چرا فعالیت بدنی در پیشگیری از سرطان اهمیت دارد؟

چرا فعالیت بدنی در پیشگیری از سرطان اهمیت دارد؟

همه ما نصیحت‌های قدیمی را شنیده‌ایم. یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. دخانیات مصرف نکنید. به‎ طور منظم ورزش کنید. این کارها باعث داشتن یک زندگی سالم شده و به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند. این حرف‌ها اصلاً کم‌اهمیت نیستند چرا که به‎ طور علمی هم ثابت شده‌اند. برای مثال ثابت شده است که فعالیت بدنی خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را کاهش می‌دهد.

طبق دستورالعمل‌های انجمن سرطان آمریکا در مورد تغذیه و فعالیت بدنی برای پیشگیری از سرطان، داشتن فعالیت بدنی بیشتر با کاهش خطر ابتلا به چندین نوع سرطان از جمله سرطان پستان (سینه)، سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ، سرطان آندومتر و سرطان لوزالمعده همراه است. فعالیت بدنی می‌تواند به تنظیم بعضی از هورمون‌ها که باعث رشد سرطان می‌شوند، کمک کند. همچنین فعالیت بدنی باعث سلامتی سیستم ایمنی بدن می‌شود. ما در این مقاله به دو نوع سرطان پستان (سینه) و سرطان روده می‌پردازیم تا شما بفهمید که چگونه فعایت بدنی می‌تواند از سرطان پستان (سینه) و سرطان روده پیشگیری کند. اول در مورد پستان (سینه) صحبت می‌کنیم.

چگونه فعایت بدنی می‌تواند از سرطان پستان (سینه) پیشگیری کند؟

فعالیت بدنی با کمک به ما در داشتن و حفظ وزن سالم، خطر ابتلا به سرطان پستان (سینه) را کاهش می‌دهد. البته مطالعاتی هم وجود دارد که نشان می‌دهد بسیاری از فعالیت‌های بدنی به‎ طور مستقیم از ابتلا به سرطان پستان (سینه) جلوگیری می‌کنند. دانشمندان در حال بررسی چگونگی وقوع این اتفاق هستند. در اینجا ما دو راه ممکن برای جلوگیری از سرطان پستان (سینه) را می‌گوییم.

فعالیت بدنی با کمک به ما در داشتن و حفظ وزن سالم، خطر ابتلا به سرطان پستان (سینه) را کاهش می‌دهد. البته مطالعاتی هم وجود دارد که نشان می‌دهد بسیاری از فعالیت‌های بدنی به‎ طور مستقیم از ابتلا به سرطان پستان (سینه) جلوگیری می‌کنند.
رابطه فعالیت بدنی و پیشگیری از سرطان سینه
  1. کاهش سطح هورمون‌ها: انجام فعالیت بدنی و میزان چربی شما می‌تواند روی مقدار بعضی از هورمون‌ها در بدن تأثیر بگذارد. هورمون‌ها پیام‌های شیمیایی هستند که در اطراف بدن حرکت کرده و به قسمت‌های مختلف می‌گویند چه کاری انجام دهند. استروژن و انسولین هورمون‌هایی هستند که می‌توانند سلول‌های پستان (سینه) را به تقسیم شدن تشویق کنند. اگر سلول‌ها بیش از حد تقسیم شده و از کنترل خارج شوند، این کار می‎تواند باعث سرطان شود. از آنجایی که داشتن وزن مناسب و فعالیت بدنی می‌تواند سطح استروژن و انسولین را در بدن کاهش دهد، می‌تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند.
  2. تقویت سیستم ایمنی بدن: فعالیت بدنی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما شده و باعث می‌شود مؤثرتر کار کند. به این معنی که بدن در تشخیص سلول‌هایی که ممکن است به سرطان تبدیل شوند، بهتر می‌شود. پس می‌تواند این سلول‌ها را قبل از آسیب رساندن از بین ببرد.

چگونه فعایت بدنی می‌تواند از سرطان روده پیشگیری کند؟

ما می‌دانیم که فعالیت بدنی بیشتر و نشستن کمتر به ما در حفظ وزن سالم کمک کرده و از سرطان روده جلوگیری می‌کند. البته مطالعاتی هم وجود دارد که نشان می‌دهد بسیاری از فعالیت‌های بدنی به‎ طور مستقیم از ابتلا به سرطان روده جلوگیری می‌کنند. در اینجا ما به بعضی از روش‌های احتمالی برای جلوگیری از سرطان روده اشاره می‎کنیم.

  1. حرکت سریع غذا در روده: روده باعث می‌شود که ما از مواد موجود در غذا استفاده کرده و مواد زائد را تجزیه کنیم. مواد زائد در قالب مدفوع از بدن ما خارج می‌شوند. فعالیت بدنی باعث حرکت سریعتر مواد در روده و بدن می‌شود. این حرکت سریع باعث می‌شود که مواد زائد زمان کمتری را در روده ما بگذرانند و به کاهش سرطان روده کمک کنند.
  2. کاهش التهاب: التهاب یک واکنش طبیعی بدن در برابر آسیب است اما اگر بیش از حد وجود داشته باشد، باعث تکثیر سلول‌ها شده و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

فعالیت بدنی منظم به شما در داشتن وزن سالم کمک می‌کند. تخمین زده شده 14 تا 20 درصد مرگ‎ و میر ناشی از سرطان به ‎خاطر اضافه وزن یا چاقی است.

نیازی نیست یک شبه دونده ماراتن شوید یا برای فعالیت بیشتر حتماً به باشگاه بروید. لازم نیست خانه خود را ترک کنید. آن ‌چه به‌ عنوان فعالیت بدنی محسوب می‌شود ممکن است شما را متعجب کند. از انجام بازی‌های خانوادگی شروع کنید. نمونه‌های دیگری از فعالیت بدنی شامل پیاده‌روی سریع، رقص، دوچرخه‌سواری آرام، یوگا، تنیس دو نفره، آهسته دویدن، شنا، فوتبال و بسکتبال هستند.

ورزش و کاهش خطر ابتلا به سرطان

البته همه سرطان‌ها قابل‌پیشگیری نیستند اما روش‌های اثبات‌شده‌ای وجود دارند که می‌توانید با انجام آن‌ها خطر ابتلا به آن‎ را کاهش دهید. ما در این مقاله در مورد مزایای فعالیت بدنی صحبت می‌کنیم. از جمله این‌ که فعالیت بدنی چگونه می‌تواند به کاهش خطر سرطان کمک کند.

  1. کاهش خطر ابتلا به سرطان
  2. بهبود خلق‌ و خو و کاهش استرس
  3. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی
  4. کاهش خطر آرتروز
  5. کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و افسردگی

یک تحقیق علمی برای اثبات تأثیر مثبت فعالیت بدنی بر پیشگیری از سرطان

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه سیدنی، گروهی را برای آزمایش این‌ که بفهمند کدام نوع فعالیت بدنی برای جلوگیری از سرطان مؤثر است، جمع‌آوری کردند. این تیم بعد از مطالعه روی 80.000 بزرگسال به این نتیجه رسیدند که تمرینات قدرتی در پیشگیری از سرطان و افزایش طول عمر مؤثر هستند. این مطالعه با موفقیت در تعداد زیادی از متغیرهای سلامتی مانند سن، وضعیت سلامتی و سبک زندگی مورد بررسی قرار گرفت. حتی هنگام محاسبه این عوامل، این مطالعه نشان داد که انجام تمرینات قدرتی دو بار در هفته احتمال مرگ ناشی از سرطان را 31 درصد کاهش می‌دهد. شروع تمرینات قدرتی بدون تجربه قبلی یا آموزش رسمی ممکن است سخت باشد. به بزرگسالان توصیه می‌شود که هفته‌ای 5/2 ساعت ورزش قدرتی داشته باشند. تمرینات قدرتی با تمرکز بر انقباض عضلات باعث افزایش قدرت، استقامت و اندازه عضلات می‌شود. این تمرین‌ها شامل بدنسازی، وزنه‌برداری، پاورلیفتینگ، پرتاب وزنه و هنرهای رزمی هستند.

کلام پایانی

فعالیت بدنی روزانه باعث داشتن یک زندگی سالم شده و به پیشگیری از سرطان از جمله سرطان پستان (سینه)، سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ، سرطان آندومتر و سرطان لوزالمعده کمک می‌کند. تخمین زده شده 14 تا 20 درصد مرگ ‎و میر ناشی از سرطان به ‎خاطر اضافه وزن یا چاقی است. فعالیت بدنی با کمک به ما در داشتن و حفظ وزن سالم، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

منابع

www.nfcr.org

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *