موفقیت 92 درصدی واکسن کرونای روسی (Sputnik V)

موفقیت 92 درصدی واکسن کرونای روسی (Sputnik V)

روسیه اولین کشوری در جهان بود که واکسن کرونا ساخت کشور خود را با نام تجاری (Sputnik V) در ماه آگوست ثبت کرد. این واکسن توسط مؤسسه گامالیای مسکو تولید شد. هنگامی که روسیه واکسن کرونا (Sputnik V) را برای توزیع تأیید کرد؛ فقط 38 نفر در آزمایشات بالینی، این واکسن را تزریق کرده بودند. نتایج‌ها نشان داد که این واکسن آنتی‌بادی لازم برای تقویت سیستم ایمنی بدن را تولید کرده بود و فقط بعضی از مشارکت‌کننده‌ها عوارض خفیفی مانند تب و سردرد داشتند.

کارشناسان پزشکی هشدار دادند که داده‌ها برای تأیید ایمنی و مؤثر بودن واکسن کافی نیست. بعضی از آن‌ها معتقد بودند که تأیید واکسن ممکن است دلایل سیاسی داشته و عجولانه باشد. بعضی از متخصصان ویروس هم نگران بودند در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی شدید در آزمایشات اولیه، اعتماد مردم به این واکسن و واکسن‌های دیگر از بین برود.

علی‌رغم این نگرانی‌ها وزارت بهداشت روسیه تولید ماهانه واکسن را در ماه آگوست آغاز کرد. هر چند محققان هنوز مطمئن نبودند که واکسن کرونا (Sputnik V) چقدر در پیشگیری یا انتقال این بیماری مؤثر است. واکسن کرونا (Sputnik V) برای اولین بار در ماه دسامبر به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی تزریق شد.

واکسن کرونا (Sputnik V) برای رده‌های سنی 18-60 سال مناسب بوده و در 2 دوز تجویز می‌شود. هر دوز دارای یک آدنوویروس (ویروس نسبتاً بی‌خطر مرتبط با سرماخوردگی که ژن مربوط به تکثیر را حذف می‌کنند) بوده که ژنی را رمزگذاری می‌کند که پروتئین شبیه ویروس کرونا را بسازد. این پروتئین سیستم ایمنی بدن را برای تولید آنتی‌بادی‌هایی که بیماری را از بین می‌برد، آموزش می‌دهد.
واکسن کرونای روسی (Sputnik V)

چگونگی استفاده از واکسن کرونای روسی (Sputnik V)

واکسن کرونا (Sputnik V) برای رده‌های سنی 18-60 سال مناسب بوده و در 2 دوز تجویز می‌شود. هر دوز دارای یک آدنوویروس (ویروس نسبتاً بی‌خطر مرتبط با سرماخوردگی که ژن مربوط به تکثیر را حذف می‌کنند) بوده که ژنی را رمزگذاری می‌کند که پروتئین شبیه ویروس کرونا را بسازد. این پروتئین سیستم ایمنی بدن را برای تولید آنتی‌بادی‌هایی که بیماری را از بین می‌برد، آموزش می‌دهد.

آزمایشات تزریق 2 دوز واکسن بر روی تقریباً 20000 داوطلب بزرگسال (حتی داوطلبان بالاتر از 60 سال) موفقیت 91.6 درصد در برابر ویروس را نشان داد. دوز دوم 21 روز بعد از تزریق اولین دوز باید دریافت شود. اثربخشی واکسن در دوز اول 73.6 درصد و بعد از تزریق دوم به 100 درصد رسید. هیچ موردی از بیماری ویروس کرونا (COVID-19) چه به صورت خفیف و چه به صورت جدی گزارش نشد.

42 روز بعد از تزریق دومین دوز، 98 درصد داوطلبان دارای سطح قابل‌توجهی از آنتی‌بادی‌های مخصوص بودند. این واکسن نه تنها از مردم در برابر بیماری ویروس کرونا (COVID-19) محافظت می‌کند بلکه به اقتصاد جهانی کمک می‌کند تا سریعتر از اثر مخرب این بیماری همه‌گیر نجات پیدا کند.

البته باید توجه داشت که براساس تعداد موارد انتقال و مرگ‌ومیر افراد یک جامعه در اثر بیماری ویروس کرونا (COVID-19)، نمی‌توان در مورد میزان موفقیت یک واکسن صحبت کرد چون این موارد معیارهای ثابت و استانداردی نیستند. چه بسا جمعیت کشوری بسیار زیاد بوده و رعایت مسائل بهداشتی پایین باشد.

اگر با نگاه بدبینانه هم به قضیه نگاه کنیم، این واکسن ممکن است از مردم در برابر ویروس کرونا محافظت نکند و به دلیل این که مردم با تزریق واکسن فکر می‌کنند دیگر در برابر ویروس کرونا (COVID-19) و بیماری مصون مانده‌اند، نکات ایمنی را رعایت نمی‌کنند که این باعث شیوع ویروس کرونا و میزان مرگ‌ومیر بیشتر می‌شود.

همچنین یک خطر سیاسی-اجتماعی هم وجود دارد. در حال حاضر بیشتر کشورها در کنترل بیماری از طریق واکسیناسیون مشکل دارند چون افراد تمایلی به واکسینه کردن خود و خانواده خود ندارند و حتی ممکن است دست به جنبش‌های ضدواکسیناسیون هم بزنند. عدم‌موفقیت یک واکسن هم ممکن است این مشکل را شدیدتر کند.

واکسن کرونای روسی در ایران

در حال حاضر واکسن (Sputnik V) در روسیه استفاده می‌شود. از 23 ژانویه بیش از 2 میلیون دوز به مردم تزریق شد. ایران هم مجاز به استفاده از واکسن ویروس کرونا (Sputnik V) روسیه است. انتظار می‌رود اولین محموله به زودی وارد تهران شود. کاظم جلالی نماینده ایران در مسکو گفت که محموله دوم واکسن کرونا (Sputnik V) روسیه تا پایان فوریه به ایران می‌رسد.

تأیید واکسن کرونا (Sputnik V) ابتدا در سفر جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مسکو صورت گرفت. واکسن بعد از تأیید مقامات بهداشتی کشور، خریداری شد. رهبر ایران آیت‌الله سید علی خامنه‌ای پیش از این واردات واکسن‌های ساخت انگلیس و آمریکا را ممنوع و کاملاً غیرقابل اعتماد خوانده بود.

واکسن کرونا (Sputnik V) روسیه در دمای کنترل شده زیر صفر درجه فارنهایت نگهداری و ارسال می‌شود. وزارت بهداشت روسیه همچنین نسخه خشک شده با یخ این واکسن را تأیید کرده است که می‌توان آن ‌را در یخچال نگهداری کرد. روسیه واکسن کرونا (Sputnik V) را با قیمت حدود 10 دلار برای هر دوز به فروش می‌رساند.

کلام آخر

واکسن‌ها جذابیت بالایی دارند چون می‌توانند از افرادی که قبلاً درگیر بیماری یا عفونت نشده‌اند، محافظت کنند. درست است که ساخت واکسن‌ها هزینه‌های بسیار بالایی دارند اما بسیار ضروری هستند. پس ساخت واکسن‌ها فقط در دست چند سازمان خاص هستند که می‌توانند از پس هزینه‌ها و خطرات آن برآیند. با این حال واکسن‌ها مورد استقبال همه افراد قرار نمی‌گیرند. نیاز به واکسن ویروس کرونا (COVID-19) به دلیل تأثیر زیادی که بر سلامت افراد و جامعه می‌گذارد، بسیار احساس می‌شود. این واکسن نوید پایان همه‌گیری بیماری ویروس کرونا (COVID-19) و کاهش خطرات مربوط به سلامتی را می‌دهد. افراد مسن که بیشتر هم در معرض خطر بیماری قرار دارند، به واکسن ویروس کرونا (COVID-19) کمتر واکنش نشان می‌دهند.

منابع

www.cidrap.umn.edu

www.aa.com.tr

www.businessinsider.com

www.nytimes.com

www.cam.ac.uk

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *