درمان سرطان

حذف با بسامد رادیویی یا RFA در درمان سرطان: روش‌ها و عوارض آن

نویسنده : مدیریت 1402/7/4 12:56:31 132 بازدید 0 نظر
حذف با بسامد رادیویی یا RFA در درمان سرطان: روش‌ها و عوارض آن

حذف با بسامد رادیویی یا RFA یکی از روش‌های درمان سرطان است که در آن از گرما برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. در این روشAbolation  به معنای حذف و از بین بردن کامل است .این روش برای حذف سرطان، کنترل رشد آن یا تسکین علائم آن کاربرد دارد. این روش ممکن است به تنهایی، یا با سایر درمان‌ها مانند پرتودرمانی یا شیمی درمانی به کار برده شود. این روش درمانی غیر تهاجمی و موضعی است و معمولاً در درمان تومورهای ریه، کلیه، کبد و یا استخوان به کار می‌رود.

نحوه عملکرد حذف با بسامد رادیویی  در مقابل سرطان

در این روش درمانی با عبور جریان‌های الکتریکی در محدوده امواج رادیویی، سلول‌های سرطانی از طریق الکترود سوزنی که در تومور قرار می‌گیرد، از بین می‌روند. بافت سالم می‌تواند در مقابل حرارت ایجاد شده توسط جریان‌های الکتریکی بهتر از سلول‌های سرطانی مقاومت کند، بنابراین این امکان را می‌دهد تا تومور را نابود کرده و در عین حال آسیب کمتری به بافت سالم وارد شود. به طور کلی فقط یک لبه بسیار نازک از بافت طبیعی اطراف تومور در طول حذف با بسامد رادیویی آسیب می‌بیند.

پزشکان هنوز در حال یافتن اطلاعات بیشتری در مورد این روش درمانی هستند. این که:

 • کدام سرطان را می تواند درمان کند
 • چقدر مؤثر است
 • عوارض جانبی آن چیست

اگر برای معالجه سرطان نمی‌توانید جراحی کنید، ممکن است پزشک‌تان  RFAرا توصیه کند. دلیل این امر می‌تواند این باشد که شما چندین تومور مختلف داشته و یا موقعیت تومور به گونه‌ای است که عمل جراحی را مشکل می‌کند و یا شما نمی‌توانید بیهوشی عمومی داشته باشید.

محققان دریافته‌اند که RFA بر روی تومورهای‌های کوچک بهتر عمل می‌کند. اما پزشکان گاهی اوقات از RFA برای درمان تومورهای بزرگتر نیز استفاده می‌کنند. شما می‌توانید چندین بار درمان RFA را انجام دهید.

روش‌های دریافت حذف با بسامد رادیویی یا RFA در درمان سرطان

قبل از شروع درمان ممکن است از بیهوشی عمومی و یا داروی آرام بخش با بی حسی موضعی برای ناحیه مورد نظر استفاده شود. شما می‌توانیدRFA  را به روش‌های مختلفی دریافت کنید. متداول ترین روش از طریق پوست است. روش دیگر از طریق جراحی است و روش سوم در طی لاپاراسکوپی، جراح یک لوله انعطاف پذیر از الیاف نوری را از طریق یک برش کوچک به شکم شما وارد می‌کند. بعد از بیهوشی، شما سی تی اسکن یا سونوگرافی خواهید داشت که به پزشک کمک می‌کند تا بر آنچه که در طول درمان اتفاق می‌افتد نظارت کند.

جراح یا رادیولوژیست با استفاده از اسکن، یک پروب پهن 1 تا 2 میلی متری را از طریق پوست به داخل تومور هدایت می‌کند. اگر یک تومور بزرگ و یا بیش از یک تومور داشته باشید، ممکن است لازم باشد جراح از چندین پروب RFA استفاده کند.

بسته به اندازه سرطان جراح می‌تواند گرما را تغییر دهد. مدت زمان این کار متفاوت است و از 30 دقیقه تا چند ساعت می‌تواند انجام شود. نوع روشی که دریافت می‌کنید به نوع تومور و محل آن در بدن بستگی دارد. ناحیه‌ای از بافت سالم اطراف تومور نیز معمولاً درمان می‌شود‌، زیرا ممکن است حاوی سلول‌های سرطانی باشد.

اگر توموری بزرگتر یا بیش از یک تومور داشته باشید، پزشک ممکن است قبل از تکرار درمان نیاز به تغییر مجدد الکترود داشته باشد و یا ممکن است ازچندین الکترود استفاده کند.

عوارض جانبی حذف با بسامد رادیویی یا RFA در درمان سرطان

یشتر افراد بعد از RFA عارضه جانبی خفیف دارند. برخی از این عوارض شامل موارد زیر هستند:

 • ناراحتی یا درد خفیف
 • افزایش درجه حرارت تا چند روز
 • عفونت (اما این عارضه نادر است)
 • وجود خون در ادرار

معمولاً باید یک شب را در بیمارستان بمانید. اما گاهی اوقات این درمان به صورت سرپایی انجام می‌شود و برای کاهش درد پزشک به شما مسکن می‌دهد.

از آنجا که RFA یک روش درمانی جدید است، زود است که مطمئن شویم که در طولانی مدت چقدر خوب عمل می‌کند. اما نتایج تحقیقات برای برخی از انواع سرطان امیدوار کننده است. اگر فکر می‌کنید RFA ممکن است برای شما مناسب باشد با پزشک خود صحبت کنید. اگر در نزدیکی شما یک مرکز درمانی وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است شما را به مراکز خارج از منطقه‌تان ارجاع دهد.

مزایای حذف با بسامد رادیویی یا RFA در درمان سرطان

به دلایل مختلف ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که RFA را در برنامه درمانی خود بگنجانید. در زیر برخی از مزایای اصلی این روش درمانی خاص بیان شده است:

 • RFA  به مراتب کمتر از جراحی معمولی تهاجمی است و عوارض جانبی آن نیز کم است.
 • نیازی به برش و بخیه ندارد.
 • به طور کلی بهبودی بسیار سریع است و بیمار می‌تواند شیمی درمانی را تقریباً بلافاصله از سر بگیرد.
 • بیمارانی که گزینه مناسبی برای عمل جراحی نیستند، برای مثال بیمارانی که دارای تومورهای متعدد هستند ممکن است گزینه دریافت RFA باشند.
 • RFA  می‌تواند یک مکمل عالی برای پرتودرمانی باشد. RFA در از بین بردن قسمت مرکزی یک تومور، ناحیه‌ای که تمایل به واکنش به پرتودرمانی ندارد، بسیار مؤثر است. اگر بخشی از تومور بعد از RFA ادامه یابد، پرتودرمانی اغلب در از بین بردن سلول‌های تومور باقیمانده مؤثر است.
 • اگر تومور در همان نقطه شروع، عود کند معمولاً توسط RFA می‌تواند مجدد درمان شود. در صورت لزوم، این روش ممکن است چندین بار تکرار شود.
 • حتی اگر RFA همه تومورها را از بین نبرد، اما کاهش در کل تومور می‌تواند مدت زمان قابل توجهی عمر را افزایش دهد.

عواقب احتمالی  RFA

خطر عواقب احتمالی روش درمانی RFA کم است. برخی از عواقب شامل موارد زیر است:

 • خونریزی در محل تحت درمان
 • عفونت
 • التهاب ریه (پنوموتوراکس)
 • آسیب به اندام‌های نزدیک به منطقه درمان

سخن پایانی

RFA و یا حذف با بسامد رادیویی درمانی است که از گرما برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. این روش عمدتاً برای سرطان کبد، ریه و یا کلیه کاربرد دارد. بعضی اوقات ممکن است برای درمان سرطان‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. این روش نوعی حذف یا فرسایش حرارتی است. عوارض جانبی این روش چندان زیاد نیست. این روش در بیمارانی که تومور کوچک دارند و عمل جراحی گزینه مناسبی برای آن‌ها نیست قابل استفاده است.

تعداد بازدید : 132 نفر

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: