مدیریت احساسات در بهبودیافتگان سرطان

مدیریت احساسات در بهبودیافتگان سرطان

بهبودی، رؤیای همه بیماران مبتلا به سرطان است که دوره درمان خود را آغاز کرده‌اند. اما اکنون که درمان شما به پایان رسیده است، شاید مطمئن نیستید که به عنوان یک بهبودیافته سرطان آماده زندگی هستید یا خیر. اما گام بعد از بهبودی چیست؟

با اتمام مراحل درمان، احتمالاً کمتر تیم درمان سرطان و یا تیم روانشناسی سرطان خود را ملاقات می‌کنید. اگرچه دوستان واعضای خانواده‌تان مشتاق بازگشت شما به یک زندگی عادی هستند اما شاید ترک این پیله محافظتی که به دور خود تنیده‌اید برای شما سخت و دشوار باشد.

هر آن چه احساس می‌کنید برای یک بهبودیافته سرطان کاملاً طبیعی است. بهبود سرطان تنها مختص بدن شما نیست؛ بلکه ذهن شما نیز  نیازمند بهبودیست. برای خود وقت بگذارید و با ترس، اندوه و تنهایی که اکنون احساس می‌کنید روبه رو شوید سپس برای کارهایی که می‌توانید در مورد این احساسات انجام دهید گام بردارید.

ترس از عود بیماری در بهبودیافتگان سرطان

ترس از عود سرطان در بهبودیافتگان کاملاً طبیعی است. اگرچه ممکن است سال‌ها بدون هیچ نشانه ای از بیماری سپری شود، اما آن‌ها می‌گویند که فکر عود بیماری همیشه با آن‌ها است. در مورد احساسات خود صادق باشید تا بتوانید با این ترس کنار بیایید. در مورد این احساسات خود احساس گناه نداشته باشید و آن‌ها رانادیده نگیرید. با پزشک خود در خصوص این که چه کاری می‌توانید برای جلوگیری از عود بیماری انجام دهید صحبت کنید. سعی کنید با انجام موارد زیر ترس خود را کنترل کنید.

مراقب بدن خود باشید؛ بر روی سلامتی خود تمرکز کنید. رژیم غذایی سالمی مملو از میو و سبزیجات داشته باشید. ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید. این اقدامات به بهبودی شما کمک کرده و با ایجاد کنترل بیشتر باعث می‌شود ذهن شما راحت شود.

چکاپ‌های بعدی خود را جدی بگیرید؛ شاید قرار ملاقات بعدی شما با پزشک‌ برای‌تان کمی دلهره‌آور باشد. اجازه ندهید این ترس شما را از ادامه این کار بازدارد. در موردعلائم و نشانه‌هایی که شما را نگران کرده است با پزشک‌تان مشورت کنید. در مورد خطر عود مجدد و علائم و نشانه هایی که باید مشاهده کنید، از پزشک خود سؤال کنید. هر چه بیشتر بدانید به  شما کمک می‌کند احساس کنترل بیشتری داشته باشید.

آزمایشات دوره‌ای خود را فراموش نکنید؛ یک برنامه پیگیری خاص را براساس شرایط‌تان تنظیم کنید و آزمایشات خود را به صورت منظم انجام دهید.

در مورد ترس‌های خود صحبت کنید؛ در خصوص نگرانی‌هایتان با دوستان، اعضای خانواده، سایر بهبودیافتگان سرطان، پزشک و یا مشاور خود صحبت کنید. از خانه بیرون بروید و فعالیت‌هایی را پیدا کنید که ذهن شما را از ترس دور کند. معمولاً ترس از عود با گذشت زمان کمرنگ می‌شود. اما برخی از وقایع می‌توانند ترس شما را تحریک کنند. این احساسات ممکن است به ویژه قبل از مراجعه به پزشک یا سالگرد تشخیص سرطان شدیدتر باشند.

تنهایی در بهبودیافتگان سرطان

ممکن است این احساس را داشته باشید که گویی دیگران نمی‌توانند آن‌چه را که شما پشت سر گذاشته اید درک کنند، این باعث می‌شود ارتباط با دیگران دشوار شود و منجر به تنهایی شود. دوستان و خانواده ممکن است در مورد چگونگی کمک به شما مطمئن نباشند و حتی ممکن است برخی از افراد از شما بترسند زیرا به سرطان مبتلا شده‌اید. به تنهایی با تنهایی‌تان کنار نیایید. به گروه‌های حامی بیماران سرطانی که متشکل از سایر بهبودیافتگان سرطان است بپیوندید.

احساس خجالت در بهبودیافتگان سرطان

اگر جراحی یا دیگر روش‌های درمان سرطان ظاهر شما را تغییر داده است، ممکن است نسبت به بدن خود احساس خجالت کنید. تغییر در رنگ پوست، افزایش یا کاهش وزن، از دست دادن عضوی از بدن ممکن است این احساس را در شما ایجاد کند که ترجیح می‌دهید در خانه و به دور از افراد دیگر بمانید. ممکن است از دوستان و خانواده خود کناره‌گیری کنید. برای غصه خوردن وقت بگذارید. اما همچنین یاد بگیرید که به روش‌هایی که سرطان شما را به فردی قوی‌تر تبدیل کرده است توجه کنید. بدانید که شما قوی‌تر از زخم‌هایی هستید که سرطان بر جای گذاشته است. وقتی از ظاهر خود اطمینان بیشتری دارید، دیگران در اطراف شما احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

افسردگی و اضطراب در بهبودیافتگان سرطان

احساس ناراحتی و عصبانیت طولانی مدت می‌تواند در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کند. در بسیاری از افراد این احساسات از بین می‌رود. اما برای گروهی، این احساسات می‌توانند به افسردگی تبدیل شوند. درخصوص احساساتتان با پزشک خود صحبت کنید. در صورت نیاز، به کسی مراجعه کنید که بتواند از طریق گفتاردرمانی، دارو یا هر دو به شما کمک کند. تشخیص به موقع و درمان سریع کلید موفقیت در غلبه بر افسردگی است.

برای بسیاری از افرادی که درمان سرطان را به پایان رسانده‌اند، زندگی تغییر کرده است و دیگر شبیه قبل از تشخیص بیماری نیست. بهبودیافتگان سرطان اغلب ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از درمان، نگرانی، ترس از عود بیماری یا دوره‌هایی از احساس ناراحتی را تجربه می‌کنند. برخی از افراد به دلیل تغییراتی که سرطان ایجاد کرده و ترس از آینده، افسرده می‌شوند. تصدیق و صحبت در مورد احساسی که دارید ممکن است به شما در مدیریت احساسات کمک کند. در صورت احساس ضعف و افسردگی با روانشناس یا روانپزشک خود صحبت کنید.

منابع

https://www.cancervic.org.au/living-with-cancer/life-after-treatment/understanding-your-

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cancer/in-depth/cancer-survivor/art-۲۰۰۴۷۱۲۹

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *