راهکارهایی برای آن که با نظم به موفقیت برسیم

راهکارهایی برای آن که با نظم به موفقیت برسیم

یکی از عواملی که باعث می‌شود در طول روز زمان پرت و استفاده نشده‌ زیادی داشته باشیم و در پایان روز بازدهی کمتری را از روز خود تجربه کنیم، نداشتن نظمی دقیق در فعالیت‌ها یا بی‌نظمی است. این موضوع داستانی تکراری و فراگیر برای افراد زیادی در جوامع ماشینی کنونی است و بارها هر یک از ما را با خود درگیر کرده است. بارها پیش آمده که برنامه‌ای طولانی برای روز خود داشته‌ایم اما به دلیل نداشتن نظم به خیلی از کارهایی که برای روز خود تعریف کرده‌ایم نرسیده‌ایم.

برای آن که بتوانیم فرد منظمی باشیم، راهکارهای بسیاری وجود دارد که آن‌ها را کاملاً به بحث خواهیم گذاشت اما قبل از آن باید به طور دقیق بررسی کنیم که نظم یعنی چه و به چه کسی فرد منظم می‌گویند. تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا بتوانیم به شما جواب برخی از این سؤالات را بدهیم و آن را با هم به اشتراک بگذاریم.

به چه کسی منظم می‌گویند؟

نظم در لغت به معنی آراستگی و پیوستگی است و در کل به فردی اطلا‌ق می‌شود که با داشتن هدفی مشخص برای خود، با برنامه‌ریزی به سمت آن حرکت می‌کند. فرد منظم درگیری و گیج شدن کمتری را تجربه می‌کند و در فشارهایی که برای او اتفاق می‌افتد مدیریت بهتری را دارد. زیرا نظم در رفتارهای او دخیل است و کمک شایانی به انجام درست و کامل کارها می‌کند. حال با دانستن فواید نظم در زندگی فردی، لازم می‌شود به سراغ راهکارهایی برای منظم بودن برویم. راهکارهایی که بتواند به ما در رسیدن به نظم و در نتیجه‌ آن به مدیریت بهتر فعالیت‌های روزانه‌مان کمک کند.

1.برای این که فرد منظمی باشیم راهکارهای زیادی وجود دارد اما یکی از مهمترین راهکارها نوشتن و یادداشت کردن کارهاست. با یادداشت کردن هیچگاه کارها را از یاد نخواهید برد. برای این کار از ابزار بسیاری می‌توان استفاده کرد. دفترچه‌ یادداشت ساده‌ترین و در دسترس‌ترین امکانات است.
راهکارهای رسیدن به نظم

راهکارهای رسیدن به نظم

 1. برای این که فرد منظمی باشیم راهکارهای زیادی وجود دارد اما یکی از مهمترین راهکارها نوشتن و یادداشت کردن کارهاست. با یادداشت کردن هیچگاه کارها را از یاد نخواهید برد. برای این کار از ابزار بسیاری می‌توان استفاده کرد. دفترچه‌ یادداشت ساده‌ترین و در دسترس‌ترین امکانات است. البته ابزار مشابه زیاد دیگری نیز برای این کار وجود دارند. به طور مثال داشتن دفترچه‌ TO DO، استفاده از بولت ژورنال‌های موجود در بازار یا درست کردن بولت ژورنال شخصی، یادداشت در نرم افزارهایی که رسیدن زمان کار را یادآوری می‌کنند یا استفاده از هر چیز دیگری که دائم می‌تواند همراه ما باشد.

بهتر است کارهای روزمره، هفتگی، کارهای فوری‌ای که در لحظه به وجود می‌آید، مناسبت‌های خاص و از این قبیل کارها را یادداشت کنیم تا چیزی را از قلم نیندازیم. با این روش علاوه بر آن که مطمئن هستیم تمامی کارهایمان را انجام داده‌ایم، ذهنمان در انجام کارها بازتر و آزادتر است و درگیر لیست کارهای در انتظار نیست. افراد منظم همیشه لیستی از کارهایی را که باید انجام دهند همراه خود دارند.

 1. نکته‌ مهمی که در استفاده از دفترچه‌ یادداشت وجود دارد این است که حتماً و حتماً فقط از یک دفترچه استفاده کنید. داشتن دفترچه‌های متعدد و استفاده از نرم‎‌افزارهای گوناگون، شما را بیشتر دچار سرگردانی می‌کند و بی‌نظمی شما را افزایش می‌دهد.
 2. نکته‌ بعدی که باید برای رسیدن به نظم شخصی حتماً رعایت کنیم، به تعویق نینداختن کارها و انجام دادن هرچه سریعتر آنهاست. وقتی هر کاری را به موقع انجام دهیم، لیست کارهایی که باید در آینده انجام شود، سبک و سبک‌تر می‌شود و باعث می‌شود با فکری آزادتر به کارهای هر لحظه بپردازیم. با انجام به موقع کارها، تمرینی برای نظم داشته‌ایم و به نظم‌مان کمکی بسیار می‌کنیم
 3. به هیچ عنوان کار خود را نیمه تمام رها نکنید. کارهای ناقص باری است بر روی دوش شما که از کیفیت باقی کارهایتان می‌کاهد. اگر می‌خواهید نظم را تجربه کنید و کارهای خود را به خوبی و درست انجام دهید، حتماً و حتماً کارهایتان را به اتمام برسانید. بدین ترتیب نظم بیشتری را تجربه می‌کنید.
 4. نظم داشتن میز و اتاق و در کل محلی که کارها‌یمان را در آنجا انجام می‌دهیم، از عوامل تأثیرگذار دیگر بر نظم ذهنی است. با داشتن محل کاری منظم، نظم بیشتری را در کارهای روزانه تجربه می‌کنید و زمان کمتری را صرف تصحیح کارهای اشتباه خود می‌کنید.
 5. علاوه بر داشتن اتاق منظم و محل مرتب برای انجام کارها، داشتن مکانی مشخص و دقیق نیز به انجام کارهایمان بسیار کمک می‌کند. با داشتن فضایی همیشگی، وسایل کار مورد نیاز همیشه در جایی مشخص قرار دارد و نیازی به جابجایی نیست. در نتیجه‌ این اتفاق وسایل کمتری گم می‌شود و بی‌نظمی کمتری را تجربه می‌کنیم.
 6. اگر در شروع هر ماه، هفته و روز کاری کارهایی را که در همان لحظه مشخص است و باید انجام شود را وارد دفترچه‌ خود کنید، می‌بینید که زمان بیشتری را می‌توانید به فکر کردن راجع به کارهای بعدی و برنامه‌ریزی برای آن‌ها اختصاص دهید. به این ترتیب می‌دانید که در هر روز چند ساعت خود را مشغول هستید و برای چند ساعت آزاد خود می‌توانید برنامه‌ای منظم و دقیق داشته باشید.
 7. داشتن زمان و ددلاین مشخص برای کارها، به شما کمک می‌کند تا بتوانید نظم بیشتری را تجربه کنید. در ابتدای شروع هرکار مقدار زمانی را که لازم دارید تا آن کار را انجام دهید یادداشت کنید. در انتهای آن کار نیز زمانی را که طول کشیده تا کار را انجام دهید نیز یادداشت کنید. بدین ترتیب می‌توانید به کارهای خود نظم بیشتری دهید و برای کارهای بعدی خود ددلاین‌های دقیقتری را مشخص کنید. با داشتن زمان حدودی انجام یک کار، می‌توانید برای باقی کارهای روزانه نیز برنامه‌ دقیقتری را داشته باشید.
 8. کارهایتان را اولویت‌بندی کنید به ترتیب اولویت به سراغ کارها بروید. بعضی کارها مهم‌تر و بعضی کم اهمیت‌ترند. تا آنجا که می‌توانید براساس سختی و آسانی به سراغ کارها نروید و خود را گول نزنید. شما کارهای مهم‌تری از کارهای ساده‌ روزمره‌تان دارید که ابتدا باید به آن‌ها بپردازید.
 9. کارهای کوچکتان را جدی بگیرید و برای آن‌ها برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. گاهی کارهایی که فکرش را نمی‌کنیم زمان بسیار زیادی از ما می‌گیرد. پس لازم است تمام کارهایمان را در برنامه‌ریزی روزانه‌مان جای دهیم و براساس کوچکی و بزرگی از آن‌ها صرف‌نظر نکنیم.
 10. از تایم پرت و بلااستفاده خود، به بهترین شکل استفاده کنید. در مسیر کتاب بخوانید، وقتی منتظر دوستتان هستید پادکست گوش کنید، در اتاق انتظار مطب دکتر از روزنامه‌های موجود استفاده کنید و بسیار کارهایی از این قبیل! با این روش 24ساعت شما بسیار بیشتر از دیگران است.
 11. به اشیاء، فایل‌های کامپیوتر و تمام آن چه که روزانه با آن سر و کار دارید نظم بدهید. بدین ترتیب زمان کمتری را صرف گشتن به دنبال چیزهایی می‌کنید که هر روزه با آن‌ها سر و کار دارید.
 12. برای منظم بودن لازم است که به طور پیوسته منظم باشید. در صورتی که می‌خواهید نظم جزئی از عادات روزانه‌تان شود، برای همیشه آن را رعایت کنید و روزهای تعطیل خود را از لیست روزهای منظمتان حذف نکنید!
 13. داشتن اتاق منظم نیازمند دور ریختن وسایلی است که نظم را بهم می‌زنند. وسایل اضافی خود را نگه ندارید و دور بریزید. در خرید وسایل جدید نیز دقت کنید که فقط و فقط وسایلی را تهیه کنید که نیاز دارید. از خرید وسایل اضافی که فقط دور شما را شلوغ می‌کنند و آن طور که باید به کار نمی‌آیند بپرهیزید.
 14. برای داشتن نظم بیشتر انگیزه یکی از مهمترین عوامل است. وقتی انگیزه‌ بیشتری برای انجام کاری داشته باشیم، آن کار را با کیفیت بیشتر و بهتری انجام می‌دهیم. تا می‌توانید برای خود انگیزه ایجاد کنید. به خود هدیه بدهید و برای داشتن نظم و رسیدگی منظم به کارهایتان پاداشی را برای خود در نظر بگیرید.
 15. داشتن مسئولیت‌های بسیار از کیفیت آن کم می‌کند. در صورتی که شما نیز از آن دسته آدم‌هایی هستید که باید همه‌ کارها را خودتان انجام دهید و نمی‌توانید به کسی اعتماد کنید تا مبادا کاری را آن‌ گونه که دوست دارید انجام ندهند، به شما توصیه می‌کنیم، برخی از مسئولیت‌ها را به دیگران واگذار کنید تا بتوانید بهتر و دقیق‌تر به مسئولیت‌های باقی‌مانده رسیدگی کنید. داشتن مسئولیت‌های زیاد می‌تواند از کیفیت کار شما بکاهد.

برنامه‌ریزی دقیق و منظم، پیمودن نیمی از راه است!

برای داشتن نظمی ثابت در زندگی، راهکارهایی را برشمردیم. استفاده از این راهکارها شما را به داشتن زندگی منظم می‌رساند و به شما کمک می‌کند تا موفقیت بیشتری را در آینده تجربه کنید. راهکارهایی که در بالا برشمردیم، کارهای کوچکی است که می‌توانند تأثیر بزرگی بر زندگی هر فرد داشته و یاری دهنده‌ فرد در رسیدن به مسیر موفقیت باشد. اگر شما هم فکر می‌کنید به زندگی‌ای منظم نیاز دارید تا بتوانید موفقیت بیشتری را جشن بگیرید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

منابع

khojastehnia.com

www.chetor.com

www.bishtarazyek.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *