چگونه با زبان بدن مطمئن‌تر به نظر برسیم؟

چگونه با زبان بدن مطمئن‌تر به نظر برسیم؟

زبان بدن شما تا 55 درصد ارتباط شما با افراد را تشکیل می‌دهد. این یعنی در زمان برقراری هر گونه ارتباط زبانی و یا بدون مکالمه، زبان بدن شما نیمی از تأثیر ارتباط شما را شامل می‌شود.

درست بایستید به صورتی که سینه‌ها رو به جلو و نگاه افقی باشد. حرکات بدن و ایستادن خشک نداشته باشید. دستان خود را مخفی نکنید و یا حالت تدافعی نگیرید. با فضای اطراف خود راحت باشید و سعی کنید در مرکز اتاق قرار بگیرید. در زمان برخورد با افراد دیگر مستقیماً با آن‌ها روبرو شوید. در مراحل زیر شما یاد خواهید گرفت که چگونه موارد گفته شده را تمرین کنید.

درست بایستید به صورتی که سینه‌ها رو به جلو و نگاه افقی باشد. حرکات بدن و ایستادن خشک نداشته باشید. دستان خود را مخفی نکنید و یا حالت تدافعی نگیرید. با فضای اطراف خود راحت باشید و سعی کنید در مرکز اتاق قرار بگیرید. در زمان برخورد با افراد دیگر مستقیماً با آن‌ها روبرو شوید.
زبان بدن و اعتماد به نفس

با زبان بدن اعتماد به نفس بگیرید

 • یک حالت مطمئن به خود بگیرید

به منظور دستیابی به این حالت سر خود را افقی نگه دارید و صاف بایستید. فرض کنید یک عامل از روبرو توجه شما را به خود جلب کرده است. قفسه سینه رو به جلو و بالا و چانه‌ شما رو به پایین قرار گرفته باشد. قوز کردن، پایین نگه داشتن سر و نگه داشتن دست‌ها در جلوی بدن می‌تواند نشانه‌ ترس، خجالت و عدم حس‌امنیت باشد. در زمان اضطراب و یا عدم‌راحتی با محیط اطراف به نحوه ایستادن خود توجه کنید. از دوستان نزدیک و یا خانواده خود بخواهید که به شما بگویند در این شرایط چگونه رفتار می‌کنید. با اطلاع از نحوه‌ برخورد خود با این شرایط می‌توانید زبان بدن خود را اصلاح کنید.

 • راه رفتن و حرکت کردن را تمرین کنید

علاوه بر داشتن یک ژست راحت و باز نحوه حرکت مطمئن به اطراف را هم تمرین کنید. تفاوت داشتن یک حرکت با اعتماد به نفس را با حرکات تیک مانند (بازی کردن با موها، قدم‌های کوتاه، دست زدن به گوشواره و یا دکمه و متعلقات لباس) بدانید. سفت و سخت ایستادن مانند مشت کردن دست‌ها، عدم انعطاف بدن، یا قرار دادن دست‌ها در جیب از نشانه‌های عدم‌احساس راحتی در محیط است. زمانی که می‌بینید شخصی در حال سخنرانی میز جلوی خود را با دست‌ محکم گرفته و یا روی سکو ایستاده و به سختی تکان می‌خورد به راحتی اضطراب آن فرد قابل‌شناسایی است. زبان بدن با اعتماد به نفس بالا استفاده از انواع ژست‌ دست‌ها، حالت‌های مختلف صورت و دیگر حرکات طبیعی بدن بوده که باید در زمان مناسب از خود نشان دهید.

 • بدن خود را ریلکس کنید و سفت و سخت نباشید

اگرچه ممکن است شما فکر کنید که به منظور نشان دادن اعتماد به نفس باید سخت و محکم بیاستید و پشت خود را صاف کرده و دست‌ها را در دو طرف خود نگه دارید؛ اما این حالت در بسیاری از شرایط شما را مضطرب و در عجله نشان خواهد داد. از طرف دیگر حالت سست بدن، نگه داشتن سر رو به پایین و نگه داشتن دست‌ها در جلوی بدن شما را کوچکتر نشان می‌دهد که نشانه‌ای از ترس، عدم حس‌اطمینان و اعتماد به نفس است. این درست است که شما باید صاف بایستید اما این بدان معنی نیست که کاملاً خشک ایستاده باشید. در بسیاری موارد اگر شما در حالتی که ایستاده‌اید احساس عدم راحتی می‌کنید مطمئن باشید که اطرافیان نیز همین حس را خواهند داشت. ستون فقرات خود را صاف نگه دارید و حالت صاف آن را تمرین کنید. شانه‌ها، دست‌ها و نحوه ایستادن روی پای خود باید ریلکس بوده و حالت سفتی نداشته باشد

 • دست‌های خود را آزاد و در معرض دید قرار دهید

اگر دست‌های خود را در جیب خود نگه می‌دارید باید بدانید که حس عدم‌اطمینان را به راحتی منتقل می‌کنید. ممکن است شما به این موضوع عادت کرده باشید اما اطرفیان شما نظر دیگری خواهند داشت. این بسیار مهم است که بدانید عادت شما در زمان اضطراب با دست‌های خود چه چیزی است. بسیاری به صورت ناخودآگاه در زمان استرس با مو، ناخن و یا متعلقات لباس خود بازی می‌کنند. شما ممکن است از کار خود آگاه نباشید اما اطرافیان از حس عدم‌اطمینان شما آگاه می‌شوند.

 • قاطعانه حرکت کنید

نحوه راه رفتن شما می‌تواند میزان اعتماد به نفس شما را نشان دهد. راه رفتن با قدم‌های کوتاه، نگاه کردن به اطراف، تند راه رفتن و عدم اطمینان به هنگام تعیین مسیر، نشانه‌های عدم اعتماد به نفس است. مسیر خود را از قبل انتخاب کنید و با اطمینان قدم بردارید. در هنگاه راه رفتن از نگاه کردن تکراری به اطراف خودداری کنید. قدم‌های بلند بردارید و نگاه خود را رو به جلو متمرکز کنید.

 • با استفاده‌ از فضای اطراف خود راحت باشید

استفاده از فضای اطراف با باز کردن پاها به عرض شانه و یا نشستن و قرار دادن استوار هر دو پا روی زمین نشانه اعتماد به نفس است. با قرارگیری به این صورت شما به اطرافیان نشان می‌دهید که ترسی از دیده شدن ندارید و متعلق به جایی هستید که باید باشید. بیش از اندازه فضا اشغال نکنید. میزان فضایی که شما اشغال می‌کنید را براساس فضای مکانی که در آن قرار گرفته و همچنین اندازه‌ بدن خود انتخاب کنید. اگر در جایی مهمان هستید و کسی را نمی‌شناسید ممکن است حتی نحوه‌ نشستن خود را فراموش کنید. ممکن است در آنجا مبل‌های راحتی وجود داشته باشد. روی مبل راحتی سخت ننشینید و یا خود را در لبه‌ مبل قرار ندهید. سعی کنید به صورت ریلکس تکیه داده و فضای طبیعی خود را اشغال کنید.

 • ارتباط چشمی برقرار کنید

پرهیز از ارتباط مستقیم چشمی نشانه‌ اضطراب و عدم‌اطمینان اجتماعی است. اگر برای شما برقراری ارتباط مستقیم چشمی سخت است سعی کنید به ابرو و یا گوشه‌ چشم فرد تمرکز کنید. توجه داشته باشید زل زدن مستقیم به مدت طولانی فرد را در حالت ناامنی قرار می‌دهد.

 • حرکات صورت خود را کنترل کنید

حالت صورت سخت‌ترین قسمت بدن جهت کنترل در زبان بدن است. احساس شما به راحتی از حالت صورتتان قابل تشخیص است. با تمرین قادر خواهید بود که حالت صورت خود را کنترل کنید. در ابتدا بدانید که افراد با اعتماد به نفس بالا اغلب لبخند می‌زنند. همچنین این افراد:

 • لب خود را گاز نمی‌گیرند و یا آن را از حالت طبیعی خارج نمی‌کنند
 • مدام پلک نمی‌زنند و حرکات چشم غیرطبیعی ندارند
 • فک خود را بی‌دلیل تکان نمی‌دهند و دندان‌های خود را به هم فشار نمی‌دهند

به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد با اعتماد به نفس بالا آنقدری که به نظر می‌رسد اعتماد به نفس ندارند. این موضوع را به خاطر بسپارید که باید با زبان بدن اعتماد به نفس خود را نشان دهید حتی اگر چنین حسی ندارید. با تکرار، این رفتارها جزئی از عادت شما شده و ناخودآگاه حس اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد.

 • سمت پا و بدن شما به سوی کسی باشد که با او حرف می‌زنید

زمانی که شما با یک شخص صحبت می‌کنید باید سمت و سوی بدن شما رو به او و یا آن گروه باشد. تنها در این صورت است که حس مدیریت و رهبری را به طرف منتقل می‌کنید. این نکته را توجه کنید که اگر شخصی بخواهد از مکامله با شما فرار کند پاهای خود را به سویی غیر از شما قرار می‌دهد.

اشتباهات رایج زبان بدن

اغلب زمانی که از لحاظ موقعیت اجتماعی حس ناامنی داشته باشیم زبان بدن ما به شکل زیر تحت تأثیر قرار خواهد گرفت:

 • نگه داشتن دست‌ها در جلوی بدن
 • ایستادن خشک و بدون انعطاف
 • قوز کردن
 • اضطراب جهت خروج از محل
 • احساس ترس در استفاده از فضای اطراف
 • بازی کردن با موبایل، مو و متعلقات دیگر

اضطراب را به اعتماد به نفس تبدیل کنید

زبان بدن مناسب این است که خود احساس اعتماد به نفس کرده و این حس را به دیگران نیز انتقال دهیم. در اینجا تمرینی برای بهبود زبان بدن به منظور القای حس اعتماد به نفس قرار داده شده است. همانطوری که بهترین درمان برای فردی که از تاریکی می‌ترسد مواجه با تاریکی و کنار آمدن با ترس ناشی از آن است، در اینجا نیز بهترین کار، برخورد با ترس ناشی از عدم اعتماد به نفس در مواجهات اجتماعی است. ترسیدن از قرارگیری در اجتماع به شدت انرژی فرد را تحلیل برده و بر عملکرد روزانه شخص تأثیر مخربی دارد. فرض کنید در یک محیطی قرار گرفته‌اید و افراد در اطراف شما قرار دارند و شما نمی‌دانید چه کاری انجام دهید. به عنوان مثال در چنین شرایطی با گوشی موبایل، خود را سرگرم می‌کنید. به جای این کار راهکارهای زیر را انجام دهید.

 • به جای مشغول کردن خود و فرار از محیط، حالت ریلکس و آرام گرفته و سعی کنید استرس را به طور کامل دور کنید. اگر نشسته‌اید کاملاً تکیه داده و سر خود را بالا بگیرید. اگر سر پا هستید صاف ایستاده و از نگاه کردن به زمین خودداری کنید. محیط اطراف خود را بشناسید و از آنالیز افراد اطراف خود نترسید.
 • با تمرین تنفس دیافراگمی استرس خود را کاهش دهید. هوا را وارد ریه کرده و چند لحظه صبر کنید. سپس به آرامی هوا را خارج کنید. این عمل را 5 الی 10 بار انجام دهید. به روی دم و بازدم خود تمرکز کنید.
 • قبل از شرکت در هر نوع مکالمه و یا موضوع از اطلاعات کافی خود مطمئن باشید و از عدم‌اطلاع و نه گفتن هیچ وقت خجالت نکشید.
 • به منظور ارتباط مستقیم با یک شخص خاص سعی کنید ژست فرد مورد نظر را تکرار کنید. به عنوان مثال اگر فرد مورد نظر شما مدل خاصی در نشستن دارد (پای خود را روی هم می‌گذارد) شما نیز این کار را تکرار کنید. این عمل به صورت ناخودآگاه باعث توجه بیشتر شخص به شما خواهد شد. البته توجه داشته باشید که تکرار تمامی حرکات و حالت‌های شخص مقابل می‌تواند باعث القای عدم‌راحتی گردد. بنابراین در تقلید نحوه‌ نشستن و یا حالت صورت فرد مورد نظر زیاده‌روی نکنید.

وقتی بی‌زبان هستید، بگذارید بدن صحبت کند

قرارگیری در اجتماع، خانواده و یا دوستان براساس ارتباطی است که شما با اطرافیان برقرار خواهید کرد. نیمی از این ارتباط به زبان بدن شما مرتبط است. حالت قرارگیری بدن، حرکت دست‌ها و حالت صورت سه عامل اصلی در انتقال حس شما به اطرافیان است. زبان بدن همانند دیگر رفتارهای انسان قابل یادگیری بوده و با تمرین قابل تغییر خواهد بود. توجه داشته باشید که اگر نوع زبان بدن شما باعث اختلال در روابط اجتماعی و فردی شما شده است حتماً با روانپزشک مشورت کنید. بسیاری از رفتارهای ناخواسته در انسان‌ها ریشه در دوران کودکی و نوجوانی داشته و با کمک روانپزشک قابل حل خواهد بود.

منابع

socialpronow.com

www.americanexpress.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *