تفاوت‌های ساختاری و شناختی در زنان و مردان

تفاوت‌های ساختاری و شناختی در زنان و مردان

اختلاف در توانایی‌های ذهنی انسان‌ها (به ویژه در زن و مرد)، همیشه یکی از موضوعات مورد بحث بین پژوهشگران بوده است. مطالعات نشان می‌دهد که تفاوت‌های بسیار کمی در توانایی ذهنی عمومی بین زن و مرد وجود دارد. تفاوت‌هایی در نحوه پردازش اطلاعات، عملکرد ذهن، احساسات، شناخت و … وجود دارد، اما این تفاوت‌ها به اختلاف عقلی مربوط نمی‌شوند. ضریب هوشی و تست‌های ذهنی هم نمی‌توانند به ‎طور دقیق هوش را اندازه‌گیری کنند، پس تأیید یا عدم‌تأیید این‎ که آیا بین توانایی‌های ذهنی زن و مرد تفاوت وجود دارد، سخت است. علاوه بر این همیشه استثناهایی در هر زمینه وجود دارد که موضوع جنسیت از این قاعده مستثنی نیست.

تفاوت‌های شناختی در نوزادان دختر و پسر

در 3 ماهگی، مغز دختران و پسران به صدای گفتاری انسان‌ها واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. از آنجایی ‌که این تفاوت‌ها خیلی زود در زندگی ظاهر می‌شوند، پس می‌توان گفت که احتمالاً ژن‌ها یا هورمون‌های جنسی در این موضوع نقش دارند. سطح تستوسترون از هفته هفتم بارداری در جنین‌های نر افزایش پیدا کرده و بر رشد و بقای سلول‌های عصبی در قسمت‌های زیادی از مغز تأثیر می‌گذارند. هورمون‌های جنسی ماده نیز ممکن است بر شکل‌گیری و رشد مغز نقش داشته باشند اما عملکرد آن‌ها در حال حاضر به خوبی شناخته نشده است.

معیارهای حسی و شناختی مانند بینایی، شنوایی، لامسه، حافظه و بویایی در دختران زودتر ظاهر می‌شوند. جالب است بدانید نوزادان دختر تمایل دارند که تا حدودی خودشان را با جمع هماهنگ کنند. برای مثال آن‌ها به صدای گریه نوزادان دیگر یا صداهای دیگر واکنش نشان می‌دهند. ممکن است او با شنیدن صدای گریه یک نوزاد، با شدت بیشتری گریه کند در حالی‎ که پسران تمایل دارند خودشان را با مهارت‌های حرکتی و زبانی هماهنگ کنند.

بهتر است بدانید که پسران بیشتر از دختران مستعد ابتلا به ناتوانی در یادگیری هستند. محققان به این نتیجه رسیدند که پسران بیشتر از دختران مشکل نارساخوانی، زبانی و اوتیسم دارند.
تفاوت های شناختی و رفتاری در زنان و مردان

آموزش و تجربه در تقویت مهارت‌ها نقش مهمی دارد. برای مثال یک پسر معمولی با مهارت‌های فضایی زیاد را در نظر بگیرید. او ممکن است به فعالیت‌هایی مانند بالا رفتن از لوازم منزل یا هل دادن ماشین‌هایش علاقه داشته باشد. همه این‌ها مهارت‌های دیداری و حرکتی او را تقویت می‌کنند. برعکس یک دختر معمولی ممکن است به سمت بازی با عروسک، خواهر یا برادر خود علاقه داشته باشد. همه این‌ها مهارت کلامی و اجتماعی او را بیشتر تقویت می‌کنند. البته کودکان دارای قابلیت انعطاف‌پذیری هستند و والدین و پرستاران آن‌ها باید فرصت‌های مختلفی را برای تقویت گرایش‌های مختلف دختران و پسران ارائه دهند تا آن‌ها از ابعاد مختلف دیگر هم بهره‌مند شوند. برای مثال تعامل کلامی بیشتر می‌تواند مهارت‌های زبانی کودکان پسر خردسال را تقویت کند. پس با درگیر کردن پسر معمولی مثال قبل به مکالمه و بازی با کلمات، می‌توان این ویژگی را در او تقویت کرد. از طرف دیگر با درگیر ساختن دختر معمولی به ساختن برج می‌توان ویژگی فضایی و بصری را در او تقویت کرد. هدف این نیست که کودکان را از بازی‌های متناسب با جنسیت‌شان منصرف یا منع کنیم بلکه باید تکمیل‌کننده آن باشیم تا مهارت‌های زیادی را در آن‌ها پرورش بدهیم.

بهتر است بدانید که پسران بیشتر از دختران مستعد ابتلا به ناتوانی در یادگیری هستند. محققان به این نتیجه رسیدند که پسران بیشتر از دختران مشکل نارساخوانی، زبانی و اوتیسم دارند.

تفاوت‌های شناختی در زنان و مردان

پژوهشگران 4 زمینه اصلی (پردازش، شیمی، ساختار و فعالیت) را از نظر تفاوت در مغز زن و مرد بررسی کردند. آن‌ها از بعضی روش‌های پزشکی مانند تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI) و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) برای بررسی تفاوت در اندازه، اجزای ساختاری مغز مانند ماده خاکستری و سفید، سطح فعالیت‌های فیزیولوژیکی و عصبی در مناطق مختلف مغز استفاده کردند. ثابت شده است که مغز مردان حجم کلی (8-13 درصد) بیشتری نسبت به یک زن دارد اما این تفاوت در اندازه هیچ ربطی با میزان هوش ندارد. مطالعات دیگر نشان داده که ناحیه پیش‌پیشانی و ناحیه گیجگاهی در زنان سازمان‌یافته‌تر و از نظر حجمی بزرگتر است. مغز مردان ماده خاکستری بیشتری (حدود 6.5 درصد) نسبت به زنان دارد در حالی‎ که زنان ماده سفید بیشتری (حدود 9.5 درصد) نسبت به مردها دارند.

ماده خاکستری دارای بیشترین سلول‌های عصبی مغز است که در کنترل عضلات و درک حسی مانند دیدن، شنیدن، حافظه، احساسات و گفتار نقش دارند. از طرف دیگر ماده سفید مجموعه‌ای از رشته‌های عصبی است که سیگنال‌هایی را به اطراف سیستم عصبی منتقل کرده و ماده خاکستری مغز و مراکز پردازش را به یکدیگر متصل می‎کند. این موضوع می‌تواند نشان دهد که چرا زنان می‌توانند چند کار را با هم انجام دهند در حالی‎ که مردان با تمرکز بر روی تنها یک پروژه می‌توانند عالی عمل کنند.

اختلاف در توانایی‌های ذهنی زنان و مردان همیشه مورد توجه پژوهشگران بوده است. مطالعات نشان می‌دهد که تفاوت‌های بسیار کمی در توانایی ذهنی زن و مرد وجود داشته پس تأیید یا عدم‌تأیید وجود تفاوت در توانایی ذهنی زن و مرد بسیار سخت است.
تفاوت در توانایی های ذهنی مردان وزنان

مردها تمایل دارند که بیشتر از نیمکره چپ مغزشان که محل پردازش است، استفاده کنند در حالی ‎که زنان تمایل دارند از هر دو نیمکره مغزشان استفاده کنند. مرکز حافظه انسان، هیپوکامپ است که در زنان بزرگتر بوده  و اتصالات عصبی و تراکم بالایی دارد. زنان در هر دو طرف مغزشان مراکز کلامی دارند در حالی‎ که مردان فقط در نیمکره چپ خود مراکز کلامی دارند. به همین دلیل است که زنان تمایل دارند در آزمون‌های هوشی مربوط به مهارت‌های شناختی، اجتماعی، سرعت ادراکی، مهارت‌های حافظه و کلام نمره بالاتری به دست آورند.

مردان در آزمون‌های ضریب هوشی در مهارت‌های خاصی مانند آگاهی فضایی، مهارت‌های حرکتی و توانایی‌های ریاضی نمره بالاتری می‌گیرند. در مغز مردان، ناحیه‌ای به نام لوبول آهیانه تحتانی (IPL) وجود دارد که (به ‎خصوص در قسمت چپ مغز) به ‎طور قابل‌توجهی بزرگتر از زنان است. تصور می‌شود که این قسمت توانایی ریاضیات ذهن را کنترل می‌کند. این موضوع می‌تواند نشان دهد که چرا مردان در کارهایی که با ریاضیات سر و کار دارد، بهتر از زنان عمل می‌کنند.

کلام پایانی

اختلاف در توانایی‌های ذهنی زنان و مردان همیشه مورد توجه پژوهشگران بوده است. مطالعات نشان می‌دهد که تفاوت‌های بسیار کمی در توانایی ذهنی زن و مرد وجود داشته پس تأیید یا عدم‌تأیید وجود تفاوت در توانایی ذهنی زن و مرد بسیار سخت است. زمان‌های بروز ویژگی‌ها در زنان و مردان متفاوت است؛ به این معنی که ویژگی‌هایی مانند حواس پنجگانه در دختران زودتر از پسران به ‎وجود می‌آید. ژن‌ها یا هورمون‌های جنسی در این موضوع نقش دارند. البته آموزش و تجربه هم در تقویت مهارت‌ها بی‌تأثیر نیستند.

منابع

www.bibalex.org

www.psychologytoday.com

www.zerotothree.org

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *