چگونه در مورد سرطان پیشرفته با دیگران صحبت کنیم؟

Close-up image of supporting hands of friend

چگونه در مورد سرطان پیشرفته با دیگران صحبت کنیم؟

زمانی که سرطان شما در مرحله پیشرفته تشخیص داده می‌شود و یا بیماری‌تان تا این مرحله پیشرفت کرده است مسائلی پیش می‌آیند که باید در خصوص آن‌ها با عزیزانتان و تیم درمانی خود صحبت کنید. شما باید در مورد مراحل آینده و آنچه  در انتظار شما است گفتگو کنید. صحبت کردن در این مورد کار چندان آسانی نیست. اما اطلاع داشتن از گزینه‌های پیش رو و به اشتراک گذاشتن آن‌ها با دیگران موجب می‌شود تا بتوانید روندی رو به جلو داشته باشید. برای انجام این کار میتوانید از تیم روانشناسی سرطان کمک بگیرید. پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

صحبت کردن  با تیم درمانی‌تان

تیم درمانی‌تان باید از آن‌چه شما می‌خواهید بدانید مطلع باشند. این تیم می‌تواند شامل پزشکان، متخصصان آنکولوژی، پرستاران، متخصصان تغذیه و روانشناسان  باشد. در این مرحله تیم درمانی‌تان می‌خواهد بداند که اهداف شما در این مرحله از سرطان چیست و تمایل دارید که روند درمان به چه صورت باشد. برای مثال، آیا تمایل دارید که علائم را کنترل کنید و احساس راحتی داشته باشید، در منزل از شما مراقبت شود یا در بیمارستان و آیا مایل هستید که تحت درمان‌های آزمایشی قرار بگیرید و یا خیر.

سؤالات خود را از تیم درمانی‌تان بپرسید. پاسخ‌های آن‌ها به شما کمک می‌کند بدانید چه انتظاراتی هم در حال حاضر و هم در آینده دارید. داشتن درک درستی از اهداف‌تان و یک ارتباط خوب با کسانی که از شما مراقبت می کنند بسیار مهم است. برخی از موضوعات هستند که شما دوست دارید با تیم درمان‌تان مطرح کنید:

  • برخی افراد تمایل دارند که تمام جزئیات درمان را بدانند در حالیکه برخی ترجیح می‌‌دهند که تا جایی که امکان دارد کمتر بدانند و تصمیمات را نزدیکان و اعضای خانواده در این خصوص بگیرند. به تیم درمانی‌تان اطلاع دهید که دوست دارید به چه میزان اطلاعات دریافت کنید.
  •  برخی از افراد تصور می‌كنند كه همیشه درد شدیدی همراه با سرطان پیشرفته وجود خواهد داشت. لزوماً این گونه نیست. درد را می‌توان در طول دوره بیماری کنترل کرد. افرادی که درد آن‌ها کنترل می‌شود قادرند تمرکز خود را بر لذت بردن از زندگی بگذارند. آن‌ها می‌توانند بهتر بخوابند، از بودن  با دوستان و خانواده لذت ببرند و بر فعالیت‌های روزمره‌ای که از انجام آن‌ها لذت می‌برند تمرکز کنند. مهم است که صادقانه صحبت کرده و در مورد درد خود صریح باشید.
  • اگر احساس راحتی می‌کنید، از اعضای خانواده خود بپرسید که چقدر می‌خواهند از شرایط شما بدانند. سپس تیم درمانی‌تان را از خواسته‌های آنها مطلع کنید. این کار را در اسرع وقت انجام دهید. این امر به شما کمک می‌کند تا از درگیری یا پریشانی در بین عزیزان‌تان جلوگیری کنید.

سرطان پیشرفته و صحبت کردن با اعضای خانواده و دوستان

عزیزان شما ممکن است به زمان نیاز داشته باشند تا خود را با مرحله پیشرفته بیماری سازگار کنند. آن‌ها باید با احساسات خود کنار بیایند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • گیجی
  • شوکه شدن
  • درماندگی
  • عصبانیت
  • غم

دانستن این که هرکسی به شیوه خود با اخبار بد کنار می‌آید به شما و عزیزان‌تان کمک می کند تا با احساسات خود کنار بیایید. به آن‌ها بگویید بهترین کاری که می‌توانند برای شما انجام دهند این است که خودشان باشند و با شما احساس آرامش کنند. به جای اینکه سعی کنند هر مشکلی را حل کنند، از آن‌ها بخواهید که در صورت نیاز گوش دهند. بسیاری از مردم با به اشتراک گذاشتن احساسات و وقت گذاشتن برای گفتن آنچه که باید بگویند آرام می‌شوند.

سرطان پیشرفته و صحبت کردن با کودکان

حفظ اعتماد کودکان در این زمان بسیار مهم است. بهتر است تا جایی که می‌توانید در مورد سرطان خود با آن‌ها صادق باشید. ممکن است نگران باشند که آن‌ها کاری کرده‌اند که باعث بیماری شما شده است. آن‌ها ممکن است این ترس را داشته باشند که هیچ کس از آن‌ها مراقبت نکند. همچنین ممکن است احساس کنند که شما به اندازه گذشته با آن‌ها وقت نمی گذرانید. برخی از کودکان در این دورا ن بسیار وابسته می‌شوند و برخی در مدرسه یا خانه دچار مشکل می‌شوند. معلم و یا مشاور کودک خود را در جریان بیماری‌تان قرار دهید.

اگرچه نمی‌توانید از آن‌ها در برابر احساساتی که احساس می‌کنند محافظت کنید، اما می‌توانید آن‌ها را آماده کنید. با کودک‌تان صادق باشید و به آن‌ها بگویید که هیچ کاری انجام نداده‌اند و چیزی نگفته‌اند که باعث سرطان شده باشد. بگویید که دوستشان دارید و همیشه مورد مراقبت و محبت قرار خواهند گرفت. به آن‌ها بگویید که سؤال پرسیدن اشکالی ندارد و تا جایی که می‌توانید صادقانه به آن‌ها پاسخ خواهید داد. در حقیقت، کودکانی که در مورد بیماری به آن‌ها حقیقت گفته نشده است، می‌توانند ترس بیشتری داشته باشند. آن‌ها اغلب از تخیل و ترس خود برای توضیح تغییرات پیرامون خود استفاده می‌کنند.

سرطان پیشرفته و صحبت کردن با نوجوانان

بسیاری از مواردی که در بالا ذکر شد در مورد نوجوانان نیز صدق می‌کند. آن‌ها باید حقیقت در مورد این بیماری را بدانند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا احساس گناه و استرس نداشته باشند. ممکن است نوجوان شما تلاش کند تا از این موضوع دوری کند، برخی عصبانی شده و دچار دردسر می‌شوند. به نوجوان خود فضای لازم را بدهید خصوصاً زمانی که به دلیل بیماری به کمک آن‌ها در خانواده بیشتر از قبل نیاز است. پس به آن‌ها اعتماد کنید. به آن‌ها زمان دهید تا با احساسات خود، به تنهایی یا با کمک دوستان‌شان کنار بیایند. به نوجوان خود بگویید که هنوز باید به مدرسه برود. به آن‌ها بگویید که باید همچنان در ورزش و سایر فعالیت‌های سرگرم کننده شرکت کنند. اگر در گفتگو با نوجوان خود در مورد سرطان مشکل دارید، می‌توانید از  کمک یک دوست نزدیک، بستگان و یا یک مشاور بهره‌مند شوید.

کلام پایانی

صحبت کردن درمرحله‌ای که سرطان پیشرفت داشته است و یا سرطان پیشرفته برای شما تشخیص داده شده است می‌تواند سخت و دشوار باشد. سعی کنید در این خصوص با عزیزان‌تان صحبت کنید. اشتراک گذاری در این مرحله می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند. اگر برای صحبت کردن با اعضای خانواده، دوستان و یا فرزندان‌تان احساس راحتی نمی‌کنید سعی کنید از کمک یک مشاور بهره ببرید.

منبع

https://www.cancer.gov/about-cancer/advanced-cancer/talking

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *