پیوند سلول‌های بنیادی در درمان سرطان

پیوند سلول‌های بنیادی در درمان سرطان

سرطان بیماری است که قرن‌ها برای انسان مشکل‌ساز بوده و هنوز هم با تمام پیشرفت‌هایی که بشر به آن‌ها دست پیدا کرده است، درمان قطعی برای آن وجود ندارد. درمانی مانند یک داروی مشخص که با استفاده از آن بتوان از بروز این بیماری جلوگیری کرد؛ البته در اکثر موارد تحقیقات علمی به دانش و اطلاعات خوبی دست پیدا کرده، اما این که به جرات بتوانیم ادعا کنیم که سرطان به طور کامل شکست خورده و آن را مهار کرده‌ایم، هنوز غیرممکن است. در این مقاله موضوع مورد بحث ما استفاده از سلول‌های بنیادی خون برای درمان بیماری سرطان است؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 نقش سلول‌های بنیادی در درمان سرطان

پیشرفت بشر در درمان بیماری‌ها چشمگیر بوده و نمی‌توان آن را نادیده انگاشت؛ اما هنوز هم جا دارد تا اقدامات بیشتری انجام شود تا به پاسخ‌های بهتری دست پیدا کنیم.  اقدامات جدید سبب شده‌اند تا دریچه‌های تازه‌ای به روی بشر گشوده شود. اخیرا یک موضوع جدید در درمان بیماری سرطان بسیار سر و صدا بپا کرده‌ و آن نقش سلول‌های بنیادی در درمان سرطان است. به عبارتی برای درمان سرطان از سلول‌ها بر علیه سلول‌ها استفاده می‌کنند و این یعنی درمان با سلول‌های بنیادی. همانطور که می‌دانیم بیماری سرطان با تکثیر یافتن بی‌رویه سلول‌ها به وجود آمده و چه خوش‌خیم و چه بدخیم یک بیماری رنج‌آور است؛ اما خبر خوش این است که بشر با استفاده از این روش به جنگ سرطان رفته و قدمی تازه در مسیر درمان سرطان برداشته‌ است.

از پیوند سلول بنیادی می توان برای درمان سرطان هایی مانند خون و لنفوم استفاده کرد.پیوند سلول‌های بنیادی، پیوند زندگی و سلامت

پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان، روشی درمانی است که در آن سلول‌های سالم را به راحتی در مغز استخوان فرد بیمار جایگزین می‌کنند. این سلول‌های بنیادی می‌توانند از بدن فردی دیگر یا یک اهدا کننده به بیمار پیوند زده شوند. به این روش، پیوند مغز استخوان، پیوند سلول‌های بنیادی یا پیوند سلول‌های بنیادی خون نیز گفته می‌شود؛ البته این پیوند برای انواع خاصی از سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرطان‌هایی مانند سرطان غدد لنفاوی، سرطان خون، میلوما و همچنین سایر بیماری‌های خونی که مغز استخوان افراد را هدف قرار می‌دهند. در این بین پیشرفت چشمگیری که بسیار خودنمایی می‌کند این است که سلول‌های بنیادی خون‌ساز توانایی تولید تمام رده‌های سلول‌های خونی را دارند.

سلول‌های بنیادی قابلیت این را دارند که در صورت احتیاج به سلول‌های مورد نیاز بدن تبدیل شوند. در بدن ما انواع گوناگونی از سلول‌های بنیادی وجود دارند که در زمان‌های مختلف در نقاط متفاوت بدن ما یافت می‌شوند. در این بین سلول‌های بنیادی خون‌ساز سلول‌هایی هستند که به راحتی به سلول‌های خونی تبدیل می‌شوند. مغز استخوان در بدن ما یک بافت نرم و اسفنجی است که سلول‌های بنیادی را در خود نگهداری می‌کند. این ماده به طور مشخصی در مرکز بافت بیشتر استخوان‌های بدن یافت می‌شود. سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز درون خون ما وجود دارند. سلول‌های بنیادی خون اگر دچار آسیب شوند، به سلول خونی، پلاکت و گلبول سفید تبدیل نخواهند شد. در روش پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان، سلول‌های بنیادی که سالم هستند به مغز استخوان یا خون فرد پیوند زده می‌شوند تا بدن را برای تولید گلبول سفید، گلبول قرمز و همچنین پلاکت آماده کند.

برای پیوند سلول بنیادی گاهی از یک اهدا کننده استفاده می شود.

روش‌های متفاوت پیوند سلول‌های بنیادی

  • پیوند اتولوگ سلول‌های بنیادی

روش‌های مختلفی برای پیوند مغز استخوان وجود دارد که روش اتولوگ یکی از آن‌ها است. در این روش، سلول‌های بنیادی به طور مستقیم از بدن خود بیمار دریافت می‌شوند. در برخی از موارد روش‌های شیمی درمانی و یا پرتو درمانی برای بیماران سرطانی کارساز نبوده و سلول‌های بنیادی و حتی سیستم ایمنی فرد را نابود می‌کنند. به همین دلایل پزشکان پیش از شروع به درمان سرطان، از بدن فرد سلول بنیادی دریافت می‌کنند که اگر حین درمان سلول‌ها آسیب دیدند، سلول‌های سالمی از بدن فرد داشته باشند. بعد از این که درمان فرد به اتمام رسید، این سلول‌ها را جایگزین می‌کنند تا بدن بتواند سیستم ایمنی خود را تقویت کرده و با عفونت‌ها مبارزه کند.

  • پیوند آلوژنیک

یکی دیگر از پیوندهای مغز استخوان پیوند آلوژنیک است. در این پیوند، سلول‌های بنیادی را از فرد دیگری دریافت می‌کنند. در این روش نیز بعد از اتمام شیمی درمانی سلول‌ها را به بدن فرد پیوند می‌زنند تا بدن مقاومت خود را بازیابد. نکته مهم این است که پیدا کردن فردی که سیستمی منطبق بر سیستم بدن بیمار داشته باشد، پروسه‌ای زمان‌بر خواهد بود، بدین معنی که اهدا کننده باید با گیرنده تطابق داشته‌ باشد.

 سخن پایانی

در سال‌های اخیر با حمایت معاونت علمی پژوهشی فناوری دفتر ریاست جمهوری، فناوری آنتی‌ژن‌های لکوسیت انسانی یا همان همخوان بودن ویژگی‌های اهدا کننده، در داخل کشور و به واسطه یک شرکت دانش‌بنیان بومی‌سازی شده و قطع وابستگی به واردات سلول‌های بنیادی را به همراه داشته‌ است. به نحوی که با قرار گرفتن در شبکه ملی اهداکنندگان، توانایی صادرات این سلول‌ها به کشورهای دیگر را نیز داریم. این امر سبب شده است تا با بی‌نیازی از واردات این سلول‌ها، هم در جلوگیری از خروج ارز از کشور موفق باشیم و هم از بروز تاخیر در درمان بیماران نیازمند جلوگیری به عمل آید. همچنین ما از سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزادان نیز برای درمان سرطان‌ها استفاده می‌کنیم. از همراهی شما تا پایان متشکریم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *