مزایای درمان با کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)

مزایای درمان با کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)

پیشرفت در علوم پزشکی، تنها به موضوعاتی مانند روش‌های درمان و جراحی محدود نمی‌شود، بلکه در کنار آن سعی می‌شود تا با بهبود فرآیند تشخیص و درمان، به بیماران خدمات بهتری ارائه شود. روش‌های متفاوتی در سراسر دنیا اجرا می‌شود تا به لحاظ اقتصادی، هم به نفع بیمار و هم به نفع خدمات دهندگان سلامت باشد. در عین حال به سلامت بیمار هم توجه ویژه شود. یکی از روش‌هایی که در دنیا در حال رواج است، درمان با استفاده از کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT) است. این روش مبتنی بر کار گروهی چندین پزشک متخصص در حوزه‌های مختلف درمان سرطان است.

کمیسیون پزشکی چند تخصصی شامل چندین پزشک با تخصص های مختلف در حیطه سرطان است.چرا کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)؟

در زندگی، کار تیمی می‌تواند نیروی قدرتمندی برای تغییر، حل مسئله و کیفیت بهتر زندگی باشد. همین امر در مورد اقدامات پزشکی نیز صادق است. درمان با استفاده از کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)، روشی قدرتمند و استثنایی برای ارائه مراقبت‌های بهداشتی است. در این مقاله به مزیت‌های درمان با استفاده از این سرویس (MDT) می‌پردازیم. این روش درمان، مزایایی را به بیماران ارائه می‌دهد، که در یک مطب انفرادی یا تک تخصصی پیدا نمی‌کنید.

مزایای استفاده از کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)

کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT) متشکل از چند متخصص، معمولا به طور همزمان در کنار هم، پرونده بیمار را بررسی و اطلاعات حیاتی بیمار را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. این پزشکان به صورت زنجیره‌ای و در تعامل با یکدیگر کار می‌کنند. آن‌ها خود را در مقابل ارزیابی صحیح وضعیت بیمار، موظف و مسئول می‌دانند. استفاده از MDT، در مقابل مراجعه به یک پزشک مستقل قرار دارد. مراجعه به MDT، مزیت‌ها و برتری‌هایی نسبت به مراجعه به یک پزشک مستقل دارد. در این مقاله برخی از مهمترین مزیت‌های آن را عنوان می‌کنیم.

  • صرفه‌جویی در وقت با کمیسیون پزشکی چند تخصصی

همانطور که گفتیم یکی از مزیت‌های استفاده از کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)، صرفه‌جویی در وقت و زمان است. گاهی بیمار به یک پزشک مراجعه می‌کند و ممکن است برای تشخیص صحیح و دقیق بیماری، تصمیم بگیرد به دیگر متخصصان نیز رجوع کند. این کار برای بیماران زمان‌بر خواهد بود. در درمان با استفاده از MDT، این فرآیند زمان‌گیر حذف می‌شود.

  • صرفه‌جویی مالی برای بیمار

همانطور که در بالا گفتیم، تشخیص و درمان ممکن است پروسه‌ای زمان‌بر و طولانی شود، اما این تنها عیب مراجعه به یک متخصص نیست. جابجایی‌ از یک مطب به مطب یا مراکز پزشکیِ دیگر همراه با هزینه ویزیت‌های متعدد و رفت ‌و ‌آمد است. هدف همه ارگان‌های سلامت این است که دغدغه بیمار، تنها بیماری‌اش باشد نه هزینه‌های آن؛ بنابراین استفاده از کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)، بسیاری از این هزینه‌ها را حذف می‌کند؛ چرا که همه تخصص‌ها در یک جا متمرکز شده است.

  • حمایت روانی از بیمار با کمیسیون پزشکی چند تخصصی

در بسیاری از کشورهای پیشرفته، حمایت روانی از بیمار به صورت ۱۰۰% انجام می‌پذیرد. زمانی که یک بیمار به کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT) مراجعه می‌کند، مورد ارزیابی قرار گرفته تا از شرایط روحی، مالی و جسمی او مطلع شوند و متناسب با شرایط بیمار، از او حمایت کنند. استفاده از این سرویس باعث می‌شود بیمار احساس ‌کند که یک تیم پزشکی گرم و صمیمی دارد. ایجاد چنین تیم چند تخصصی در دنیای انفرادی امروز، به یک الزام تبدیل شده است.

قبل از شروع فرآیند درمان، بیمار به لحاظ روحی و روانی، تحت مراقبت قرار می‌گیرد. یا به طور مثال در برخی بیماری‌ها که نامشان از خودشان سخت‌تر است مثل سرطان، بیمار از همان مراحل تشخیص، دچار استرس و تشویش روانی می‌شود. استفاده از روانشناسان، به تقویت روحیه بیماران کمک می‌کند. با استفاده از MDT و روانشناس سرطان از جنبه روانی بیمار نیز حمایت می‌شود. البته این مراحل به طور کامل معمولا در کشورهای پیشرفته اجرا می‌شود و در کشورهای در حال توسعه مثل ایران هنوز جای کار بسیار دارد.

  • افزایش تعامل پزشکان معالج با یکدیگر

استفاده از کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)، تعامل پزشکان معالج بیمار با یکدیگر را افزایش می‌دهد. در مراجعه به یک دکتر و مطب تک تخصصی، گاهی شما را به پزشکی دیگر ارجاع می‌دهند، طی یک نامه با ضمیمه آزمایش‌ها و دیگر مدارک پزشکی، وضعیت شما را گزارش می‌دهند. این تنها به معنی انتقال اطلاعات است. اما تعامل، به معنی گفت و شنود است. ممکن است پزشک به اطلاعات بیشتری احتیاج داشته باشد. با استفاده از MDT، تیم پزشکان متخصص کاملا در دسترس و در تعامل با یکدیگر هستند. این تعامل به خصوص در زمانی که تشخیص بیماری سخت است، بسیار حیاتی است.

  • کاهش خطا در تشخیص بیماری

تشخیص درست بیماری، در درمان آن بسیار تاثیرگذار است. همانطور که گفتیم استفاده از کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)، به تشخیص به موقع و دقیق بیماری‌ سرطان کمک می‌کند. گاهی گزارش پزشکان قبلی بیمار ممکن است با ابهام و کژتابی همراه باشد؛ در این صورت برخی از پزشکان متاسفانه ممکن است به این امر بی‌توجه بوده و در فهم گزارش از حس ششم خود استفاده کنند که کاملا به دور از اخلاق پزشکی است؛ حتی ممکن است آزمایشگاهی که در آن آزمایش‌های خود را انجام دادید، مورد تایید پزشک شما نباشد.

در این حالت مجبورید تا تمام آزمایشات را دوباره تکرار کنید. اگر پزشکان به این موارد بی‌اعتنا باشند، ممکن است در روند درمان بیماری، اختلال به وجود بیاید. به دنبال افزایش تعامل در استفاده از MDT، ابهام‌ها در مورد گزارشات به راحتی برطرف می‌شوند. این تکرار آزمایشات و مراجعات متعدد، نه تنها منجر به سردرگمی و آشفتگی بیمار می‌شود بلکه هزینه‌های درمان بیماری را هم افزایش می‌دهد.

  • اطمینان خاطر بیشتر بیمار

کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)، نظارت بالایی بر عملکرد اعضای خود دارد و در انتخاب همکاران خود دقت زیادی به کار می‌گیرد. از این رو، بیمار با مراجعه به تیم‌های پزشکی استاندارد، از سطح بالای اعضای تیم پزشکی اطمینان خاطر پیدا می‌کند و با خیال آسوده، روند تشخیص درمان بیماری را طی می‌کند.

  • اطلاعات جامع بیمار

در کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)، اطلاعات بیمار میان پزشکان به اشتراک گذاشته می‌شود و بیمار یک پرونده پزشکی جامع دارد که اطلاعات بیماریش، به طور شفاف در آن درج شده است.

کلام پایانی

همانطور که در بالا اشاره کردیم وجود چنین سرویسی، هم به سود بیمار و هم به سود تیم‌ پزشکی است. با استفاده از کمیسیون پزشکی چند تخصصی (MDT)، بیمار تمام مراحل تشخیص و درمان سرطان را تحت نظر یک تیم پزشکی طی کرده و این امر باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. با استفاده از این کمیسیون، پزشکان تعامل بیشتری با هم داشته و در نتیجه احتمال خطا در تشخیص و تدوین برنامه درمانی نیز کمتر می‌شود. در حال حاضر وبسایت خدمات آنلاین پزشکی طب آنکو که در زمینه سرطان فعالیت می‌کند، برای اولین بار در ایران و در حوزه سرطان، سرویس کمیسیون پزشکی چند تخصصی را ارائه داده است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *