جلوگیری از ابتلا به عفونت، جلوگیری از سرطان

جلوگیری از ابتلا به عفونت، جلوگیری از سرطان

بیشتر از دویست نوع متفاوت از انواع سرطان وجود دارد که با ایجاد تغییر در یک یا گروهی از سلول‌ها آغاز می‌شود. ژن‌های موجود در سلول‌ها، سیگنال‌هایی را برای کنترل کردن چگونگی تقسیم سلولی ارسال می‌کنند و به همین علت است که ما فقط تعداد مشخصی از هر سلول داریم. اگر هر یک از این سیگنال‌ها دارای نقص و عیبی باشند، سلول‌ها ممکن است به صورتی غیرطبیعی شروع به رشد کرده و یک توده را تشکیل دهند. از مواردی که می‌تواند باعث ایجاد اختلال در این سیگنال‌ها شود، انواع عفونت‌ها هستند. در ادامه‌ این مقاله نقش عفونت‌ها در ایجاد سرطان را برای آگاهی بیشتر و جلوگیری از سرطان، بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

پیشگیری از عفونت معادل جلوگیری از سرطان

تحقیقات اخیر اثبات کرده‌اند که از هر شش فرد مبتلا به سرطان، در یک مورد از آن‌ها، علت ایجاد سرطان وجود عفونت‌ها بوده است. نکته‌ قابل توجه این است که امکان پیشگیری و درمان این عفونت‌ها وجود داشته و اگر به درستی با آن‌ها مقابله شود، جلوگیری از سرطان، تضمین شده است.

بررسی این نوع از سرطان‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چرا که در سال حدود دو میلیون نفر در جهان به آن مبتلا می‌شوند. شناخت و داشتن آگاهی هر چه بیشتر در این زمینه، برای جلوگیری از سرطان کمک کننده بوده و تا حدودی می‌توان گفت کنترل و جلوگیری از عفونت‌ها، معادل جلوگیری از سرطان است.

رعایت بهداشت یعنی جلوگیری از  ویروس ها و عفونت ها و در نهایت جلوگیری از سرطان.

4 نوع اصلی بیماری‌های عفونی

مجله‌ تخصصی بیماری‌های عفونی لانست (Lancet)، تحقیقی را منتشر کرد که در آن میزان موارد ابتلای افراد به بیست و هفت نوع سرطان، مورد تحقیق و سنجش قرار گرفته ‌است. براساس نتایج به دست آمده از این تحقیق که در جهت شناخت بیشتر و در نهایت جلوگیری از سرطان انجام شده‌ است، چهار نوع بیماری عفونی اصلی هلیکوباکتر پیلوری، ویروس‌های هپاتیت B، هپاتیت C و ویروس پاپیلومای انسانی، علت ایجاد بسیاری از سرطان‌ها بوده است. این چهار نوع بیماری عفونی اصلی باعث ایجاد سرطان‌های کبد، رحم و روده می‌شوند.

عفونت از طریق باکتری، ویروس و انگل‌ها بیشترین و البته قابل پیشگیری‌ترین علل ابتلا به سرطان هستند. ویروس هپاتیت B علت ایجاد سرطان کبد و ویروس پاپیلومای انسانی دلیل ایجاد سرطان دهانه‌ رحم است. برای جلوگیری از سرطان در این موارد، باید بتوان این نوع عفونت‌ها را کنترل کرد.

جلوگیری از سرطان و توسعه یافتگی

بیشترین موارد ابتلا به سرطان‌های ناشی از انواع عفونت‌ها، در کشورهای در حال توسعه مشاهده شده ‌است. تا حدودی می‌توان نتیجه گرفت که توسعه یافتگی هر جامعه تا حد زیادی باعث جلوگیری از سرطان شده‌ است. موارد ابتلای افراد به سرطان‌هایی که از راه عفونت ایجاد می‌شوند، در کشورهای در حال توسعه، سه برابر بیشتر از موارد ابتلا در کشورهای توسعه یافته ‌است.

شاید در ابتدا بعضی از افراد ارتباط بین جلوگیری از سرطان و توسعه یافتگی را درک نکنند؛ اما این عامل از جهات مختلفی می‌تواند باعث جلوگیری از سرطان شود. برای مثال می‌توان به رشد آگاهی در فرهنگ عمومی، تجهیزات قوی و کارآمد‌تر، رعایت بیشتر بهداشت و… اشاره کرد.

عفونت و سرطان پروستات

یکی از انواع سرطان‌هایی که از طریق عفونت ایجاد شده و پیشگیری از آن بسیار ساده بوده و اهمیت زیادی نیز دارد، سرطان پروستات است. ارگانیسم‌های پاتولوژیک مختلفی به ایجاد عفونت پروستات و القای پاسخ التهابی در آن نقش دارند. این عوامل شامل ارگانیسم‌های منتقل شده از راه جنسی مثل تریکوموناس واژینالیس، ترپونما پالیدوم، کلامیدیا تراکوماتیس و باکتری‌هایی که از راه‌های غیرجنسی منتقل می‌شوند، هستند؛ البته بعضی از باکتری‌ها به عنوان علت پروستاتیت باکتریال مزمن و حتی حاد محسوب می‌شوند. مهمترین آن‌ها برای مثال، ارگانیسم‌های گرم منفی هستند. هر کدام از این پاتوژن‌ها در پروستات دیده شده‌اند اما میزان شیوع و بروز هر یک از آن‌ها با یکدیگر فرق دارند. برای مثال ترپونما یک علت کمیاب پروستاتیت گرانولوماتوز است.

از راه‌های جلوگیری از سرطان پروستات، می‌توان به انجام ورزش به صورت منظم، انجام آزمایش‌های غربالگری، خفظ فعالیت جنسی و… اشاره کرد.

واکسیناسیون و جلوگیری از سرطان

برای جلوگیری از سرطان باید به ارتباطات بین فردی اهمیت بیشتری داده شود؛ چرا که طبق تحقیقات انجام شده، سرطان می‌تواند از طریق انتقال ویروس‌ها نیز در افراد به وجود بیاید. تلاش‌های بیشتری باید برای جلوگیری از انواع سرطان انجام شود. اجرای روش‌هایی برای افزایش و بهبود بهداشت عمومی برای مقابله با عفونت‌ها مثل درمان با آنتی بیوتیک، واکسیناسیون عمومی و… که در نهایت رعایت این موارد باعث کاهش مشکلات پیش رو در حیطه‌ سرطان شده و این در جهت پیشگیری کمک کننده خواهد بود.

همانطور که گفته شد، یکی از راه‌های جلوگیری از سرطان، واکسیناسیون عمومی است؛ چرا که واکسن‌هایی برای پیشگیری از عفونت‌های سرطان‌زا ساخته شده‌اند و هدف اصلی ساخت آن‌ها این بوده‌ که در نهایت بتوانند باعث پیشگیری از سرطان شوند. این واکسن‌ها برای مثال شامل واکسن هپاتیت B و ویروس پاپیلومای انسانی است. از واکسن‌هایی که وجود آن‌ می‌تواند در پیشگیری از سرطان نقش چشمگیری داشته باشد، واکسن ویروس پاپیلومای انسانی است.

سخن آخر

انواع عفونت‌ها، دلیل یک ششم از موارد ابتلا به سرطان در سراسر جهان هستند. خوشبختانه می‌توان با آگاهی‌رسانی و استفاده از روش‌های پیشگیری، باعث جلوگیری از برخی از انواع سرطان شد. در این مقاله سعی کردیم مروری بر راه‌های جلوگیری از سرطان با تاکید بر نقش عفونت‌ها در ایجاد این بیماری، داشته باشیم. از همراهی شما متشکریم.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *