هشدار!!! صبحانه مهمترین وعده غذایی است، حذفش نکنید

هشدار!!! صبحانه مهمترین وعده غذایی است، حذفش نکنید

اهمیت صبحانه خوردن

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که به هر دلیلی قید صبحانه خوردن را زده‌اید. صبح از خواب بیدار می‌شوید یا عجله رفتن دارید، حوصله­ آماده کردن صبحانه را ندارید یا شاید هم به خاطر کنترل وزنتان از خوردن یک صبحانه خوشمزه صرف نظر می‌کنید! اگر شما هم از آن دسته از آدم‌هایی هستید که به راحتی دور صبحانه خوردن را خط می‌کشید باید بدانید که صبحانه مهمترین وعده­ غذایی در طول روز است و با نخوردن آن خیلی به سلامتی‌تان ضرر می‌زنید. در این مقاله می‌خواهیم در مورد اهمیت صبحانه برای سلامتی خودتان و همچنین کودکتان به شما بگوییم، پس با ما همراه باشید.

10 دلیل که چرا خوردن صبحانه اهمیت زیادی دارد

صبحانه خوردن یک “باید” است که تا جایی که می‌توانید نباید از آن بگذرید؛ حتی اگر شده 10 دقیقه وقتتان را به خوردن یک صبحانه سالم بدهید. شاید زمان زیادی از شما نگیرد ولی در عوض در سلامتی، ظاهر و اخلاقتان خیلی تأثیر می‌گذارد. یک صبحانه پرانرژی را در الویت کارهایتان قرار دهید، آن موقع است که به اهمیت صبحانه در زندگیتان پی می‌برید. در ادامه 10 دلیل برای شما می‌گوییم که چرا باید یک صبحانه پرکالری بخورید و نباید از آن بگذرید:

 1. شروع کردن روز با خوردن صبحانه، باعث افزایش سوخت و ساز بدنتان می‌شود.
 2. صبحانه باعث می‌شود که قند خون شما در طول روز ثابت بماند.
 3. یک صبحانه سالم و مقوی از ضعف کردن در طول روز و همینطورر از ولع و پرخوری جلوگیری می‌کند.
 4. صبحانه خوردن کمک می‌کند که شما در ادامه­ روز احساس سیری کنید و در نتیجه پرخوری نکنید و همین موضوع باعث می‌شود که وزنتان را بهتر کنترل کنید.
 5. تحقیقات ثابت کرده است کسانی که صبحانه می‌خورند ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر بیشتری در طی روز مصرف می‌کنند.
 6. وعده­ صبحانه نه تنها برای بدنتان سوخت محسوب می‌شود بلکه برای مغزتان هم مفید است، چون باعث افزایش تمرکز و بهره‌وری شما می‌شود.
 7. افرادی که صبحانه را از وعده‌های غذایی فاکتور می‌گیرند انرژی، قدرت و مقاومت کمتری دارند.
 8. اگر صبحانه نخورید، احتمال این که در طول روز خوش‌اخلاق و باحوصله نباشید بیشتر است.
 9. نخوردن صبحانه باعث می‌شود که حافظه‌تان ضعیف‌تر شود.
 10. کسانی که صبحانه را حذف می‌کنند بیشتر در معرض چاقی و بیماری‌های جدی مثل دیابت قرار می‌گیرند.
شروع کردن روز با خوردن صبحانه، باعث افزایش سوخت و ساز بدنتان می‌شود. صبحانه باعث می‌شود که قند خون شما در طول روز ثابت بماند. یک صبحانه سالم و مقوی از ضعف کردن در طول روز و همینطورر از ولع و پرخوری جلوگیری می‌کند. صبحانه خوردن کمک می‌کند که شما در ادامه¬ روز احساس سیری کنید و در نتیجه پرخوری نکنید و همین موضوع باعث می‌شود که وزنتان را بهتر کنترل کنید. تحقیقات ثابت کرده است کسانی که صبحانه می‌خورند ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر بیشتری در طی روز مصرف می‌کنند. وعده¬ صبحانه نه تنها برای بدنتان سوخت محسوب می‌شود بلکه برای مغزتان هم مفید است، چون باعث افزایش تمرکز و بهره‌وری شما می‌شود.
اهمیت خوردن صبحانه

صبحانه چی بخوریم؟

ممکن است فکر کنید که یک کلوچه و یک فنجان قهوه کارتان را راه می‌اندازد، اما کارشناسان توصیه می‌کنند در انتخاب چیزی که برای شروع روزتان می‌خواهید بخورید، بیشتر دقت کنید. در اینجا چند پیشنهاد برای شما داریم:

 1. غلات سرشار از فیبر با میوه‌های تازه و شیر کم‌چرب
 2. شیک پروتئین کم‌چرب همراه با میوه‌های تازه/یخ‌زده
 3. نان تست یا نان شیرینی با فیبر بالا همراه یک قاشق غذاخوری کره بادام‌زمینی
 4. مواد پروتئینی و ماست یا یک لیوان شیر

البته بعداً می‌توانید یک وعده میوه تازه به عنوان میان‌وعده هم میل کنید. صبحانه مثل ورزش است؛ اگر صبح برای آن وقت بگذارید، در طول روز ظاهر و احساس خوبی خواهید داشت.

چه موقع باید صبحانه بخوریم؟

زمان دقیق آن بسته به نیاز و برنامه هر فرد متفاوت خواهد بود، اما قانون کلی این است که در همان یک ساعت اولی که از خواب بیدار شده‌اید، صبحانه‌تان را بخورید. به نوعی مثل ریختن بنزین در ماشین‌تان است.

چرا اهمیت صبحانه برای کودکان زیاد است؟

بعضی اوقات کودکان میلی به خوردن صبحانه ندارند، اما مهم است که حتماً این کار را انجام دهند. بدن آن‌ها در حال رشد است و به مواد مغذی و سوخت نیاز دارند. بچه‌هایی که صبح چیزی نمی‌خورند سخت‌تر می‌توانند تمرکز کنند و در مدرسه بیشتر خسته می‌شوند به همین دلیل اهمیت صبحانه در یادگیری خیلی بالاست. همچنین ممکن است دمدمی‌مزاج یا بی‌قرار شوند و این فقط به روحیه آن‌ها آسیب نمی‌زند بلکه اطرافیانشان هم آزار می‌دهد. اکثر کودکان فقط از ناهار و شام، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنشان را دریافت نمی‌کنند. اگر کودک شما در خانه صبحانه نخورد، خوراکی‌هایی را که می‌توانند در راه مدرسه یا بین کلاس‌ها بخورند را برایشان بسته‌بندی کنید. میوه، آجیل یا کره بادام‌زمینی انتخاب‌های خوبی در این زمینه هستند.

بعضی اوقات کودکان میلی به خوردن صبحانه ندارند، اما مهم است که حتماً این کار را انجام دهند. بدن آن‌ها در حال رشد است و به مواد مغذی و سوخت نیاز دارند. بچه‌هایی که صبح چیزی نمی‌خورند سخت‌تر می‌توانند تمرکز کنند و در مدرسه بیشتر خسته می‌شوند به همین دلیل اهمیت صبحانه در یادگیری خیلی بالاست.
اهمیت خوردن صبحانه در کودکان

آیا صبحانه و کاهش وزن با هم ارتباطی دارند؟

آیا یک وعده صبحگاهی می‌تواند بر روی سایز دور کمر شما تأثیر بگذارد؟ باید بگوییم بله. بعضی‌ها برای این که لاغر شوند صبحانه خود را کنار می‌گذارند ولی محققان دریافته‌اند که به طور متوسط ​​افرادی که صبحانه می‌خورند لاغرتر از افرادی هستند که از صبحانه صرف‌نظر می‌کنند! این موضوع می‌تواند به این دلیل باشد که خوردن غذاهای حاوی پروتئین و فیبر در صبح اشتهای شما را در بقیه روز کنترل می‌کند. اما تضمین نمی‌کند که شما حتماً لاغر شوید. در مطالعه‌ای که اخیراً انجام شد، کاهش وزن در افرادی که صبحانه می‌خورند با کسانی که آن را نادیده می‌گیرند مقایسه کردند؛ این  وعده هیچ تفاوتی را ایجاد نکرد. اگر رژیم دارید، فکر نکنید با کنار گذاشتن وعده غذایی به امید حذف کالری کمکی به شما می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر افرادی که لاغر می‌شوند و وزن خود را کاهش می‌دهند هر روز صبحانه می‌خورند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که چه چیزی، چه زمانی و چه مقداری می‌خورید.

صبحانه­ را مثل یک پادشاه بخور

وقتی که صبح بیدار می‌شوید مخصوصاً اگر عجله داشته باشید و روز پر مشغله‌ای پیش رویتان باشد، خیلی راحت است که بگذارید صبحانه از لیست اولویت‌های شما حذف شود. با این حال صرف فقط چند دقیقه برای خوردن صبحانه می‌تواند روز شما را به سمت مثبت‌تری تغییر بدهد. علاوه بر انرژی، تمرکز و روحیه خوبی که به شما می‌دهد، باعث می‌شود زندگی سالم‌تری هم داشته باشید. یادتان باشد که صبحانه خوردن ارزان‌تر از درمان است. این جمله معروف را همیشه به خاطرتان بسپارید: صبحانه را مانند پادشاه بخورید، ناهار را مانند شاهزاده و شام را مانند گدا. پس فقط چند دقیقه زودتر بیدار شوید و تنبلی یا هر دلیل دیگری که دارید را کنار بگذارید و پادشاه‌وار صبحانه‌تان را میل کنید.

www.10tipsforhealth.com

www.rush.edu

www.webmd.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *