سرطان پوست و علائم سرطان پوست

سرطان پوست و علائم سرطان پوست

سرطان پوست یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در بین دیگر سرطان‌ها است. این بیماری با تکثیر و رشد غیر طبیعی سلول‌های پوستی و قرارگرفتن بیش از حد پوست زیر اشعه‌ نور خورشید ایجاد می‌شود.

سرطان پوست معمولا در بخش‌هایی از بدن از جمله پوست سر، صورت، لب‌ها، گوش‌ها، گردن، قفسه سینه، بازوها، دست‌ها و روی پاها ایجاد می‌شود. اما در بعضی موارد نیز پیشرفت این بیماری به دیگر نقاط بدن مشاهده شده است؛ از جمله، کف دست، زیر ناخن انگشتان دست یا پا و ناحیه تناسلی. سرطان پوست در مقایسه با دیگر انواع سرطان‌، کمتر موجب مرگ می‌شود. همچنین دارای انواع متفاوتی است که در ادامه به معرفی آن‌ها و علائم سرطان پوست می‌پردازیم.

یکی از علائم سرطان پوست، خال هایی است که شکل و اندازه آن تغییر کرده است.

انواع سرطان پوست

سرطان سلول پایه، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم از اصلی‌ترین انواع سرطان پوست هستند. ملانوم نسبت به انواع دیگر این بیماری به میزان کمتری شایع است، اما احتمال این که به بافت‌های مجاور حمله کرده و در بدن گسترش پیدا کند، زیاد است.

 • سلول‌های پایه Basal cell carcinoma

سرطان سلول باسل، نوعی سرطان پوست است که در سلول‌های پایه شروع می‌شود. (نوعی سلول در پوست که با از بین رفتن سلول‌های قدیمی، سلول‌های پوستی جدید تولید می‌کند) سلول‌های پایه، سلول‌های گردی شکل هستند که در اپیدرم تحتانی قرار دارند. حدود 80 درصد از سرطان‌های پوست از این نوع سلول‌ها ایجاد می‌شود. سرطان سلول باسل اغلب به صورت برآمدگی شفاف کوچکی بر روی پوست ظاهر می‌شود. (مانند زخمی که بهبود نمی‌یابد) البته این نوع سرطان پوست می‌تواند به اشکال دیگری نیز ظاهر شود.

همچنین سرطان سلول باسل بیشتر در مناطقی از پوست که بیشتر در معرض نور خورشید و یا هر چیزی که دارای اشعه‌ UV است، اتفاق می‌افتد مانند، سر و گردن. این نوع سرطان پوست معمولا به آرامی رشد می‌کند و در برخی مواقع به سایر قسمت‌های بدن سرایت می‌کند.

سرطان سلول باسل با تغییراتی در سطح پوست ظاهر می‌شود و علائم این نوع سرطان پوست معمولا یکی از موارد زیر است:

 • زخمی که دارای خونریزی و یا ترشح پوسته مانند است و برای چند هفته باز می‌ماند.
 • وجود برجستگی مایل به قرمز و یا ناحیه‌ تحریک شده‌ای که ممکن است پوسته پوسته شده و یا خارش داشته باشد اما به ندرت باعث آزار شود.
 • برآمدگی به رنگ صورتی براق، قرمز، سفید مرواریدی و یا شفاف
 • رشد برآمدگی صورتی با حاشیه بلند و تو رفتگی مرکزی پوسته
 • ناحیه‌ای زخم مانند به رنگ سفید، زرد یا مومی که اغلب با مرز ضعیفی مشخص شده است.
 • سرطان سلول‌های سنگ فرشی Squamous cell carcinoma

بیشتر اپیدرم (خارجی ترین لایه پوست) از سلول‌های مسطحی به نام سلول‌های سنگفرشی تشکیل شده است که حدود 20 درصد از سرطان‌های پوست از این سلول‌ها ایجاد می‌شود. به این نوع سرطان، سرطان سلول سنگفرشی می‌گویند. سرطان سلول سنگفرشی در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شود؛ در نتیجه ممکن است در بسیاری از مناطق پوست تشخیص داده شود. همچنین این سرطان می‌تواند بر روی پوست سوخته یا آسیب دیده توسط مواد شیمیایی و یا قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس ایجاد شود. سرطان سلول سنگفرشی معمولا در لب‌ها، در محل زخم‌های طولانی مدت ایجاد شده و یا در مقعد و واژن نیز دیده می‌شود. حدود 2 تا 5 درصد از سرطان سلول سنگفرشی به سایر نقاط بدن جهش پیدا می‌کنند.

از علائم سرطان پوست سلول‌های سنگفرشی می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوست بدن پوسته پوسته می‌شود و خونریزی می‌کند.
 • رشد برآمدگی مانند زگیل
 • لکه قرمز و پوسته پوسته یا پولک مانند که ممکن است به راحتی خونریزی کند.
 • زخم باز که هفته‌ها ادامه دارد.
 • رشد برآمدگی با سطحی ناهموار و فرورفتگی مرکزی در پوست
 • ملانوما Melanoma

عمیق‌ترین لایه اپیدرم حاوی سلول‌هایی به نام ملانوسیت است. ملانوسیت‌ها وظیفه تولید رنگدانه یا رنگ پوست را بر عهده دارند. ملانوما زمانی شروع می‌شود که ملانوسیت‌های سالم تغییر کرده و شروع به رشد غیرطبیعی کنند که در نتیجه تومور سرطانی را تشکیل می‌دهند. تومور سرطانی بدخیم می‌تواند رشد کرده و در سایر نقاط بدن گسترش یابد. تشخیص زود هنگام ملانوم و جراحی به موقع، از پیشرفت این نوع سرطان جلوگیری می‌کند. با این حال، ملانوما یکی از جدی‌ترین انواع سرطان پوست است.

گاهی اوقات، ملانوم از یک خال معمولی که فرد قبلا روی پوست خود داشته است ایجاد می‌شود.(معمولا دچار تغییراتی مانند تغییر در شکل، اندازه، رنگ یا مرز خال که به طور معمول قابل مشاهده است، می‌شود). ملانوم می‌تواند در هر نقطه از بدن از جمله سر و گردن، پوست زیر ناخن انگشتان دست، اندام تناسلی و حتی کف پا یا کف دست ایجاد شود.

ملانوم ممکن است هیچ رنگی نداشته باشد و یا کمی قرمز باشد که به آن ملانوم آملانوز می‌گویند. همچنین این نوع سرطان می‌تواند در عمق پوست رشد کند که ملانوم تهاجمی نام دارد. سرطان ملانوم به راحتی می‌تواند به عروق خونی حمله کرده و در غدد لنفاوی و قسمت‌های دور بدن گسترش یابد. این نوع از سرطان ملانوم، ملانوم متاستاتیک نامیده می‌شود.

تغییر در اندازه، شکل، رنگ خال اغلب اولین علائم هشداردهنده ملانوم است. این تغییرات می‌تواند در یک خال موجود روی پوست رخ دهد یا در برخی مواقع ملانوم ممکن است به عنوان یک خال جدید یا غیرمعمول ظاهر شود. برخی از تغییرات خال‌ها در ملانوم شامل موارد زیر است:

 • عدم تقارن

نیمی از ظاهر خال با دیگری مطابقت ندارد.

 • حاشیه

لبه‌های خال روی صورت دچار پارگی، خونریزی و یا شکل مبهمی می‌شود.

 • رنگ

ممکن است سایه‌های مشکی ، قهوه‌ای و برنزه وجود داشته باشد. ممکن است مناطق سفید، خاکستری، قرمز یا آبی نیز دیده شود.

 • قطر

معمولا قطر آن بزرگتر از 6 میلی متر است. این قطر تقریبا به اندازه قطر یک پاک‌کن مداد است. ممکن است ملانوم در هنگام تشخیص اولیه کوچکتر باشد.

 • مرکل سل کارسینوما Merkel cell cancer

سرطان سلول مرکل یک نوع سرطان بسیار نادر و تهاجمی است که محل شروع آن در سلول‌های تولید کننده هورمون (درست در زیر پوست) و در فولیکول‌های مو می‌باشد و معمولا در ناحیه سر و گردن یافت می‌شود. سرطان سلول مرکل، کارسینوم نوروآندوکرین پوست نیز نامیده می‌شود.

توده‌های بدون درد، محکم و براق روی پوست (این توده‌ها می‌توانند قرمز، صورتی یا آبی باشند از علائم این سرطان است.

اگر سرطان پوست زود تشخیص داده شود، معمولا با داروهای موضعی، یا جراحی سرپایی قابل درمان است. همچنین در موارد پیچیده‌تر یک تیم از پزشکانی که دارای تخصص‌های مختلفی هستند تشکیل شده و با بررسی علائم بیمار بهترین برنامه‌ درمان بیمار را تعیین کرده که بیمار شانس بیشتری برای بهبودی داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله، ما به معرفی اصلی‌ترین انواع سرطان پوست پرداختیم. آشنایی با علائم سرطان پوست می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت این سرطان کمک کند. همچنین برای پیشگیری از مبتلا شدن به سرطان پوست بهتر است که از ماندن به طور مداوم و زیاد زیر اشعه‌ خورشید و هر آنچه که دارای اشعه‌ UV است، خودداری کنید و به طور مداوم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *