هموروئید یا بواسیر؛ تشخیص و درمان

هموروئید یا بواسیر؛ تشخیص و درمان

بیماری هموروئید (بواسیر) نوعی فتق رگ خونی بوده که می‌تواند بدون ‌علائم یا همراه با درد و علائم شدید باشد. بر این اساس ساختار هموروئید شامل حلقه‌ داخلی و خارجی است. موارد کوچک معمولاً به داخل بازگشته و رفع می‌گردند اما موارد متوسط و بزرگ قادر به ایجاد مشکلات فراوانی هستند. هموروئیدهای خارجی و داخلی باعث ایجاد درد و تورم در ناحیه شده و از کیفیت زندگی شخص به طور مشخصی می‌کاهند. در این مقاله به تشخیص و درمان این بیماری اشاره شده و هر آن چه که قبل از مراجعه به پزشک نیاز به دانستن آن دارید در اینجا آورده شده است.

تشخیص بیماری هموروئید (بواسیر)

دکتر شما ممکن است هموروئید خارجی را مشاهده کند. تشخیص هموروئید داخلی ممکن است نیاز به معاینه کانال مقعدی یا رکتوم داشته باشد. ممکن است پزشک با دستکش، انگشت خود را که آغشته به مواد لوبریکانت است وارد کانال مقعدی ‌کند. در کانال هر گونه برآمدگی یا سطح غیرطبیعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

گاهی هموروئیدهای مقعدی توسط لمس قابل‌تشخیص نیستند، بنابراین پزشک معالج به وسیله آنوسکوپ، پروتوسکوپ یا سیگموسکوپ قسمت انتهایی کولون و رکتوم را معاینه می‌کند. ممکن است پزشک معالج  نیاز به معاینه تمامی قسمت‌های کولون داشته باشد که توسط کولونوسکوپی قابل انجام است.

درمان بیماری هموروئید (بواسیر)

 • درمان خانگی بیماری هموروئید

مصرف غذاهای پرفیبر: میوه، سبزیات و حبوبات بیشتری مصرف کنید. این کار موجب افزایش لطافت و حجم مدفوع شده، از افزایش درد هموروئید جلوگیری می‌کند. به منظور جلوگیری از ایجاد نفخ، افزایش فیبر غذای خود را به آرامی انجام داده و حبوبات را قبل از طبخ در آب بخیسانید.

 • درمان‌های موضعی بیماری هموروئید

از پمادهای بدون نسخه درمان هموروئید که حاوی کورتیکواسترون هستند استفاده کنید. همچنین داروهای بدون نسخه‌ دیگر که باعث بی‌حسی و کاهش التهاب موضعی می‌شوند نیز می‌توان استفاده کرد. ناحیه مقعدی خود را دو تا سه بار در روز به مدت 10 تا 15 دقیقه با آب گرم و صابون بشویید.

 • استفاده از کاهش دهنده‌ درد برای هموروئید

شما می‌توانید از استامینوفن، آسپرین و یا دیگر داروهای ضددرد بدون نسخه استفاده کنید. توجه کنید که خاصیت ضددردی این ترکیبات موقتی است.

در بیشتر موارد با درمان‌های گفته شده هموروئید ظرف یک هفته از بین خواهد رفت. اگر پس از این مدت علائم از بین نرفت حتماً به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در طول درمان درد شدیدتر شده و یا خونریزی مشاهده شد سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

اگر شما مبتلا به هموروئید با شدت متوسط باشید پزشک معالج اقدام به تجویز کرم، پماد، پد و ... خواهد نمود که بدون نسخه نیز قابل دریافت هستند. این محصولات حاوی ترکیباتی مانند هیدروکورتیزون، لیدوکائین و یا ترکیبات گیاهی بوده که التهاب و خارش را کاهش می‌دهند.
راه‌های درمان هموروئید

داروهای درمان هموروئید یا بواسیر

اگر شما مبتلا به هموروئید با شدت متوسط باشید پزشک معالج اقدام به تجویز کرم، پماد، پد و … خواهد نمود که بدون نسخه نیز قابل دریافت هستند. این محصولات حاوی ترکیباتی مانند هیدروکورتیزون، لیدوکائین و یا ترکیبات گیاهی بوده که التهاب و خارش را کاهش می‌دهند.

از پمادهای بدون نسخه حاوی استروئید بیش از یک هفته استفاده نکنید. استفاده‌ مداوم این ترکیبات باعث نازک شدن پوست شما در آن محل خواهد شد.

روش‌های درمان هموروئید (بواسیر)

برای هموروئید خونی یا مواردی که به شدت دردناک هستند پزشک معالج ممکن است یکی از موارد زیر را پیشنهاد دهد. برخی از این این درمان‌ها در مطب پزشک قابل‌درمان بوده و معمولاً به بی‌حسی نیاز ندارند.

 • لیگاتور با حلقه پلاستیکی

پزشک معالج یک یا دو نوار نازک پلاستیکی را در قاعده‌ هموروئید شما قرار می‌دهد تا خونرسانی به ناحیه را محدود کند. هموروئید به تدریج کوچک شده و در نهایت از قاعده جدا می‌شود. این روش ممکن است برای بیمار راحت نبوده و منجر به خونریزی شود. این خونریزی ممکن است دو تا سه روز پس از قرار دادن نوار پلاستیکی صورت پذیرد اما به ندرت وخامت پیدا می‌کند.

 • تزریق (اسکلروتراپی)

پزشک معالج با تزریق یک ماده شیمیایی به بافت هموروئید اندازه‌ آن را کوچک می‌کند. اگرچه این روش بدون درد یا درد بسیار کمی دارد اما نسبت به لیگاتور با حلقه پلاستیکی موفقیت کمتری به دنبال دارد.

 • انعقاد (فروسرخ، لیزر یا دو قطبی)

تکنیک‌های انعقادی از لیزر، اشعه فروسرخ یا گرما استفاده می‌کنند. این روش باعث سفت شدن و در نهایت از بین رفتن هموروئیدهای کوچک خونریزی‌کننده خواهد شد. همچنین در این روش بیمار راحت‌تر بوده و مشکلات خاصی پس از درمان وجود نخواهد داشت.

 • عمل‌های جراحی

تنها درصد کمی از افراد با هموروئید نیاز به جراحی دارند. اگرچه در صورت عدم‌پاسخ به درمان‌های دیگر و اندازه‌ بزرگ هموروئید نیازمند روش جراحی جهت درمان است.

 • برداشت هموروئید (هموروئیدکتومی)

با انتخاب یکی از تکنیک‌های جراحی، پزشک معالج شما اقدام به برداشت بافت اضافی و عامل خونریزی خواهد نمود. جراحی می‌تواند توسط بیهوشی موضعی، بی‌حسی نخاعی و یا بیهوشی کامل انجام شود. هموروئیدکتومی کامل‌ترین و مؤثرترین روش جهت درمان هموروئید محسوب می‌شود. مشکلاتی که ممکن است پس از این جراحی ایجاد شود دشواری در دفع ادرار و مدفوع و همچنین عفونت مجاری ادراری یا محل جراحی عنوان شده است. بیشتر این عوارض بعد از بیهوشی نخاعی اتفاق می‌افتد. بیشتر افراد پس از جراحی ممکن است احساس درد داشته باشند که با تجویز ضددرد همراه است. همچنین نشستن در آب گرم می‌تواند درد را کاهش دهد.

 • ترومکتومی هموروئید خارجی

هنگامی که یک لخته‌ دردناک خونی (ترومبوزیس) در داخل هموروئید خارجی شکل بگیرد پزشک معالج اقدام به جداسازی هموروئید خواهد نمود که این عارضه را به طور کامل برطرف می‌کند. این روند تحت بیهوشی موضعی انجام شده و اگر در 72 ساعت اول تشکیل لخته این جراحی انجام شود شانس موفقیت آن بسیار بالا خواهد بود.

 • استاپلینگ هموروئید

نام دیگر این روش استاپلد هموروئیدوپکسی بوده که جریان خون به هموروئید را قطع می‌کند. از این روش بیشتر برای هموروئیدهای داخلی استفاده می‌شود. این روش با درد کمتری همراه بود و دوره ریکاوری کوتاه‌تری دارد. در مقایسه با روش برداشت هموروئید، احتمال برگشت هموروئید و پرولاپس رکتال در این روش بیشتر است. مشکلات پس از جراحی در این روش خونریزی، درد و احتباس ادرار و به ندرت عفونت خون (سپتیس، که بسیار خطرناک است) می‌باشد.

برای ملاقات با پزشک آماده شوید

اگر شما علائم یا نشانه‌های هموروئید را دارید از پزشک خود نویت ویزیت بگیرید. اگر لازم باشد شما را به یک متخصص معرفی خواهد کرد. زمانی که نوبت پزشک می‌گیرید حتماً مشکل خود را مطرح کرده و بپریسید که آیا لازم است اقدامی قبل از مراجعه انجام دهید یا خیر.

از موراد زیر یک لیست تهیه کنید:

 • علائم شخصی و همچنین مدت زمانی که متوجه حضور علائم شده‌اید
 • اطلاعات کلیدی شخصی، شامل عادت‌های غذایی و رفتاری
 • تمامی داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید یا قبلاً مصرف می‌کردید
بیماری هموروئید (بواسیر) توسط دارو یا جراحی به صورت کامل قابل‌درمان بوده و به ندرت خطرآفرین است. هموروئید به دلیل ایجاد درد در آن ناحیه قادر به تأثیر مستقیم بر کیفیت زندگی فرد بوده و می‌تواند بر توانایی فرد در حضور در محل کار، خرید و هر گونه فعالیت اجتماعی دیگر تأثیرگذار باشد.
هموروئید یا شقاق

سؤالاتی که لازم است از دکتر خود در خصوص هموروئید (بواسیر) بپرسید

 • علت محتمل برای بروز علائم من چه چیزی است؟
 • هموروئید من موقتی است یا دائم؟
 • باید انتظار چه مشکلاتی را در روزهای آینده داشته باشم؟
 • توصیه درمانی برای هموروئید من چه چیزی است؟
 • اگر درمان اولیه به نتیجه نرسید چه درمانی باید انجام شود؟
 • آیا هموروئید من باید جراحی شود؟
 • چه اقداماتی غیر از درمان باید انجام دهم؟
 • من مشکلات پزشکی دیگری دارم. چگونه باید درمان هموروئید را همزمان انجام دهم؟

پزشک شما ممکن است سؤالات زیر را از شما بپرسد:

 • میزان شدت علائم شما چقدر است؟
 • نحوه رفتار دفع ادرار و مدفوع شما به چه صورت است؟
 • چه میزان فیبر در غذای شما است؟
 • چه چیزهایی باعث کاهش یا از بین رفتن علائم یا درد شما می‌شود؟
 • چه چیزهایی باعث افزایش یا از بروز علائم یا درد شما می‌شود؟
 • آیا کسی در خانواده‌ شما سابقه ابتلا به سرطان کولون، رکتوم، انوس یا هموروئید داشته است؟
 • آیا تغییری در دفع ادرار یا مدفوع شما اتفاق افتاده است؟
 • آیا به هنگام دفع مدفوع متوجه وجود خون شده‌اید؟

قبل از قرار ملاقات خود از روش و ترکیباتی استفاده کنید که مدفوع شما را نرم کند. از غذاهایی با فیبر بالا مانند میوه، سبزیجات، دانه‌های حبوبات استفاده کنید. همچنین از مکمل و داروهای بدون نسخه مانند مکمل‌های فیبردار و داروهای موضعی ضدهموروئید استفاده کنید. بین 6 تا 8 لیوان آب در روز بنوشید زیرا به کاهش درد و علائم کمک شایانی خواهد کرد.

سخن پایانی

بیماری هموروئید (بواسیر) توسط دارو یا جراحی به صورت کامل قابل‌درمان بوده و به ندرت خطرآفرین است. هموروئید به دلیل ایجاد درد در آن ناحیه قادر به تأثیر مستقیم بر کیفیت زندگی فرد بوده و می‌تواند بر توانایی فرد در حضور در محل کار، خرید و هر گونه فعالیت اجتماعی دیگر تأثیرگذار باشد. مراجعه‌ سریع به پزشک یک عامل بسیار مهم در پاسخ به درمان است. افرادی که مستعد ابتلا به هموروئید هستند با رژیم غذایی و فعالیت مناسب و همچنین اصلاح عادت‌های دفع مدفوع (مدت زمان نشستن در سرویس بداشتی، نحوه تمیز کردن ناحیه، میزان فشار به مقعد در زمان دفع) تا حد زیادی از بروز هموروئید (بواسیر) جلوگیری کنند.

منبع

www.mayoclinic.org

www.mayoclinic.org

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *