سایکوآنکولوژی چیست؟ (روانشناسی سرطان)

چرا روانشناسی سرطان اهمیت دارد؟

سرطان، بیمار را از نظر روحی و روانی خیلی درگیر می‌کند؛ اگر از آسیبی که به جسم می‌زند بیشتر نباشد، قطعاً کمتر هم نیست. روانشناسی سرطان در حال حاضر بخش لاینفک در درمان بیمار سرطانی محسوب می‌شود. روانشناسی سرطان برای بررسی موضوعات مربوط به عواطف و روان بیمار و اطرافیانش که قبلاً نادیده گرفته شده بودند، به وجود آمد. در واقع روانشناسی سرطان جنبه‌های انسانی این بیماری را در برگرفته و به بحث روانشناختی فرد در طول درمان و عوارض آن می‌پردازد. اگر شما هم دوست دارید در این مورد بیشتر بدانید، با طب‌آنکو همراه باشید.

اهداف روانشناسی بیماری سرطان

متأسفانه امروزه بیماری سرطان خیلی شایع شده و افراد زیادی را در سراسر دنیا درگیر خودش کرده است. سرطان یک بیماری ناتوان کننده است؛ نه تنها شما را از جنبه‌های مختلف جسمی، روانی، اقتصادی و اجتماعی تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه کسانی که دور و برتان هستند هم دچار بحران می‌کند. از نظر عاطفی هم بیماران احساس خود را از دست داده، روابط مهم در دوران بیماری سرطان را کنار گذاشته و اراده خود را برای زنده ماندن از دست می‌دهند. میزان بالایی از افسردگی و اضطراب در پاسخ به تشخیص سرطان در افراد ایجاد می‌شود. پس در حوزه سایکوآنکولوژی، اهمیت سلامت روان در مبتلایان به سرطان مطرح می‌شود.

سایکوانکولوژی چیست؟

روانشناسی سرطان یا همان سایکوانکولوژی، حوزه‌ای است که اخیراً ظهور پیدا کرده و هدف آن این است که بیماران را نه تنها با دارو، بلکه با توجه بیشتر به مراقبت‌های فردی درمان کند. در این حوزه، راه‌هایی برای آموزش اعضای خانواده، دوستان، پزشکان و دیگر اعضای تیم درمان و نحوه برخورد صحیح با این بیماری مورد بررسی قرار گرفته است. روانشناسی سرطان نه تنها به جنبه‌‌های عاطفی سرطان در بیماران و خانواده‌های آنها می‌پردازد، بلکه به طور علمی نقش ارتباط ذهن و بدن در سرطان را بررسی می‌کند. کیفیت زندگی بیماران سرطانی اغلب در روند درمان پزشکی نادیده گرفته می‌شود. روانشناسی سرطان بر اهمیت مشاوره در بیماران سرطانی، داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب، حمایت خانواده و گروه‌های حامی بیماران سرطانی تأکید دارد. حمایت روحی از بیمار در روانشناسی سرطانی‌ها در اولویت قرار دارد.

اهمیت حضور روانشناس برای بیماران سرطانی در تیم درمان

با تشخیص سرطان سفری طولانی آغاز می‌شود که می‌تواند سلامت جسمی، ذهنی و روابط با عزیزان را تحت تأثیر قرار دهد. در حالی که برای جنبه‌های جسمانی سرطان درمان دریافت می‌کنید، نباید از مسائل عاطفی مرتبط با سرطان غافل شوید. سلامت روان بیماران سرطانی بخش اساسی از سلامت کلی آن‌ها محسوب می‌شود.

همه ما در بین دوستان، اعضای خانواده، همکاران یا خویشاوندان خود مواردی از سرطان را مشاهده کرده‌ایم. در حقیقت سرطان تقریباً زندگی همه ما را تحت تأثیر خود قرار داده است. شاید بتوان گفت که تعداد محدودی از افراد درک می‌کنند که روانشناسی می‌تواند در درمان سرطان نقش مهمی ایفا کند. روانشناسان سرطان می‌توانند به بیماران و خانواده‌های آن‌ها در کاهش فشارهای روانی و عاطفی، تقویت ارتباط میان بیماران، خانواده‌ها و متخصصان سرطان، کاهش عوارض جانبی درمان و بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کنند.

وظیفه‌ دکتر روانشناس سرطان چیست؟

براساس نتایج پژوهش‌های متعدد، مشاوره و روانشناسی سرطان نقش بسزایی در خودشناسی، شناخت بیماری، کاهش تأثیرات منفی بر فرد و خانواده، آموزش نحوه برخورد با فرزندان، همسر و سایرین و سازگاری با شرایط جدید و زندگی بعد از بیماری را ایفا می‌کند. روانشناسان سرطان دو وظیفه مهم را بر عهده دارند:

۱. پاسخگویی به نیازهای روانشناختی بیماران مبتلا به سرطان و مراقبان آن‌ها در تمام مراحل بیماری

۲. بررسی و شناسایی تمامی عوامل تأثیرگذار رفتاری و روانی بر مبتلایان و درمان یافتگان از سرطان

متأسفانه بیماران سرطانی به مراقبت‌های سلامت ذهنی و روحی که به آن نیاز داشته دسترسی ندارند. غالباً بیماران به دلیل انزوائی که در طول دوره درمان احساس می‌کنند، دچار افسردگی شده یا از نگرانی در مورد آینده رنج می‌برند. لازم است که بیمار در مورد این احساسات و علائم با روانپزشک و روانشناس صحبت کند زیرا در آینده این احساسات می‌توانند بر روند درمان تأثیر بگذارند.

اهمیت سلامت روان در زندگی بیماران سرطانی را جدی بگیرید

طبیعی است که تشخیص سرطان برای بیمار ضربه روانی بزرگی بوده و از نظر روحی فشار خیلی زیادی ایجاد می‌کند. از طرف دیگر درمان سرطان، درمانی تهاجمی است و منجر به طیف گسترده‌ای از مشکلات جسمی و روانی می‌شود. در نتیجه، بیمار از نظر روانی شکننده و آسیب پذیر شده و همین می‌تواند مانع از تأثیرگذاری درمان شود و تأثیر عمیقی بر کیفیت زندگی او داشته باشد. بنابراین حضور یک روانشناس سرطان در تیم درمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک تغییر اساسی که باید در حمایت روحی از بیمار سرطانی اتفاق بیفتد، ایجاد زمان و جایگاه بیشتر برای درک نیازهای روانی اجتماعی منحصر به فرد این بیماران است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *