سلول های بنیادی(پیوند مغز استخوان) در درمان سرطان

سلول های بنیادی(پیوند مغز استخوان) در درمان سرطان

یکی از روش‌های درمان سرطان پیوند مغز استخوان است. در بیماران مبتلا به سرطان که شیمی درمانی و پرتودرمانی دریافت می‌کنند،  سلول‌های بنیادی تشکیل دهنده خون از بین می‌روند. پیوند مغز استخوان کمک می‌کند تا این سلول‌ها بازسازی شده و بتوانید دوزهای بالایی از شیمی درمانی و دیگر روش‌های درمان سرطان را دریافت کنید.

سلول‌های بنیادی انواع مختلفی از سلول‌های خون را تشکیل می‌دهند. اصلی‌ترین سلول‌های خون شامل گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و پلاکت است. گلبول‌های سفید که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می‌دهند و به بدن در مبارزه با عفونت کمک می‌کنند. گلبول‌های قرمز که مسئول حمل اکسیژن در سراسر بدن هستند. پلاکت که به لخته شدن خون کمک می‌کند.برای داشتن جسمی سالم بدن شما به هر سه نوع سلول نیاز دارد.

پیوند سلول‌های بنیادی بیشتر برای کمک به افراد مبتلا به لوسمی و لنفوم استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای نوروبلاستوما و میلوما استفاده شوند. پیوند سلول‌های بنیادی برای سایر انواع سرطان در مرحله آزمایش‌های بالینی انجام می‌شود.

انواع روش‌های پیوند مغز استخوان

سلول‌های بنیادی سازنده خون از طریق سوزن در رگ، وارد بدن می‌شوند. هنگامی که این سلول‌ها وارد جریان خون می‌شوند، به مغز استخوان رفته و جایگزین سلول‌هایی می‌شوند که با درمان از بین رفته‌اند. سلول‌های بنیادی سازنده خون که در این  پیوند استفاده می‌شوند از مغز استخوان، جریان خون یا بند ناف به دست می‌آیند. این پیوند می‌تواند به سه صورت انجام پذیرد:

  • اتولوگ، به این معنی که سلول‌های بنیادی از شما، یعنی فرد بیمار گرفته می‌شوند.
  • آلوژنیک، به این معنی که سلول‌های بنیادی از شخص دیگری دریافت می‌شوند. اهدا کننده ممکن است یک خویشاوند خونی باشد، اما همچنین می تواند کسی باشد که هیچ پیوند خونی با شما ندارد. برای کاهش عوارض جانبی احتمالی و بهبود شانس پیوند آلوژنیک، سلول‌های بنیادی خون اهدا کننده باید از جهات خاصی با شما مطابقت داشته باشند.
  • سینژنیک، به این معنی که سلول‌های بنیادی از جفت دوقلوی همسان شما -در صورت داشتن- دریافت می‌شوند.

نحوه عملکرد پیوند سلول‌های بنیادی در درمان سرطان

پیوند سلول‌های بنیادی معمولاً مستقیماً علیه سرطان عمل نمی‌کند، بلکه کمک می‌کند بعد از درمان با دوزهای بسیار بالای پرتودرمانی، شیمی درمانی و یا هر دو، توانایی تولید سلول‌های بنیادی را دوباره به دست بیاورید. با این حال، در میلوما و برخی از انواع سرطان خون، پیوند سلول‌های بنیادی ممکن است مستقیماً علیه سرطان عمل کند.

عوارض جانبی پیوند مغز استخوان

دوزهای بالای درمان سرطان که قبل از پیوند سلول‌های بنیادی دریافت می‌کنید، می‌توانند مشکلاتی از قبیل خونریزی و افزایش خطر عفونت ایجاد کنند. اگر پیوند آلوژنیک دارید، ممکن است با یک مشکل جدی به نام بیماری حاد پیوند علیه میزبان روبرو شوید که در آن گلبول های سفید از اهدا کننده، سلول‌های بدن را به عنوان عامل خارجی تشخیص داده و به آن‌ها حمله می‌کنند. این مشکل می تواند باعث آسیب به پوست، کبد، روده و بسیاری از اندام‌های دیگر شود. این اتفاق ممکن است چند هفته پس از پیوند رخ دهد. بیماری پیوند علیه میزبان با استروئیدها یا داروهای دیگری که سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب می کنند قابل درمان است. هرچه سلول‌های بنیادی اهدا کننده با سلول‌های شما مطابقت داشته باشد، احتمال ابتلا به بیماری حاد پیوند علیه میزبان کمتر می‌شود. پزشک شما ممکن است با دادن داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن، از بروز آن جلوگیری کند.

هزینه پیوند مغز استخوان

پیوند سلول‌های مغز استخوان روشی پیچیده و گران است. برخی برنامه‌های بیمه هزینه های پیوند برای انواع خاصی از سرطان را پوشش می دهند. با بیمه درمانی خود صحبت کنید که کدام خدمات را پرداخت خواهند کرد. با بخش اداری بیمارستان یا کلینیکی  که برای معالجه به آنجا می‌روید صحبت کرده تا شما را در مورد تمام هزینه های موجود مطلع کنند.

طول درمان در پیوند سلول‌های بنیادی

پیوند سلول‌های بنیادی می‌تواند چندین ماه به طول انجامد. این روند با دوزهای زیاد شیمی درمانی، پرتودرمانی یا ترکیبی از این دو آغاز می‌شود. این درمان به مدت یک یا دو هفته ادامه می‌یابد. پس از اتمام، چند روز استراحت خواهید داشت. در مرحله بعد سلول‌های بنیادی خون ساز را دریافت خواهید کرد. سلول‌های بنیادی از طریق درون وریدی(IV) به شما داده می‌شود. این روند مانند دریافت خون است. دریافت کلیه سلول‌های بنیادی ۱ تا ۵ ساعت طول می‌کشد. پس از دریافت سلول‌های بنیادی، مرحله بهبودی آغاز می‌شود. در این مدت، سلول‌های خونی دریافت شده شروع به ساخت سلول های جدید خون می‌کنند. حتی پس از بازگشت تعداد سلول‌های خون به حالت عادی، بهبود کامل سیستم ایمنی بدن‌تان بسیار بیشتر طول می‌کشد- برای پیوندهای اتولوگ چندین ماه و برای پیوندهای آلوژنیک یا سینژنیک یک تا دو سال به طول می‌انجامد.

در صورت نیاز به پیوند سلول‌های بنیادی آلوژنیک، باید به بیمارستان یا کلینیکی بروید که دارای مرکز پیوند تخصصی است. ممکن است برای درمان خود نیاز به سفر داشته، مگر در مواردی که در نزدیکی یک مرکز پیوند زندگی می‌کنید. ممکن است لازم باشد در طول پیوند در بیمارستان بستری شوید، یا ممکن است بتوانید این روند را به صورت سرپایی بگذرانید، و یا شاید لازم باشد فقط زمانی را در بیمارستان سپری کنید.

چگونگی تأثیر پیوند سلول‌های بنیادی بر روی افراد مبتلا به سرطان

پیوند سلول‌های بنیادی به روش های مختلفی روی افراد تأثیر می‌گذارد که به موارد زیر بستگی دارد:

  • نوع پیوند
  • دوزهای درمانی دریافت شده قبل از پیوند
  • چگونگی پاسخ به درمان‌ با دوز بالا
  • نوع سرطان
  • میزان پیشرفت سرطان
  • سلامت عمومی‌ بدن‌تان قبل از پیوند

از آنجایی که افراد به روش‌های مختلفی به پیوند سلولهای بنیادی پاسخ می‌دهند، پزشک یا پرستارتان نمی‌توانند به طور قطع  بدانند که این روند چگونه بر شما اثر می‌گذارد. پزشکان با شمارش تعداد گلبول‌های خون، پیشرفت سلول‌های جدید را دنبال می‌کنند. از آنجایی که سلول‌های بنیادی تازه پیوند شده سلول‌های خونی تولید می‌کنند، تعداد گلبول‌های خون شما بالا می‌رود.

رژیم غذایی مخصوص

درمان‌هایی که با دوز بالا قبل از پیوند سلول‌های بنیادی دریافت می‌کنید، می تواند برای تغذیه‌تان عوارض جانبی  مانند، زخم های دهان و حالت تهوع ایجاد کند. اگر در حین درمان دچار مشکل در تغذیه هستید به پزشک یا پرستار خود بگویید. همچنین صحبت کردن با یک متخصص تغذیه می‌تواند مؤثر باشد.

انجام کار و فعالیت در طول پیوند سلول‌های بنیادی

این که آیا می‌توانید در طول پیوند مغز استخوان کار کنید یا خیر، به نوع شغل شما بستگی دارد. در این روش درمان پیوند و بهبودی می تواند هفته‌ها یا ماه‌ها به طول انجامد. در طول این مدت در بیمارستان و یا بیرون از آن خواهید بود. حتی وقتی در بیمارستان نیستید، گاهی اوقات به جای ماندن در خانه خود، باید در نزدیکی مکان بیمارستان باقی بمانید. بنابراین، اگر شغل شما اجازه می‌دهد، می‌توانید از راه دور و به صورت پاره وقت کار کنید. با کارفرمای خود در مورد راه‌های تنظیم کار خود در طول درمان صحبت کنید.

در انتها بایستی خاطر نشان کرد که در پیوند مغز استخوان، شما سلول‌های موجود در خون و مغز استخوان که شکل نهایی آنها بالغ نشده اند. را دریافت می‌کنید. پزشک از آن‌ها برای جایگزینی سلول‌های موجود در مغز استخوان که سایر درمان‌ها باعث از بین رفتن آن‌ها شده‌اند، استفاده می کند. این بدان معنا است که می‌توانید دوز بالاتری از روش‌های درمانی مانند شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را دریافت کنید. بعضی اوقات سلول‌های بنیادی می‌توانند سلول‌های سرطانی را پیدا کرده و از بین ببرند. پیوند سلول‌های بنیادی از طریق درون وریدی و دقیقاً مانند انتقال خون انجام می‌پذیرد. با پزشک یا پرستار خود در مورد عوارض جانبی دیگری که ممکن است داشته باشید و این که تا چه اندازه می‌توانند جدی باشند صحبت کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *