حمایت تغذیه ای در بیماران سرطانی: انواع و روش های آن

حمایت تغذیه ای در بیماران سرطانی: انواع و روش های آن

افراد برای زنده ماندن به غذا احتیاج دارند. گاهی اوقات فرد به دلیل بیماری قادر نیست که به مقدار کافی غذا دریافت کند. ممکن است معده یا روده به درستی کار نکند، و یا شخص بخشی و یا تمام این اندام‌ها را از طریق جراحی از دست داده باشد. در این شرایط، تغذیه باید به روشی متفاوت صورت پذیرد.

سوءتغذیه یکی از مشکلات پزشکی شایع در بیماران مبتلا به سرطان است که تأثیری منفی بر کیفیت زندگی‌شان دارد. اغلب بیماران سرطانی به دلیل سوءتغذیه‌ای که ناشی از علائم و عوارض درمان سرطان است ممکن است بستری شوند. حمایت‌ تغذیه‌ای روشی است که در آن به بیمارانی که نمی‌توانند به طور عادی غذا بخورند و یا قادر به هضم غذا نیستند، کمک می‌شود. هدف از حمایت تغذیه‌ای جلوگیری و درمان سوءتغذیه و کمک به اثربخشی بیشتر برنامه درمانی متخصص سرطان و همچنین بهبود کیفیت زندگی بیمار است.‌ تغذیه و درمان سرطان از مقوله‌های مهم در طول دوره سرطان است. با ما همراه باشید.

انواع حمایت‌ تغذیه‌ای

علاوه بر مشاوره توسط یک متخصص تغذیه و تغییر در رژیم غذایی، رژیم درمانی شامل نوشیدنی‌های مکمل و حمایت‌ تغذیه‌ای داخلی و وریدی است. نوشیدنی‌های مکمل به بیماران سرطانی کمک می‌کنند تا مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند. آن‌ها انرژی، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی را تأمین می‌کنند. این نوشیدنی‌ها تنها منبع تغذیه بیمار نیستند.

بهتر است تا جایی که امکان دارد غذا را از طریق دهان مصرف کنید. برخی از بیماران به دلیل مشکلات ناشی از علائم سرطان و یا درمان سرطان قادر نیستند غذای کافی از طریق دهان مصرف کنند .بیماری که قادر به مصرف مقدار مناسب کالری و مواد مغذی از طریق دهان نیست ممکن است با استفاده از موارد زیر تغذیه شود:

  • تغذیه داخلی

 مواد مغذی از طریق لوله‌ای که وارد معده یا روده‌ها شده به بیمار داده می‌شود.

  • تغذیه وریدی

 مواد مغذی به جریان خون تزریق می‌شود.

این مواد مغذی به شکل مایعی که دارای آب، پروتئین، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، ویتامین ها و یا مواد معدنی هستند،  به بیمار داده می‌شود. حمایت‌ تغذیه‌ای می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را در طول درمان سرطان بهبود بخشد، اما ممکن است باعث مشکلاتی شود که باید قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از آن، در نظر گرفته شود. بیمار و تیم پزشکی باید قبل از استفاده از انواع حمایت‌ تغذیه‌ای در مورد مضرات و مزایای آن‌ها صحبت کنند.

تغذیه داخلی

به دلیل این که تغذیه داخلی از طریق یک لوله و یا تیوب صورت می‌گیرد به آن تغذیه با تیوب نیز گفته می‌شود. در تغذیه داخلی از طریق لوله‌ای که درون معده یا روده کوچک قرار می‌گیرد، مواد مغذی به شکل مایع به بیمار داده می‌شود. انواع لوله‌های زیر ممکن است استفاده شود:

  • یک لوله نازوگاستریک یا سوند بینی معده‌ای که از طریق بینی و پایین گلو درون معده یا روده کوچک وارد می‌شود. این نوع لوله زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تغذیه داخلی فقط برای چند هفته مورد نیاز باشد.
  • یک لوله گاسترواستومی یا لوله تغذیه‌ ای معده‌ای که وارد معده می‌شود و یا یک لوله ژژونوستومی که از طریق دهانه‌ای که در قسمت بیرونی شکم ساخته شده است، وارد روده کوچک می‌شود. این نوع لوله معمولاً برای تغذیه طولانی مدت داخلی و یا برای بیمارانی که نمی‌توانند از لوله در بینی و گلوی خود استفاده کنند، کاربرد دارد.

نوع مواد مغذی که به شکل مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد براساس نیازهای خاص بیمار است. برای مثال بیمارانی که دیابت دارند از مواد مغذی متناسب با شرایط‌شان بهره می‌برند.

تغذیه وریدی

در تغذیه وریدی مواد مغذی مستقیماً وارد جریان خون می‌شود. از تغذیه وریدی در مواردی استفاده می‌شود كه بیمار نتواند غذا را از طریق دهان و یا با تغذیه داخلی مصرف كند. در تغذیه وریدی از معده یا روده‌ها برای هضم غذا استفاده نمی‌شود. مواد مغذی مستقیماً از طریق کاتتر داخل ورید به بیمار داده می‌شود. این مواد مغذی شامل پروتئین‌ها، چربی‌ها‌، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

  • کاتتر درون رگی در سینه قرارمی‌گیرد. یک کاتتر وریدی مرکزی در زیر پوست و در رگ بزرگی در قسمت فوقانی  سینه قرار می‌گیرد. کاتتر توسط جراح در محل قرار می گیرد. این نوع کاتتر برای تغذیه وریدی طولانی مدت استفاده می‌شود.
  • یک کاتتر وریدی محیطی در بازو قرار می‌گیرد. کاتتر وریدی محیطی توسط افراد آموزش دیده در محل قرار داده می‌شود. این نوع کاتتر معمولاً برای بیمارانی که فاقد کاتتر وریدی مرکزی هستند، برای تغذیه وریدی  کوتاه مدت استفاده می‌شود. اغلب محلی که کاتتر وارد بدن بیمارمی‌شود باید به دلیل عفونت یا خونریزی بررسی شود.

به دلیل علائم سرطان و یا عوارض درمان، کاهش وزن، سوءتغذیه و مشکلات بلع و هضم مواد غذایی در بین بیماران سرطانی بسیار رایج است. زمانی که بیمار سرطانی قادر به بلع غذا و یا هضم  آن نیست، متخصص تغذیه روش‌های دیگری را پیشنهاد می‌دهد. معمولاً روش‌های حمایت‌ تغذیه‌‌ای در این موارد تجویز می‌شوند که به دو روش داخلی و وریدی صورت می‌پذیرد. متناسب با شرایط بیمار سرطانی یکی از دو روش داخلی و وریدی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *