رازهایی در مورد ورزش صبحگاهی

رازهایی در مورد ورزش صبحگاهی

شروع ورزش صبحگاهی، ممکن است یکی از بهترین کارهایی باشد که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید. فعالیت بدنی در هنگام صبح خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش داده، تعادل و هماهنگی شما را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این ورزش صبحگاهی باعث کاهش وزن شده و بر الگوی خواب و عزت‌نفس تأثیر مثبتی دارد.

ورزش صبحگاهی باعث کاهش وزن شده و بر الگوی خواب و عزت‌نفس تأثیر مثبتی دارد.
ورزش صبحگاهی

پنج مرحله برای شروع ورزش صبحگاهی

 1. بررسی سطح تناسب اندام خود: احتمالاً شما ایده‌هایی برای تناسب اندام خود دارید اما داشتن معیارهای استاندارد برای بررسی تناسب اندام، می‌تواند به فهمیدن میزان پیشرفت شما کمک کند. برای تنفس هوازی و عضلانی، انعطاف‌پذیری و ترکیب بدن موارد زیر را در نظر بگیرید:
 • ضربان قلب (قبل و بعد از پیاده‌روی)
 • مدت زمان پیاده‌روی
 • دور کمر (بالای استخوان‌های ران)
 1. طراحی برنامه ورزش صبحگاهی: ممکن است فقط به خودتان بگویید که هر روز صبح ورزش می‌کنید اما شما به برنامه نیاز دارید. برای طراحی برنامه، موارد زیر را در نظر بگیرید:
 • هدف از ورزش صبحگاهی: هدف شما برای ورزش صبحگاهی چیست؟ آیا برای کاهش وزن این کار را شروع می‌کنید؟ یا انگیزه دیگری دارید؟ داشتن هدف مشخص، به پیشرفت و حفظ انگیزه شما برای شروع و ادامه برنامه کمک می‌کند.
 • داشتن یک روال متعادل: وزارت بهداشت برای بزرگسالان توصیه می‌کند که حداقل 150-75 دقیقه فعالیت هوازی داشته باشند. فعالیت‌های کوتاه مدت در طول روز هم می‌تواند به سلامتی شما کمک کند.
 • از کم شروع کرده و پیشرفت کنید: اگر تازه شروع به ورزش صبحگاهی کرده‌اید، با احتیاط شروع کرده سپس پیشرفت کنید. اگر دچار آسیب یا بیماری هستید، با یک پزشک صحبت کنید.
 • ورزش صبحگاهی را در برنامه روزانه خود قرار دهید: پیدا کردن یک زمان مناسب برای انجام ورزش صبحگاهی در برنامه روزانه، می‌تواند چالش بزرگی باشد. می‌توانید تا محل کار خود را پیاده‌روی کرده یا با دوچرخه بروید.
 • ورزش‌های مختلفی را در نظر بگیرید: در نظر گرفتن ورزش‌های مختلف، می‌تواند خستگی شما را از بین برده و احتمال آسیب به یک عضله (به ‎خاطر استفاده بیش از حد از آن) را کاهش دهد.
 • آن‎ را روی کاغذ بنویسید: یک برنامه مدون باعث تشویق شما به ادامه راه می‌شود.
 1. وسایل خود را جمع کنید: احتمالاً شما با پوشیدن کفش‌های ورزشی ورزش صبحگاهی خود را شروع می‌کنید. اگر می‌خواهید تجهیزات ورزشی بخرید؛ بهتر است قبل از خرید، به باشگاه تناسب اندام رفته و وسایل را امتحان کنید. از برنامه‌هایی که فعالیت‌های شما (مانند مسافت پیاده‌روی، ضربان قلب، مصرف کالری و …) را ردیابی می‌کنند، استفاده کنید.
 2. شروع کنید: شما برای شروع آماده هستید. بهتر است برای شروع موارد زیر را هم در نظر بگیرید:
 • به آرامی شروع کنید. برای مثال با پیاده‌روی یا حرکات کششی ملایم شروع کرده و بعد سرعت خود را بالاتر ببرید.
 • خلاق باشید و فعالیت‌های مختلفی که از آن‌ها لذت می‌برید را برای خود در نظر بگیرید. مثلاً پیاده‌روی، دوچرخه سواری و شنا را در نظر گرفته یا حتی برقصید.
 • به بدن خود توجه کنید. اگر احساس درد، تنگی نفس، سرگیجه یا حالت تهوع دارید، کمی استراحت کرده و زیاد به خودتان فشار وارد نکنید.
 • انعطاف‌پذیر باشید. مواقعی که احساس خوبی ندارید، یک یا دو روز را به خودتان مرخصی دهید.
 1. پیشرفت خود را بررسی کنید: میزان پیشرفت خود را بعد از 6 هفته یا یک ماه؛ براساس معیارهایی که قبلاً گفته شد، بررسی کنید. وقتی متوجه پیشرفت خود شوید، انگیزه شما برای ادامه مسیر بیشتر می‌شود. اگر انگیزه خود را از دست داده‌اید، اهداف جدیدی برای خود در نظر گرفته یا از دوستتان بخواهید که با شما همراه شود.
1.ورزش صبحگاهی به کاهش وزن کمک می‌کند: به ‎طور کلی ورزش به چربی سوزی کمک می‌کند اما ورزش‌های قبل از صبحانه، با سرعت زیادی چربی و کالری‌های بدن شما را می‌سوزاند.
ورزش صبحگاهی چربی سوزی بیشتر

مزایای انجام ورزش صبحگاهی

اگر فواید ورزش صبحگاهی را بدانیم، بیشتر به برنامه خود پایبند می‌مانیم. فواید ورزش‌های بدنی صبحگاهی عبارتند از:

 1. ورزش صبحگاهی به کاهش وزن کمک می‌کند: به ‎طور کلی ورزش به چربی سوزی کمک می‌کند اما ورزش‌های قبل از صبحانه، با سرعت زیادی چربی و کالری‌های بدن شما را می‌سوزاند.
 2. ورزش صبحگاهی بدن و مغز را فعال می‌کند: ورزش صبحگاهی باعث می‌شود روزتان را با بدن و مغزی فعال شروع کرده و سبک زندگی کم‌تحرک خود را کنار بگذارید.
 3. ورزش صبحگاهی به خواب بهتر شما کمک می‌کند: ورزش صبحگاهی باعث افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) بدن شده و بین هورمون‌ها تعادل برقرار می‌کند در نتیجه به داشتن خوابی بهتر و کافی کمک می‌کند.
 4. ورزش صبحگاهی باعث درخشان شدن پوست شما می‌شود. نور خورشید و گرما تأثیر منفی زیادی روی پوست شما می‌گذارد. هیدراته ماندن و ورزش با تأثیر مثبت خود باعث درخشان شدن پوست می‌شود. تحقیقات نشان داده است کسانی که هنگام صبح ورزش می‌کنند، نسبت به کسانی که هنگام عصر ورزش می‌کنند، پوست درخشان‌تری دارند.
 5. ورزش صبحگاهی باعث کاهش استرس و افسردگی می‌شود. ورزش با تناسب اندام شما و ترشح هورمون آندورفین (هورمون شادی) باعث کاهش استرس و افسردگی شما می‌شود.

بهترین ورزش‌های صبحگاهی در خانه

حالا که فواید ورزش صبحگاهی را فهمیدید، ما در اینجا چند تمرین را به شما آموزش می‌دهیم. این تمرین‌ها برای کسانی که مبتدی هستند بسیار مناسب است.

 1. پیاده‌روی: پیاده‌روی در صبح باعث طراوت و تعریق شما می‌شود. اگر روزی 30-40 دقیقه پیاده‌روی سریع داشته باشید، کالری زیادی از شما سوزانده می‌شود. بهتر است در طبیعت یا پارک این کار را انجام دهید تا از مناظر هم لذت ببرید.
 2. پرش: این یک تمرین عالی برای افراد مبتدی است چون باعث افزایش جریان خون و ضربان قلب می‌شود. برای انجام این ورزش کافی است مراحل زیر را انجام دهید:
 • صاف ایستاده و پاها را کنار هم قرار دهید.
 • در حالی‎ که پاها و دست‌های خود را باز می‌کنید، به سمت بالا بپرید.
 • به حالت اولیه برگردید و دوباره این‎ کار را انجام دهید.
 1. طناب بازی: طناب‎ بازی یک ورزش تنفسی و قلبی بسیار مؤثر است. این ورزش اگر به‎ طور منظم انجام شود باعث تقویت عضلات ساق پا می‌شود.
 2. یوگا: یوگا باعث تسلط ذهن و کنترل بدن می‌شود. یوگا هنگام طلوع آفتاب باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد. یوگا باعث افزایش هورمون‌های شادی شده و شما را در طول روز شاداب نگه می‌دارد. علاوه بر این باعث افزایش قدرت تمرکز و استقامت هم می‌شود.
 3. بالا بردن دو پا: این ورزش یک تمرین مؤثر برای شکم است. البته باید آن‎ را درست انجام دهید تا تأثیر فوق‎العاده آن ‏را ببینید. برای انجام این ورزش کافی است مراحل زیر را انجام دهید:
 • روی تشک یا زمین دراز بکشید.
 • پاهای خود را به سمت سقف ببرید به شکلی که با بدن شما زاویه 90 درجه درست کند.
 • بازوهایتان را کنار هم قرار دهید.
 • پاها را به آرامی به سمت پایین بیاورید.
 • دوباره این ‎کار را انجام دهید.
یوگا باعث تسلط ذهن و کنترل بدن می‌شود. یوگا هنگام طلوع آفتاب باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد. یوگا باعث افزایش هورمون‌های شادی شده و شما را در طول روز شاداب نگه می‌دارد. علاوه بر این باعث افزایش قدرت تمرکز و استقامت هم می‌شود.
یوگا عامل تسلط ذهن و کنترل بدن

ورزش یادت نره!

ورزش صبحگاهی نوعی فعالیت بدنی است که باعث آمادگی جسمانی شده و سلامت کلی بدن را حفظ و تقویت می‌کند. علاوه بر این ورزش صبحگاهی باعث کاهش وزن، رشد عضلات، تقویت سیستم ایمنی بدن، سلامت قلبی و عروقی می‌شود. میزان و نوع ورزش به هدف، سن و وضعیت جسمانی فرد بستگی دارد. بهتر است افراد مبتدی فعالیت خود را با ورزش‌های سبک شروع کرده و بعد میزان آن ‎را بیشتر کنند. هیچ وقت به خودتان فشار وارد نکرده و هر جا که احساس درد، تنگی نفس و سرگیجه داشتید، چند روزی را به خودتان استراحت دهید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *