آیورمکتین؛ دارویی چندوجهی

آیورمکتین؛ دارویی چندوجهی

با توجه به تعداد مرگ‌ومیرهای بیماری ویروس کرونا (COVID-19)، تعجب‌آور نیست که بعضی از افراد به دنبال درمان‌های غیرمتعارفی باشند که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تأیید نشده یا مصرف آن‎ را مجاز اعلام نکرده باشد. مهم است بدانید که استفاده از هر درمانی برای بیماری ویروس کرونا (COVID-19) که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تأیید نشده باشد، می‌تواند باعث آسیب‌های جدی شده و سلامتی فرد مصرف‌کننده را به خطر بیندازد. همچنین مصرف غیرمجاز دارو می‌تواند برای سلامتی فرد بسیار خطرناک باشد. اگرچه این موضوع قابل درک است اما لازم است که شما بیشتر مراقب باشید. وظیفه سازمان غذا و دارو (FDA) این است که داده‌های علمی مربوط به یک دارو را به دقت ارزیابی کند تا مطمئن شود که این دارو برای استفاده ایمن و موثر است، سپس در مورد نحوه و میزان استفاده از آن تصمیم‌گیری کند.

آیورمکتین چیست؟

به نظر می‌رسد که تمایل به مصرف دارویی به نام آیورمکتین برای درمان بیماری ویروس کرونا (COVID-19) افزایش یافته است. آیورمکتین در اواخر دهه 1970 شناسایی شد و اولین ‎بار برای استفاده حیوانی در سال 1981 مورد تایید قرار گرفت. از این دارو برای درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی، مهار تکثیر سلول‌های سرطانی، تنظیم گلوکز و کلسترول در حیوانات استفاده می‌شود. همچنین مطالعات نشان می‌دهد که آیورمکتین به عنوان دارویی دارای حلالیت چربی بالا است که اثرات ضدانگلی و ضدویروسی داشته و باعث افزایش ایمنی بدن می‌شود. این دارو عوارض جانبی کمی به همراه داشته و علی‌رغم تاثیرات متنوع این دارو، بسیاری از مکانیسم‌های اساسی آن هنوز ناشناخته باقی مانده است.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است که آیورمکتین می‌تواند مانع تکثیر ویروسی که باعث ایجاد بیماری ویروس کرونا (COVID-19) می‌شود گردد، اما در غلظت‌های بسیار بالاتر یا مصرف همزمان آن با داروهای دیگر ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود.
آیورمکتین در درمان کرونا

سازمان غذا و دارو (FDA) داده‌هایی را برای حمایت از اثر درمانی یا پیشگیری آیورمکتین در بیماران دچار بیماری ویروس کرونا (COVID-19) جمع‌آوری نکرده است. شاید شما هم شنیده باشید که مصرف مقادیر زیادی آیورمکتین اشکالی ندارد اما این موضوع اشتباه است. داروهای حیوانی غالباً غلیظ هستند چون برای حیوانات بزرگ مانند اسب و گاو استفاده می‌شوند که وزن آن‌ها خیلی بیشتر از وزن ما (حدود یک تن یا بیشتر) است. چنین دوزهای بالایی می‌تواند برای انسان بسیار سمی باشد. حتی میزان تاییدشده داروی آیورمکتین برای مصرف هم می‌تواند با سایر داروها مانند داروهای رقیق‌کننده خون تداخل داشته باشد. همچنین مصرف دوزهای بالای آن می‌تواند باعث حالت تهوع، استفراغ، اسهال، افت فشار (فشار خون پایین)، واکنش‌های آلرژیک (خارش و کهیر)، سرگیجه، مشکلات تعادلی، تشنج، کما و حتی مرگ شود.

مطالعات آزمایشگاهی آیورمکتین

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است که آیورمکتین می‌تواند مانع تکثیر ویروسی که باعث ایجاد بیماری ویروس کرونا (COVID-19) می‌شود گردد، اما در غلظت‌های بسیار بالاتر یا مصرف همزمان آن با داروهای دیگر ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود.

در این مطالعه آزمایشگاهی تقریبا 4000 نفر شرکت کردند که به دو گروه نمونه‌های کنترل‌شده و نمونه‌های کنترل‌نشده تقسیم شدند. به این صورت که به گروه نمونه‌های کنترل‌شده آیورمکتین داده شد و به گروه نمونه‌های کنترل‌نشده چیزی داده نشد. نتایج این آزمایش نشان داد که آیورمکتین به‎ طور چشمگیری برای پیشگیری و درمان بیماری ویروس کرونا (COVID-19) مؤثر بوده است. به گونه‌ای که آیورمکتین خطر انتقال ویروس کرونا (COVID-19) در نمونه‌های کنترل‌شده را 88 درصد در مقایسه با نمونه‌های کنترل‌نشده کاهش می‌دهد.

بعضی از متخصصان معتقدند که برای تعیین اثربخشی دارو به آزمایش‌های بیشتری نیاز است. دکتر لاوری مدیر مشاوره پزشکی معتقد است که تمام آزمایش‌ها اگر نتایج مثبتی را نشان دهد، این سؤال مطرح می‌شود که این تاثیر مثبت نتایج واقعا چقدر است.

اکنون بیش از 20 کشور از جمله یونان، بلغارستان، مقدونیه، اسلواکی و جمهوری چک آیورمکتین را در استراتژی‌های مدیریتی پیشگیری و درمان بیماری ویروس کرونا (COVID-19) قرار دادند.

عوارض مصرف آیورمکتین

اگرچه آیورمکتین در دوزهای مجاز برای سایر موارد به خوبی عمل می‌کند اما دوزهای بسیار بالا باعث عوارض جانبی می‌شود.

نکات مهم

  1. سازمان غذا و دارو (FDA) آیورمکتین را برای استفاده در پیشگیری و درمان بیماری ویروس کرونا (COVID-19) در انسان تایید نکرده است.
  2. مصرف دوزهای بالای این دارو خطرناک بوده و می‌تواند باعث آسیب جدی شود.
  3. اگر سازمان غذا و دارو (FDA) داروی آیورمکتین را برای مصرف تایید کرد، دقیقا آن را طبق تجویز مصرف کنید.
  4. هرگز بدون دلیل علمی از داروهای مخصوص حیوانات برای خود استفاده نکنید.

کلام پایانی

داروی آیورمکتین از زمان معرفی آن در سال 1981 به‎ طور گسترده‌ای برای درمان انواع بیماری‌های ضدویروسی و ضدالتهابی در حیوانات مورد استفاده قرار گرفته است. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است که آیورمکتین می‌تواند مانع تکثیر ویروسی که باعث ایجاد بیماری ویروس کرونا (COVID-19)است، شود. بعضی از متخصصان معتقدند که برای تعیین اثربخشی دارو، به آزمایش‌های بیشتری نیاز است. با این حال همچنان استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی (حداقل 1 متر) از کسانی که با شما زندگی نمی‌کنند، شستن مداوم دست‌ها و عدم‌ازدحام به عنوان راه‌حل موثر برای محدود کردن شیوع بیماری ویروس کرونا (COVID-19) است.

منابع

www.ema.europa.eu

www.fda.gov

www.pharmacymagazine.co.uk

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *