سالمونلا را افزایش می‌دهد. این باکتری‌ها روی جنین شما تأثیر گذاشته و ممکن است باعث بیماری‌های عصبی شدید مانند صرع، نابینایی، ناتوانی ذهنی یا حتی مرگ شوند. گوشت گوسفند، گوساله و مرغ اصلاً نباید به‎ صورت خام یا نیمه‌پخته مصرف شود. گوشت‌های فرآوری شده هم ممکن است در حین پردازش یا نگهداری آلوده به بعضی از باکتری‌ها باشند در نتیجه بهتر است آن‌ها را هم مصرف نکنید.
 4. تخم‌مرغ خام: تخم‌مرغ خام ممکن است به باکتری سالمونلا آلوده شده باشد. علائم عفونت سالمونلا تب، حالت تهوع، گرفتگی معده و اسهال است. علاوه بر این باکتری سالمونلا ممکن است باعث گرفتگی رحم شده و منجر به زایمان زود‎رس یا مرده‌زایی شود.
 5. مصرف بیش‎ از حد ویتامین (A): مصرف بیش ‎از حد ویتامین (A)؛ به‎ خصوص در سه ماهه اول بارداری، ممکن است باعث ناهنجاری مادرزادی یا سقط جنین شود.
 6. کافئین: ممکن است شما عاشق قهوه، چای، نوشابه یا کاکائو باشید. کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG) به زنان باردار توصیه می‌کند که میزان مصرف کافئین خود را به 200 میلی‎گرم در روز کاهش دهند. کافئین خیلی سریع جذب شده و به راحتی به جفت منتقل می‌شود. جنین و جفت، آنزیم مورد نیاز برای تجزیه کافئین را ندارند در نتیجه کافئین در آنجا باقی می‌ماند. این ماده مانع رشد جنین شده و خطر کمبود وزن نوزاد در زمان تولد را افزایش می‌دهد.

  کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG) به زنان باردار توصیه می‌کند که میزان مصرف کافئین خود را به 200 میلی‎گرم در روز کاهش دهند. کافئین خیلی سریع جذب شده و به راحتی به جفت منتقل می‌شود. جنین و جفت، آنزیم مورد نیاز برای تجزیه کافئین را ندارند در نتیجه کافئین در آنجا باقی می‌ماند.
  کافئین در دوران بارداری
 7. چای گیاهی: اطلاعات کمی در مورد تأثیر گیاهان خاص روی جنین در حال رشد وجود دارد در نتیجه سعی کنید آن‌ها را مصرف نکنید مگر این‎ که پزشک شما آن‎ را تجویز کند. در حال حاضر انواع چایی‌های گیاهی که مخصوص زنان باردار است، در بازار وجود دارد.

  اطلاعات کمی در مورد تأثیر گیاهان خاص روی جنین در حال رشد وجود دارد در نتیجه سعی کنید آن‌ها را مصرف نکنید مگر این‎ که پزشک شما آن‎ را تجویز کند. در حال حاضر انواع چایی‌های گیاهی که مخصوص زنان باردار است، در بازار وجود دارد.
  نوشیدن چای گیاهی در دوران بارداری
 8. مواد شسته نشده: سبزیجات و میوه‌ها به انگل و انواع مختلف باکتری آلوده هستند که نشستن آن‌ها باعث انتقال انگل و انواع مختلف باکتری به شما می‌شود.
 9. خوردن بعضی از میوه‌ها: بعضی از میوه‌ها مانند انگور و آناناس بهتر است در سه ماهه اول بارداری مصرف نشوند. دلیل آن عبارت است از:
 • انگور: انگور دارای مواد مغذی، ویتامین (A,C) است اما به دلیل وجود ماده‌ای به نام رسوراترول در پوست خارجی آن، ممکن است برای زنان باردار سمی باشد. سطح هورمون‌های بدن زنان باردار نامتناسب بوده و این ماده می‌تواند با آن واکنش سمی ایجاد کند. علاوه بر این آفت‌کش‎هایی که برای انگور استفاده می‌شوند به راحتی شسته نمی‌شوند در نتیجه این آفت‎کش‌ها ممکن است سلامت جنین را به خطر بیندازد. اگر در دوران بارداری نگران خوردن انگور هستید، با پزشک متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید.
 • آناناس: همه انسان‌ها این میوه زرد و شیرین را دوست دارند اما باید گفت که متأسفانه این میوه برای زنان باردار مناسب نیست. این میوه دارای بروملین بوده که پروتئین‌ها را تجزیه می‌کند. بروملین می‌تواند بافت دهانه رحم را نرم کرده و باعث زایمان زودهنگام شود. خوردن یک یا چند برش آناناس در دوران بارداری اشکالی ندارد ولی باید حواستان باشد که از قرص دارای بروملین استفاده نکنید.

و در آخر

در دوران بارداری باید خیلی مراقب تغذیه خود باشید چون سلامتی و رشد جنین به چیزهایی که شما می‌خورید، بستگی دارد. هنگامی که باردار هستید، ممکن است خوردن بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها برای شما و جنین خطرناک باشد به حدی که ممکن است باعث سقط یا مرده‌زایی شود. این مواد عبارتند از: غذاهای دریایی دارای جیوه زیاد، گوشت‌های نپخته و خام، کافئین و محصولات شسته نشده دارای انگل و باکتری.

منابع

www.mayoclinic.org

www.anmum.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *