چگونه دختر خود را برای اولین عادت ماهانه آماده کنیم؟

چگونه دختر خود را برای اولین عادت ماهانه آماده کنیم؟

بلوغ یک مرحله مهم بین کودکی و بزرگسالی است. بلوغ دوره رشد، تغییر و به دست آوردن قدرت تولید مثل است. تغییرات ناگهانی و آشکار در تمام نوجوانان دختر و پسر اتفاق می‌افتد که این تأثیرات برای دختران بیشتر است. بدون راهنمایی کافی، این مرحله از زندگی می‌تواند چالش‌های زیادی را برای دختران نوجوان، خانواده و جوامع ایجاد کند. بسیاری از دختران نوجوان، بلوغ را به عنوان یک تجربه ناخوشایند بیان کرده و عادت ماهانه را بدترین حادثه بلوغ می‌دانند.

نقش خانواده و نهادهای بهداشتی و آموزشی در روند بلوغ دختران

مطالعات نشان داده است که آمادگی یک دختر نوجوان برای بلوغ ناکافی بوده و بر جنبه‌های منفی تمرکز دارد. آموزش نحوه برخورد با روند بلوغ برای گذر از این دوره حساس، ضروری است. سازمان بهداشت جهانی بر نیازهای آموزشی زنان و دختران به ویژه در زمینه بهداشت تأکید کرده است. در ایران در سال‌های اخیر مراقبت‌های بهداشتی باروری یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش بوده است. با این حال به دلیل محدودیت‌های فرهنگی، آموزش بهداشت جنسی و باروری به وضوح ارائه نشده است. کمبود اطلاعات در مورد بلوغ و بهداشت قاعدگی، در بسیاری از دختران در ایران باعث رفتارهای ناسالم و نادرست در دوران قاعدگی می‌شود. خانواده به عنوان اولین واحد اجتماعی، مهمترین نقش را در تربیت و تحول در اطلاعات و رفتارهای بهداشتی نوجوانان دارند. اگر چه هر یک از اعضای خانواده در آموزش مسائل بلوغ برای نوجوانان نقش دارند اما جایگاه مادر از دیگران مهمتر است چون بیشتر نوجوانان رفتارهای سلامتی خود را از مادر خود می‌آموزند. یک مطالعه در نیجریه منابع اطلاعاتی در مورد بهداشت باروری برای دختران نوجوان را به شرح زیر اعلام کرد:

 1. والدین: 56.1 درصد
 2. دوستان: 53.18 درصد
 3. کتاب: 45و56 درصد
 4. معلمان: 44.15 درصد
 5. اینترنت: 45.19 درصد
 6. مراکز بهداشتی: 54.14 درصد

این مطالعه نشان داد که مادران منبع اصلی اطلاعات و خواهران دومین منبع اصلی برای دختران نوجوان هستند. بسیاری از مطالعات در ایران نشان می‌دهد که بیشتر منابع اطلاعاتی در مورد بهداشت باروری دختران نوجوان، همسالان و رسانه‌ها هستند. بعضی از دانش‌آموزان گفتند که مادران به فرزندان کوچک خود آموزش نمی‌دهند چون آن‌ها فکر می‌کنند این باعث گستاخی کودکان می‌شود. بعضی دیگر از گفتگو با مادران خجالت می‌کشند و بعضی از آن‌ها معتقدند که خانواده‌ها نباید درگیر آموزش جنسی شوند. با توجه به تفاوت دیدگاه‌ها در مورد اطلاعات بلوغ، شناسایی مؤثرترین منبع اطلاعات مهم است. آموزش نادرست همسالان به یکدیگر می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری در سلامتی و شخصیت اجتماعی نوجوانان ایجاد کند.

چه زمانی باید با کودکم در مورد عادت ماهانه صحبت کنم؟

صحبت درباره عادت ماهانه نباید در یک سن خاصی انجام شود بلکه صحبت راجع به این موضوع را باید زودتر شروع کرده و به آهستگی درک کودک خود را بالاتر ببرید. دختران و پسران هر دو درمورد عادت ماهانه به اطلاعات قابل‌اعتماد نیاز دارند. پس حتماً در این باره با پسران خود هم صحبت کنید. به عنوان مثال اگر کودک 4 ساله شما یک نوار بهداشتی ببیند و بپرسد که این برای چه چیزی است، می‌توانید بگویید که زنان هر ماه از واژن خود کمی خونریزی دارند که به آن پریود گفته می‌شود. این خونریزی به دلیل آسیب نیست و بدن برای به‎ وجود آمدن کودک آماده می‌شود. زنان در این مواقع از نوار بهداشتی استفاده می‌کنند تا لباس زیر آن‌ها کثیف نشود. با گذشت زمان فرزند شما آمادگی بیشتری به دست می‌آورد و شما می‌توانید اطلاعات بیشتری به او بدهید. اگر کودک شما در مورد عادت ماهانه سؤال نمی‌پرسد، شما خودتان آن‎ را مطرح کنید. در سن 6-7 سالگی اکثر بچه‌ها می‌توانند اصول عادت ماهانه را درک کنند. به دنبال یک لحظه طبیعی باشید تا در مورد آن صحبت کنید. مانند:

 1. وقتی بچه‌ها در مورد بلوغ یا تغییر بدن می‌پرسند.
 2. اگر کودک شما سؤال می‌کند که نوزادان از کجا آمده‌اند.
 3. اگر در فروشگاه هستید و قصد خرید نوار بهداشتی دارید.

 چگونه در مورد عادت ماهیانه با دخترم صحبت کنم؟

داشتن صحبت دوره‌ای ممکن است برای والدین ترسناک بوده و احساس خجالت کنند اما اگر این موضوع را آرام آرام شروع کنید، دیگر برایتان ترسناک نیست. برای شروع، بحث را به صورت مختصر آغاز کنید. به دنبال لحظه‌های قابل‌آموزش باشید که به شما فرصت می‌دهد تا درباره آن صحبت کنید. ابتدا با این جمله شروع کنید که چقدر در مورد عادت ماهانه می‌داند؟ سعی کنید در مورد تجربیات خود در دوران نوجوانی به عنوان یک زن صحبت کنید تا او بتواند با شما ارتباط برقرار کند. داستان را با یک نتیجه مثبت تمام کنید تا او نسبت به موضوع احساس وحشت نکند. گاهی ممکن است صحبت شما به خوبی پیش نرود و دختر شما احساس خجالت کند. می‌توانید با یک نامه یا چت در شبکه‌های اجتماعی (تلگرام، واتساپ، فیسبوک، اینستاگرام و …) شروع کنید. فراموش نکنید که نوجوانان اینگونه راحت‌تر احساسات خود را بیان می‌کنند. اگر این نوع حرف زدن برای او مناسب است، از این روش استفاده کنید.

دوره عادت ماهانه معمولاً به صورت هر ماه یک بار است اما بعضی از دختران هر 3 هفته یک بار و بعضی دیگر هر 6 هفته یک بار عادت ماهانه را تجربه می‌کنند.
دردهای شکمی در دوران عادت ماهانه (پریود)

بیشتر دختران چه زمان عادت ماهانه (پریود) می‌شوند؟

بیشتر دختران اولین عادت ماهانه خود را در سنین 10-15 سالگی تجربه می‌کنند. بدن هر دختر برنامه خاص خود را دارد اما به ‎طور کلی سن متوسط برای عادت ماهانه 12 سالگی است.

بعضی از نشانه‌ها وجود دارند که نشان می‌دهند به زودی این اتفاق برای دختر شما رخ می‌دهد. معمولاً 2 سال بعد از شروع رشد سینه‌ها، عادت ماهانه در دختران اتفاق می‌افتد. نشانه دیگر ترشحات مایعی (نوعی موکوس) از واژن دختران است. این ترشحات معمولاً 6 ماه تا یک سال قبل از این‎ که دختر شما اولین عادت ماهانه خود را تجربه کند، شروع می‌شود.

علت عادت ماهانه چیست؟

عادت ماهانه به دلیل تغییر در هورمون‌ها اتفاق می‌افتد. هورمون‌ها پیام‌رسان‌های شیمیایی هستند. تخمدان‌ها هورمون‌های استروژن و پروژسترون را آزاد می‌کنند. این هورمون‌ها باعث جمع شدن پوشش رحم می‌شوند. پوشش رحم آماده اتصال تخمک بارور شده و شروع به رشد است. اگر تخمک بارور نشده باشد، پوشش داخلی ریزش کرده و خونریزی می‌کند. معمولاً یک ماه طول می‌کشد تا پوشش رحم پوشانده شود.

آیا با شروع عادت ماهانه، این اتفاق به طور منظم رخ می‌دهد؟

در چند سال اول شروع عادت ماهانه، ممکن است این اتفاق به ‎طور منظم رخ ندهد که این موضوع طبیعی است. حدود 2-3 سال بعد از شروع اولین عادت ماهانه، زمان آن منظم شده و هر ماه یک بار اتفاق می‌افتد.

آیا دختری می‌تواند به محض شروع عادت ماهانه باردار شود؟

دختران می‌توانند به محض شروع عادت ماهانه باردار شوند. یک دختر حتی می‌تواند قبل از اولین عادت ماهانه خود باردار شود. به این دلیل که ممکن است هورمون‌هایش از قبل فعال شده باشند. هورمون‌ها باعث تخمک‌گذاری و ساختن پوشش رحم می‌شوند. اگر دختری رابطه جنسی برقرار کند، می‌تواند باردار شود حتی اگر او هنوز عادت ماهانه را تجربه نکرده باشد.

عادت ماهانه چه مدت طول می‌کشد؟

دوره عادت ماهانه معمولاً به صورت هر ماه یک بار است اما بعضی از دختران هر 3 هفته یک بار و بعضی دیگر هر 6 هفته یک بار عادت ماهانه را تجربه می‌کنند.

سندروم قبل از عادت ماهانه (PMS) زمانی است که دختران قبل از دوره عادت ماهانه علائم عاطفی و جسمی دارند. این علائم شامل بدخلقی، اضطراب، نفخ و آکنه است که چند روز بعد از عادت ماهانه از بین می‌رود.
سندروم PMS

سندروم قبل از عادت ماهانه (PMS) چیست؟

سندروم قبل از عادت ماهانه (PMS) زمانی است که دختران قبل از دوره عادت ماهانه علائم عاطفی و جسمی دارند. این علائم شامل بدخلقی، اضطراب، نفخ و آکنه است که چند روز بعد از عادت ماهانه از بین می‌رود.

تسکین درد در دوران عادت ماهانه (پریود)

اگر من در صحبت با کودکم در مورد عادت ماهانه مشکل داشته باشم، چه کار کنم؟

اگر با دختر خود احساس راحتی نمی‌کنید تا در مورد عادت ماهانه صحبت کنید؛ از شخص دیگری که در این مورد اطلاعات درست و مناسبی دارد، کمک بخواهید. می‌توانید از پزشک، معلم، مشاوره مدرسه یا یکی از اعضای معتمد خانواده بخواهید تا با کودک شما صحبت کند.

چه موقع باید با دکتر تماس بگیرم؟

بیشتر دختران با عادت ماهانه مشکلی ندارند اما اگر هر کدام از این موارد اتفاق افتاد، با پزشک تماس بگیرید:

 1. دختر شما به سن 15 سالگی رسیده است و هنوز عادت ماهانه نشده است.
 2. بیش از 3 سال از رشد پستان (سینه)های او گذشته و او عادت ماهانه نشده است.
 3. بیش از 2 سال از عادت ماهانه او گذشت است و عادت ماهانه او منظم (هر 3 یا 6 هفته یک‎بار) نیست.
 4. خونریزی شدید دارد.
 5. دارای سندروم قبل از عادت ماهانه (PMS) شدید است.

نقش پدرها در اولین عادت ماهانه

پدرها باید چند نکته را بدانند. اولین عادت ماهانه در سنین 12 و 13 سالگی اتفاق می‌افتد. با این حال ژنتیک، نوع بدن، قومیت و سایر عوامل باعث می‌شود که سن عادت ماهانه از دختری به دختر دیگر متفاوت باشد. برای این‎ که بفهمید دخترتان به اولین عادت ماهانه خود نزدیک است یا خیر، یکی از علائم آن شروع رشد پستان (سینه)های او است. معمولاً اولین عادت ماهانه حدود 2 سال بعد از رشد پستان (سینه)ها اتفاق می‌افتد.

اولین عادت ماهانه برای هر دختری، دوره بسیار حساسی بوده و برای پدران مهم است که آرام باشند همچنین باید مطمئن شوند که دخترشان می‌داند عادت ماهانه یک فرآیند کاملاً طبیعی است و شما برای کمک به او آنجا هستید. با او صادقانه در مورد بلوغ و عادت ماهانه صحبت کنید تا او در این باره کمتر احساس تابو داشته باشد. دقت کنید که این احساس تابو باعث احساس شرمندگی دختر شما از این اتفاق شده و تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. از عبارت‌های تند مانند برای همه دختران اتفاق می‌افتد یا خوب می‌شوید، استفاده نکنید. پدران باید از دختران خود حمایت کرده و درک کنند که شروع یک دوره می‌تواند برای دخترشان بسیار احساسی و ناراحت‌کننده باشد.

سخن پایانی

اولین عادت ماهانه، نگران‌کننده نیست اما بیشتر وقت‌ها فرد نگران است. اگر اولین عادت ماهانه در جایی بیرون از خانه اتفاق بیفتد، ممکن است دختر احساس ترس و اضطراب داشته باشد. این خجالت و ترس به این دلیل است که در خانه در مورد این این موضوع با او صحبت نشده و این باعث استرس فرزند شما نسبت به یک چیز کاملاً طبیعی می‌شود. والدین باید به دقت در مورد چگونگی صحبت با دختران در مورد عادت ماهانه فکر کنند. عادت ماهانه یک روند طبیعی است اما در جامعه ما از آن در رسانه‌های اجتماعی صحبت نمی‌شود. ما باید از 7 سالگی با دخترانمان در این باره صحبت کنیم. اگر چه میانگین سنی برای شروع اولین عادت ماهانه 12 سالگی است اما ممکن است این اتفاق از سن 8 سالگی یا حتی کمتر هم شروع شود. پس صحبت کردن در مورد آن و طبیعی جلوه دادن برای احساس آمادگی مهم است.

www.ncbi.nlm.nih.gov

kidshealth.org

www.bannerhealth.com

www.bodyform.co.uk

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *