تجارت رو به رشد سوء استفاده از کودکان در فضای مجازی

تجارت رو به رشد سوء استفاده از کودکان در فضای مجازی

فضای مجازی یک روش آسان و سرگرم‌کننده برای ارتباط کودکان با دوستانشان و ابزاری خنثی برای انتشار داده‌ها است. بیشتر کودکان در خانه، مدرسه با تلفن همراه هوشمند، نوت‌بوک و لپ‌تاپ به فضای مجازی متصل می‌شوند. فضای مجازی فرصت‌هایی را برای برقراری ارتباط خصوصی در قالب متن، وبلاگ، اتاق گفت‌وگو و … فراهم می‌کند. این فضا و ارتباط به خودی‌خود مشکلی ندارد اما باید بدانید که این ابزار می‌تواند توسط افراد خوب یا بیمار استفاده شود. برای مثال فضای مجازی از یک طرف یک منبع آموزشی برای افراد در هر سن و ظرفیت بوده و از طرف دیگر راهی برای ایجاد دام‌های آنلاین جهت سوءاستفاده از کاربران است. از میان تمام افرادی که از فضای مجازی استفاده می‌کنند، کودکان بیشتر در معرض این سوءاستفاده‌ها قرار دارند. با ظهور ارتباط‌های جدید مانند شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های تعاملی چند نفره، تماس‌های تصویری و … این سوءاستفاده‌ها در حال افزایش هستند.

رسانه‌ها، خانواده‌ها و مدارس منابع مهمی برای آموزش قوانین و مقررات و استفاده درست از فضای مجازی برای کودکان هستند تا آن‌ها بتوانند در برابر سوءاستفاده از خودشان محافظت کنند.
کودکان و فضای مجازی

انواع سوءاستفاده از کودکان در فضای مجازی

تخمین زده می‌شود که سالانه بیش از یک میلیون کودک در فضای مجازی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند. این سوءاستفاده‌ها عبارتند از:

 1. درخواست جنسی آنلاین: درخواست جنسی آنلاین، نوعی درخواست جنسی است که در فضای مجازی (به‎صورت پیام، صوت و ویدئو) اتفاق می‌افتد. در این روش از کودک خواسته می‌شود که در مورد روابط جنسی نظر داده یا کارهای جنسی انجام دهد. درخواست جنسی آنلاین می‌تواند یک تجربه آسیب‌زا برای قربانیان باشد. حدود 25 درصد از نوجوانانی که از آن‌ها درخواست جنسی شده، دچار افسردگی شده‌اند.
 2. آزار و اذیت اینترنتی: منظور از آزار و اذیت اینترنتی، قلدری و پرخاشگری افراد نسبت به هم‌سن و سالان خود است به این صورت که فرد خود را برتر از دیگران می‌داند. این آزار و اذیت‌ها با این منظورها انجام می‌شود:
 • به دیگران درس عبرت بده
 • دیگران را مسخره کرده زمین بزن
 • اطلاعات شخصی دیگران را منتشر کن
 • حرف رکیک بزن و دیگران را تهدید کن

جالب است بدانید که بیشتر آزار و اذیت اینترنتی توسط نوجوانان صورت گرفته و قربانیان هم کسانی هستند که در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها بسیار فعال هستند.

 1. شکارچیان سایبری: شکارچیان سایبری کسانی هستند که با اعتمادسازی از کودک سوءاستفاده جنسی می‌کنند. این شکارچیان همیشه در شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین حضور دارند تا اعتماد کودکان را به خود جلب کرده و از آ‌ن‌ها سوءاستفاده کنند. آن‌ها با استفاده از ترفندهایی تخیل کودکان را در دست گرفته و در جهت سوءاستفاده از آن‌ها به کار می‌برند.
 2. ارسال اطلاعات خصوصی: کودکان هنوز مرزهای اجتماعی را درک نمی‌کنند. آن‌ها ممکن است عکس لحظه‌های شخصی خود تا آدرس خانه یا برنامه تعطیلات خانوادگی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. برای کودک خود جوسازی نکنید بلکه خیلی آرام و روشن با کودک خود صحبت کرده و مرزهای اجتماعی را به او آموزش دهید.
 3. فیشینگ: منظور از فیشینگ این است که متخصصان سایبری با استفاده از برنامه‌های الکترونیکی، سعی می‌کنند مردم را فریب دهند تا آن‌ها روی پیوندهای مخرب کلیک کنند. تشخیص پیوندهای مخرب برای کودکان سخت است چون معمولاً پیامی که برای آن‌ها ارسال می‌شود به صورت دوستانه بوده و کودکان فکر می‌کنند که آن پیام را یکی از دوستانشان برای او ارسال کرده است. متن پیام‌ها به این شکل است: سلام، فکر کردم شاید این برنامه را دوست داشته باشی. مجرمان سایبری این پیام‌ها را در سایت‌های مورد علاقه کودکان قرار می‌دهند و اطلاعات دوستان کودک را هم از او می‌گیرند. به کودک خود آموزش دهید که روی متن پیام افراد غریبه کلیک نکند.
 4. کلاهبرداری: مجرمان اینترنتی می‌توانند از سایت‌های محبوب کودکان برای کلاهبرداری استفاده کنند. به این صورت که آن‌ها یک بازی آنلاین رایگان را به کودک پیشنهاد کرده و برای گرفتن جایزه در هر مرحله، از او اطلاعاتی مانند اطلاعات کارت اعتباری پدر یا مادر را می‌پرسند.
 5. دانلود تصادفی بدافزار: بدافزار رایانه‌ای یک نرم افزار است که بدون اجازه و اطلاع فرد، روی سیستم او نصب شده و اطلاعات شخصی او را از سیستم برمی‌دارد. مجرمان اینترنتی اغلب با ترفندهایی مردم را متقاعد و تشویق می‌کنند تا بدافزار را دانلود کنند.

راه‌حل‌های جلوگیری از سوءاستفاده کودکان در فضای مجازی

رسانه‌ها، خانواده‌ها و مدارس منابع مهمی برای آموزش قوانین و مقررات و استفاده درست از فضای مجازی برای کودکان هستند تا آن‌ها بتوانند در برابر سوءاستفاده از خودشان محافظت کنند. شما با این آموزش‌ها و نظارت بر عملکرد کودک خود، می‌توانید از انواع سوءاستفاده‌های فضای مجازی جلوگیری کنید.

 1. به کودک خود قوانین استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی (مانند استفاده از وب‎سایت‌های مجاز) را آموزش دهید. قوانین استفاده از اینترنت برای کودکان باید محدودتر از قوانینی باشد که برای نوجوانان در نظر می‌گیرید.
 2. به کودک خود بگویید که مزاحمت اینترنتی چیست؟ و برای روشن شدن موضوع، چند مثال بزنید.
 3. با کودک یا نوجوان خود در مورد خطرات احتمالی ارتباطات سایبری و اشتراک اطلاعات صحبت کرده و به او بگویید که برای شکارچی بسیار آسان است که با استفاده از اطلاعات کم، بتواند محل زندگی او را یاد بگیرد.
 4. به او بگویید که اگر از او درخواست جنسی شد، این موضوع را به شما بگوید و نگران این نباشد که شما تلفن همراه، لپ‎تاپ یا نوت بوک او را بگیرید یا دیگر اجازه ندهید که از اینترنت استفاده کند.
 5. سابقه جست‌وجوهای کودک خود را در تلفن همراه، لپ‌تاپ یا نوت بوک او بررسی کنید.
 6. کامپیوتر یا لپ‎تاپ را در قسمت متمرکز خانه و نه در اتاق خواب کودک بگذارید.
 7. کودکان و نوجوانانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، دوست ندارند در مورد آن با والدین خود صحبت کنند. در نتیجه شما باید حواستان را جمع کرده و به دنبال نشانه‌هایی باشید تا بفهمید آیا کودک شما مورد اذیت قرار گرفته است؟ این نشانه‌ها عبارتند از: کاهش نمرات درسی، عدم علاقه به انجام فعالیت‌هایی که قبلاً آنها را دوست داشت، افسردگی، تغییر در الگوی خواب و غذا.
3.با کودک یا نوجوان خود در مورد خطرات احتمالی ارتباطات سایبری و اشتراک اطلاعات صحبت کرده و به او بگویید که برای شکارچی بسیار آسان است که با استفاده از اطلاعات کم، بتواند محل زندگی او را یاد بگیرد.
آسیب فضای مجازی بر کودکان

کلام آخر

حتی اگر سن قانونی کودکان برای استفاده از فضای مجازی 13 سال باشد، ما می‌دانیم که کودکان کوچکتر هم وارد فضای مجازی می‌شوند. پس مهم است که به کودکان استفاده درست از آن ‎را آموزش دهیم چون همانطور که گفتیم فضای مجازی می‌تواند برای آن‌ها مکان خطرناکی باشد. از پست‌های شبکه‌های اجتماعی گرفته تا شکارچیان سایبری، همه و همه می‌توانند بعداً برای آن‌ها عواقب شدید، پر هزینه و غم‌انگیزی داشته باشند. همچنین ممکن است کودکان کاملاً ناخواسته برای خانواده خود مشکل ایجاد کنند. برای مثال با دانلود تصادفی بدافزاری ممکن است به مجریان سایبری اجازه دسترسی به حساب بانکی یا اطلاعات حساس را بدهند. محافظت از کودکان در فضای مجازی موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. باید به کودکان خود آموزش دهیم که چه خطری ممکن است در کمین او باشد و چگونه باید از آن‌ها جلوگیری کند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *