کووید 20 چیست و چه چیزی درباره آن می دانیم؟

کووید 20 چیست و چه چیزی درباره آن می دانیم؟

سؤالی که این روزها خیلی پرسیده می­شود این است که ویروس کرونای جدید چیست؟ انگلیس نوع جدیدی از کرونا ویروس را شناسایی کرده که به نظر می­رسد با سرعت بیشتری منتقل می­شود و ترس تازه­ای را از ادامه روند شیوع همه­­گیر در دلمان ایجاد کرده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اعلام کرد که اگرچه ویروس انگلستان ممکن است به راحتی منتقل شود ولی “هیچ مدرکی” وجود ندارد که نشان دهد این ماده باعث بیماری شدیدتر یا افزایش خطر مرگ می­شود. دانشمندان و متخصصان بیماری­های عفونی هم  هر چیزی را که در مورد این ویروس جدید به نام SARS-CoV-2 VUI 202012/01 می­دانند، جمع آوری می­کنند که به گفته CDC، نسخه اولیه مورد بررسی در دسامبر 2020 بوده است. خیلی سؤال­ها درباره کووید بیست انگلستان پیش می­آید که در این مقاله به آن­ها جواب می­دهیم؛ با ما همراه باشید.

چرا نوع جدید ویروس کرونا باعث نگرانی شده؟

سه چیز در مورد ویروس جدید در کنار هم قرار گرفته که باعث جلب توجه شده است:

  • به سرعت در حال جایگزینی نسخه­های دیگر ویروس است
  • جهش­هایی در قسمت­هایی از ویروس دارد که مهم به نظر می­رسند
  • بعضی از این جهش­ها قبلا در آزمایشگاه دیده شده که برای افزایش توانایی ویروس در آلوده کردن سلول­ها بوده است

همه­ این­ها در کنار هم قرار می­گیرند و یک ویروس را ایجاد می­کنند که می­تواند به راحتی منتشر شود. با این حال، هنوز در این مورد مطمئن نیستند و ویروس جدید می­تواند به سادگی با قرار گرفتن در مکان مناسب و در زمان مناسب – مانند لندن – شیوع پیدا کند.

سرعت انتشار آن چقدر است؟

اولین بار در ماه سپتامبر 2020 شناسایی شد. در ماه نوامبر، حدود یک چهارم بیماران کرونایی در لندن از نوع جدید بودند و این ویروس در اواسط دسامبر تقریباً به دو سوم موارد رسید. صحبت­هایی هم درباره این موضوع گفته شده که این نوع ویروس ممکن است تا 70٪ بیشتر قابل انتقال باشد. درمورد درصد آن به طور قطعی نظری نداده­اند ولی چیزی که درمورد آن مطمئن هستند این است که از آن­چه ما می­بینیم خیلی سریع­تر رشد می­کند و سرعت انتقال آن بیشتر از نسخه قبلی است. اما هنوز سؤالاتی درمورد این­که آیا اصلاً عفونی است یا نه وجود دارد.

تا کجا گسترش یافته است؟

تصور می­شود که کووید 20 یا در بیمارانی در انگلستان به وجود آمده یا از کشوری با توانایی پایین برای کنترل جهش­های ویروس کرونا وارد این کشور شده است. این نوع ویروس را می­توان در سراسر انگلستان پیدا کرد، به جز ایرلند شمالی؛ اما به شدت در لندن، جنوب شرقی و شرق انگلیس متمرکز شده است. داده­های Nextstrain ، که کدهای ژنتیکی نمونه­های ویروسی را در سراسر جهان رصد می­کند، نشان می­دهد مواردی در دانمارک و استرالیا از انگلستان آمده است؛ همچنین، هلند هم مواردی را گزارش کرده است. نوع مشابهی که در آفریقای جنوبی پیدا شده، بعضی از جهش­های مشابه را دارد؛ اما به نظر می­رسد که هیچ ارتباطی با این نوع ویروس ندارد.

آیا این اتفاق قبلاً افتاده است؟

بله! ویروسی که برای اولین بار در ووهان چین شناسایی شد همان ویروسی نیست که الان در اکثر گوشه و کنار جهان پیدا می­کنید. جهش D614G در ماه فوریه در اروپا ظهور کرد و به شکل جهانی ویروس درآمد. یک ویروس دیگر به نام A222V در سراسر اروپا پخش شد و مربوط به تعطیلات تابستانی مردم در اسپانیا بود.

درباره جهش­های جدید چه می­دانیم؟

تجزیه و تحلیل اولیه از نسخه جدید ویروس منتشر شده و 17 تغییرات بالقوه مهم را شناسایی کرده­اند. در پروتئین سنبله تغییراتی ایجاد شده است؛ این کلیدی است که ویروس برای باز کردن قفل در سلول­های بدن ما استفاده می­کند. یک جهش به نام N501Y مهم­ترین قسمت سنبله را تغییر می­دهد، که به عنوان “حوزه اتصال گیرنده” شناخته می­شود. این جایی است که سنبله ابتدا با سطح سلول­های بدن ما تماس می­گیرد و هر تغییری که ورود ویروس را آسان­تر کند، یک مزیت برای این ویروس است.

جهش دیگر – حذف H69 / V70، که در آن قسمت کوچکی از سنبله برداشته می­شود- قبلاً چندین بار دیده شده، مثلاً در راسوهای آلوده به ویروس. تحقیقات پروفسور راوی گوپتا در دانشگاه کمبریج نشان داده که این جهش باعث افزایش عفونت در آزمایش­های آزمایشگاهی می­شود. مطالعات دیگری که توسط همین گروه انجام شده، نشان می­دهد که این حذف باعث می­شود آنتی بادی­های خون در حمله به ویروس کمتر مؤثر باشند.

ویروس جدید کرونا از کجا آمده است؟

کووید 20 به طور غیر معمولی خیلی جهش یافته است. محتمل ترین توضیح این است که کرونا در بیمارانی ظاهر شده که سیستم ایمنی ضعیفی داشته و قادر به غلبه بر ویروس نبوده­اند؛ در عوض بدن آنها محل تولید جهش ویروس شده است.

آیا ویروس جدید کشنده­تر است؟

هیچ مدرکی هنوز وجود ندارد که این موضوع را اثبات کند. با این حال، افزایش انتقال بیمار به بیمارستان­ها می­تواند به اندازه کافی مشکل ساز باشد. اگر نوع جدید به این معنی باشد که افراد بیشتری با سرعت بیشتری آلوده می­شوند، این به نوبه خود منجر به نیاز افراد بیشتری به درمان در بیمارستان می­شود.

آیا واکسن­ کرونا روی نوع جدید هم عمل می­کنند؟

تقریباً مطمئن هستیم که بله، یا حداقل در حال حاضر می­توانیم بگوییم مؤثر هستند. هر سه واکسن پیشرو در مقابل سنبله­ موجود، ایمنی ایجاد می­کنند. واکسن­ها سیستم ایمنی بدن را برای حمله به چندین قسمت مختلف ویروس آموزش می­دهند، بنابراین حتی اگر بخشی از سنبله جهش یافته باشد، واکسن­ها هنوز هم باید کار کنند. این ویروس به طور بالقوه در مسیر فرار از واکسن قرار دارد و اولین قدم­ را برای رسیدن به آن برداشته است. فرار از واکسن با تغییر ویروس اتفاق می­افتد، بنابراین از اثر کامل واکسن جلوگیری می­کند و همچنان افراد را آلوده می­کند که این نگران کننده­ترین بخش از اتفاقات ویروس است. این نوع از کرونا جدیدترین نسخه­ای است که نشان می­دهد ویروس همچنان سازگار است، چون بیشتر و بیشتر ما را آلوده می­کند.

و نتیجه­ گیری آخر

در سخنرانی پروفسور دیوید رابرتسون، از دانشگاه گلاسگو، نتیجه گیری شد: “ویروس احتمالاً قادر به تولید جهش­های فرار از واکسن است.” این امر می­تواند ما را در موقعیتی مشابه واکسن آنفولانزا قرار دهد، جایی که واکسن­ها باید مرتباً به روز شوند. خوشبختانه ویرایش واکسن­هایی که داریم خیلی آسان است و جای امیدواری وجود دارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *