تأثیر رنگ‌ها بر زندگی شما؛ آنچه باید بدانید

تأثیر رنگ‌ها بر زندگی شما؛ آنچه باید بدانید

در زندگی ما انسان‌ها عوامل بسیار زیادی وجود دارند که بر تعیین نوع رفتار ما اثرگذارند. برخی از این عوامل تأثیر بیشتری و دسته‌ای دیگر تأثیر نامحسوس‌تری دارند. یکی از عواملی که به تحلیل نوع رفتار انسان‌ها می‌پردازد، روانشناسی رنگ‌هاست. روانشناسی رنگ‌ها با این که به عوامل زیادی بستگی دارد و از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است، اما معانی یکسانی را نیز یدک می‌کشد و دیده می‌شود که گاهاً تأثیرات یکسانی در فرهنگ‌های مختلف دارد. به همین سبب روانشناسی رنگ‌ها کاربرد بسیار زیادی در زندگی‌مان دارد و آگاهی و استفاده از آن می‌تواند ما را در رقابت بسیار موفق بنماید. بنابراین باید بدانیم که رنگ‌ها دقیقاً چگونه کار می‌کنند؟ چه تأثیری بر روحیه و رفتارمان دارند؟ و در چه شرایطی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؟برای این که جواب این سؤالات را بدانید، با ما در ادامه همراه باشید.

رنگ یک ابزار ارتباطی قدرتمند است و می‌تواند برای نشان دادن عمل، تأثیر بر خلق و خو و حتی تأثیر بر واکنش‌های فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد.
تأثیر رنگ ها بر افراد مختلف

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ‌ها در لغت به معنای مطالعه‌ رنگ‌ها به عنوان یکی از عوامل تعیین رفتار انسان‌هاست. با این شیوه، ما به طور نامحسوسی اطلاعات بسیار زیادی در خصوص احساسات افراد به دست می‌آوریم. این که فرد از چه رنگ‌هایی استفاده می‌کند یا استفاده نمی‌کند، به ما اطلاعات بسیار زیادی می‌دهد. برای بررسی این اطلاعات باید درباره‌ روانشناسی رنگ‌ها آگاهی خوبی داشته باشیم. اینگونه به سادگی می‌توانیم بدون آن‌ که آزمایش خاصی انجام دهیم، از بدیهیات موجود بهترین تحقیقات و پژوهش‌ها را دریافت کنیم. رنگ یک ابزار ارتباطی قدرتمند است و می‌تواند برای نشان دادن عمل، تأثیر بر خلق و خو و حتی تأثیر بر واکنش‌های فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد. برخی از رنگ‌ها با افزایش فشار خون، افزایش متابولیسم و ​​خستگی چشم مرتبط هستند.

چگونگی تأثیر رنگ بر افراد

احساسات شما درباره رنگ اغلب عمیقاً شخصی است و ریشه در تجربه یا فرهنگ خود شما دارد. این که شما درباره‌ یک رنگ چه حسی داشته باشید، بیشتر امری ذهنی است اما با همه‌ این موارد، برخی از تأثیرات رنگ‌ها معنا و مفهوم جهانی دارند.برای مثال رنگ‌های موجود در ناحیه‌ قرمز (قرمز، نارنجی و زرد و مشتقات آن‌ها) به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند و حاوی احساس گرما و صمیمیت بین افراد تا احساس خشم و خصومت هستند. رنگ‌های طیف آبی (شامل آبی و سبز و بنفش و مشتقات آن‌ها) به عنوان رنگ‌های سرد شناخته می‌شوند، غالباً آرامبخش هستند اما همین رنگ‌ها نیز می‌توانند حاوی حس غم یا بی‌تفاوتی باشند.همچنین همانطور که در بالا اشاره شد، نحوه درک شما از یک رنگ خاص ممکن است ارتباط زیادی با نظر شخصی، تجربیات گذشته، تفاوت‌های فرهنگی، تفاوت‌های جنسیتی و غیره داشته باشد. اگرچه ارتباط رنگ‌ها می‌تواند بین فرهنگ‌ها متفاوت باشد ولی مفهوم مشخص شده‌ بعضی رنگ‌ها بر نژادها و جنسیت‌های مختلف می‌تواند یکسان باشد.

مفهوم جهانی رنگ‌های مختلف

رنگ قرمز: رنگ قرمز بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند و با احساسات شدیدی مانند عشق ، علاقه و عصبانیت همراه است. این رنگ جهانی نشان دهنده‌ قدرت، شجاعت و خطر است. رنگ قرمز پر جنب و جوش، تحریک کننده و مهیج است و پیوندی قوی با رابطه جنسی و اشتها دارد. همچنین این رنگ انرژی‌آور و هیجان‌انگیز است و انگیزه‌ ما را برای اقدام به وجود می‌آورد. همچنین می‌تواند به کسانی که خجالتی و فاقد اراده هستند اعتماد به نفس بدهد. این رنگ متابولیسم، میزان تنفس و فشار خون را افزایش می‌دهد. برای انرژی بخشیدن به جلسه قرمز بپوشید اما در تکه‌های کوچکتر از لباس، مانند بلوز یا روسری. کراوات‌های قرمز نیز مورد علاقه سیاستمداران است. استفاده بیش از حد از آن، اغلب می‌تواند شما را به عنوان یک فرد مسئول و همچنین به عنوان یک شخص رئیس قلمداد کند!

رنگ قرمز بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند و با احساسات شدیدی مانند عشق ، علاقه و عصبانیت همراه است. این رنگ جهانی نشان دهنده‌ قدرت، شجاعت و خطر است. رنگ قرمز پر جنب و جوش، تحریک کننده و مهیج است و پیوندی قوی با رابطه جنسی و اشتها دارد. همچنین این رنگ انرژی‌آور و هیجان‌انگیز است و انگیزه‌ ما را برای اقدام به وجود می‌آورد.
رنگ قرمز رنگ هیجان

رنگ نارنجی: این رنگ بیانگر تشویق، خوش‌بینی و اعتماد به نفس است و برونگرایی را نشان می‌دهد. نارنجی گرما و شادی را تابانده و انرژی بدنی و تحریک قرمز را با نشاط زرد ترکیب می‌کند. نارنجی می‌تواند شجاعت، اشتیاق، جوانسازی و نشاط را القا کند. همچنین می‌تواند اثر تحریک‌کننده‌ای داشته باشد، به ویژه در اشتها. البته نارنجی در کنار تمام این ویژگی‌ها می‌تواند نشانه‌ سطحی‌نگری و بدبینی نیز باشد. در کاربردهای تجاری، نارنجی بسته به سایه انتخاب شده و ترکیب آن با سایر رنگ‌ها، احساس مقرون به صرفه بودن را ایجاد می‌کند. همچنین این رنگ بیانگر انرژی زنانه و انرژی آفرینش است.

زرد: زرد رنگ ذهن و عقل است که با ضلع چپ و منطقی مغز طنین‌انداز می‌شود. رنگ زرد که سبک‌ترین رنگ در طیف رنگ‌های گرم است، باعث نشاط و روشنایی می‌شود و امید، خوشبختی و سرگرمی را به همراه دارد. با این حال، مقدار زیاد رنگ زرد می‌تواند باعث اضطراب، عصبانیت، دلهره، تحریک و رویارویی به ویژه در افرادی که از قبل تحت فشار قرار دارند، باشد. همچنین می‌تواند حاوی بی‌حوصلگی، انتقاد و بزدلی باشد و افراد را به انتقاد بیش از حد، قضاوت و فریب تحریک کند.

سبز: رنگ سبز سرشار از طبیعت، تعادل و رشد است. آرام و مطمئن است و نماد هماهنگی، بهبود و ثبات است. همچنین نشان دهنده امنیت و خوداتکایی است. سبزهای تیره بیانگر پول، ثروت و اعتبار هستند، در حالی که سبزهای روشن‌تر حاوی معنای تولد دوباره، رشد و شادابی‌ هستند. با این حال، استفاده‌ زیاد از سبز باعث احساس حرص، حسادت و خودخواهی می‌شود. در تجارت، رنگ سبز برای هر كاری با سلامتی و بهبودی و ترویج محصولات طبیعی، ایمن، ارگانیك، سازگار با محیط زیست مفید است. سبز تیره نیز انتخاب خوبی برای وب سایت‌های پول و مالی است.

آبی: آبی رنگ اعتماد و آرامش است. این رنگ وفاداری و صداقت و همچنین محافظه‌کاری و قابل پیش‌بینی بودن را نشان می‌دهد. رنگ آبی که محبوب‌ترین رنگ جهانی است، برای دنیای شرکت‌ها بسیار مناسب است و اغلب در جلسات مهم از آن استفاده می‌شود. هنگام مصاحبه و ملاقات با مشاغل حرفه‌ای مانند حسابداران، شرکت‌های بیمه، بانکداران و سایر شرکت‌های ‌مالی که اعتماد و اطمینان در آن‌ها مهم است، از رنگ آبی استفاده کنید.

رنگ‌های طیف آبی (شامل آبی و سبز و بنفش و مشتقات آن‌ها) به عنوان رنگ‌های سرد شناخته می‌شوند، غالباً آرامبخش هستند اما همین رنگ‌ها نیز می‌توانند حاوی حس غم یا بی‌تفاوتی باشند.
رنگ آبی رنگ آرامش

بنفش: بنفش رنگ تخیل و معنویت است که ایده‌آل‌های عالی را القا می‌کند. این رنگ که رنگ خلاقیت است می‌تواند نشانه‌ درونگرا بودن نیز باشد. افرادی که به سمت بنفش کشیده می‌شوند معمولاً حساس و دلسوز، فهمیده و حمایت‌کننده هستند و قبل از خود به دیگران فکر می‌کنند. آن‌ها غالباً افرادی ساکت و آرامند.

کاربرد اثربخشی رنگ‌ها

اثربخشی رنگ‌ها در موارد بسیار زیادی کاربرد دارد و از آن استفاده می‌شود. یکی از پرکاربردترین مواردی که از آن استفاده می‌شود، استفاده در تعیین رنگ داروهاست. رنگ‌ها می‌توانند اثربخشی دارونماها را افزایش دهند. اگر دقت کنیم از رنگ‌های محرک قرمز یا نارنجی برای داروهای محرک استفاده می‌شود.

مورد بعدی استفاده از رنگ‌ها که بسیار گسترده انجام می‌گیرد، در بازاریابی و مارک‌های تجاری است. در این موارد برای رنگ‌ها اهمیت ویژه‌ای قائل هستند زیرا بازاریابان معتقدند  رنگ می‌تواند بر احساسات و ادراک مصرف کننده در مورد کالاها و خدمات تأثیر بگذارد. آرم برای شرکت‌ها از آن جهت مهم است که آرم می‌تواند مشتریان بیشتری را به خود جلب کند. این اتفاق زمانی می‌افتد که مشتریان معتقدند آرم شرکت با شخصیت کالا و خدمات مطابقت دارد، مانند رنگ صورتی که به شدت در مارک تجاری ویکتوریا سکرت استفاده شده است. رنگ‌ها برای نمایش ویترین در فروشگاه‌ها نیز مهم هستند.

روانشناسی رنگ‌ها به عنوان درمان یا کروموتراپی

امروزه از رنگ‌ها به عنوان یک روش درمانی جامع استفاده می‌شود. در پیشینه‌ این روش که به فرهنگ باستانی مصر و چین بازمی‌گردد، از رنگ‌ها برای بهبود و تحت عنوان نور درمانی یا رنگ‌شناسی استفاده می‌شود. در این روش هر رنگ برای مواردی استفاده می‌شود. رنگ قرمز در این روش برای تحریک ذهن و بدن و افزایش گردش خون استفاده می‌شود. نارنجی برای بهبود ریه‌ها و افزایش سطح انرژی کاربرد دارد، زرد باعث تحریک اعصاب و تصفیه‌ بدن  و آبی موجب تسکین بیماری و بهبود دردها می‌شود. اگر دقت کنید می‌بینید که رنگ آبی پرکاربردترین رنگ در بیمارستان‌هاست.

سخن پایانی

با وجود اینکه برداشت‌ها از رنگ‌ها و تأثیرات آن‌ها از فرهنگ به فرهنگ دیگر متفاوت است، دیدیم که هر رنگی در جامعه‌ جهانی معنی مشخص و خاص خود را دارد. این تأثیرگذاری در بسیاری از تجارت‌ها و مشاغل اثرگذار است و از آن می‌توان برای بهبود شرایط تجاری استفاده‌ مفید کرد. همچنین دریافتیم که بسیاری از تجارت‌های مهم و معتبر جهانی از ابتدا با تکیه بر این اصل که رنگ‌ها اثرگذاری بسیاری در دیدگاه افراد دارند و احساسات آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند، جلو رفته‌اند و بازخورد بسیار خوبی نیز دریافت کرده‌اند. در این مقاله سعی کردیم شما را با این مقوله و عوامل تأثیرگذار آن بیشتر آشنا کنیم و با مفهوم رنگ‌ها بیشتر درگیر شویم.

منابع

en.wikipedia.org

www.verywellmind.com

www.oberlo.com

londonimageinstitute.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *