نکات طلائی در یادگیری زبان بدن

نکات طلائی در یادگیری زبان بدن

زبان بدن (bady language) یک ارتباط غیر‌کلامی است که از قرون گذشته تا به امروز جایگاه بسیار پررنگی در برقراری ارتباطات روزمره ما داشته است. زبان بدن نتایجی را که ما از ارتباطات ساده‌‌ روزانه تا پیشرفته‌ترین مذاکرات به دست می‌آوریم، تحت تاثیر قرار می‌دهد. یادگیری و آموختن زبان بدن از نیازهای ضروری و از مهارت‌های ارزشمند و کارا در زندگی است. با یادگیری زبان بدن می‌توانیم پیام‌های بهتر‌‌ی را ارسال و دریافت کنیم و کنترل بیشتر‌‌ی بر روی پیام‌ها داشته باشیم. به‌ وسیله‌‌ زبان بدن می‌توانیم افکار و احساسات دیگران را بفهمیم و همچنین افکار و احساسات خود را با دقت و شفافیت بیشتر‌‌ی به طرف مقابل منتقل کنیم. زبان بدن حالت عاطفی ما را منعکس می‌کند و هر حرکت یک کلید ارزشمند برای درک عواطف هر شخص است. همچنین یادگیری زبان بدن به ما کمک می‌کند که در جلسات شغلی، مهم‌ترین سخنرانی‌های کاری و غیره ارتباطات صحیح و دقیق داشته باشیم. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که یادگیری زبان بدن باعث می‌شود که بتوانیم رفتار‌‌های خودمان را هم دقیق‌تر کنیم.

امروزه زبان بدن جهانی است و خود جهانی بودن این مقوله ارزش و اهمیت بیشتر‌‌ی را به وجود می‌آورد تا ما به دنبال یادگیری این ارتباط غیرکلامی برویم. زبان بدن نشان‌دهنده‌‌ درون افراد است که با یادگیری آن می‌توانیم برخوردهای درست، دقیق و آگاهانه با اشخاص و افراد با توجه به زبان بدن آن‌ها داشته باشیم و این برای ما امری مهم است.
اهمیت یادگیری زبان بدن

اهمیت و ضرورت یادگیری زبان بدن

زبان یک نظام است که بسیاری از تفکرات، انتخاب‌ها، کلام و بیان انسان در آن نهفته است. از راه زبان بدن می‌توانیم نسبت به رفتار خود و دیگران شناخت بهتر‌‌ی داشته باشیم. با شناخت دقیق خود و تقویت ارتباطات خود با دیگران و یادگیری زبان بدن می‌توانیم در زندگی شخصی و اجتماعی خود موفق شده و بسیاری از مواقع شرایط را به نفع خود تغییر دهیم. امروزه زبان بدن جهانی است و خود جهانی بودن این مقوله ارزش و اهمیت بیشتر‌‌ی را به وجود می‌آورد تا ما به دنبال یادگیری این ارتباط غیرکلامی برویم. زبان بدن نشان‌دهنده‌‌ درون افراد است که با یادگیری آن می‌توانیم برخوردهای درست، دقیق و آگاهانه با اشخاص و افراد با توجه به زبان بدن آن‌ها داشته باشیم و این برای ما امری مهم است.

ما می‌توانیم با یادگیری زبان بدن گفتگوها و مذاکرات موفق‌تر و آرامش و اعتماد به نفس را تجربه کنیم. همچنین زبان بدن به ما کمک می‌کند که از بروز رفتارهایی که با گفتار ما تناقض دارد جلوگیری کنیم و از اعمال و رفتارهای خود آگاه باشیم. البته، نکته‌‌ قابل‌توجه در یادگیری زبان بدن، دقیق‌تر شدن رفتار‌‌های خودمان است.

به طور کلی، زبان بدن توسط ذهن ناخودآگاه ما کنترل می‌شود و همیشه با آن چه که می‌گوییم، مطابقت ندارد. افراد باهوش می‌توانند به تفاوت بین آن چه که می‌گوییم و آن چه که بدن ما با حرکات می‌گوید، پی برده و حس واقعی ما را حدس بزنند. برای این که مطمئن شویم افکار و عقاید، آن طور که می‌خواهیم منتقل می‌شوند، زبان بدن را یاد گرفته و تمرین کنیم تا حرکات ما با کلمات ما منطبق باشند.

اهمیت استفاده از زبان بدن در زندگی

زبان بدن و دانستن آن به این علت در زندگی ما اهمیت دارد که بستر بزرگی از کار و روابط اجتماعی ما را در برمی‌‌گیرد. به طور طبیعی ما از زبان بدن در زندگی استفاده می‌کنیم ولی استفاده‌‌ درست و به جا از حرکات را بلد نیستیم. برای مثال، ما آنقدر به استفاده از زبان بدن عادت کرده‌ایم که حتی در ارتباطات نوشتار‌‌ی مثل نوشته‌های کاری، نوشته‌های درسی، نوشته‌های دوستانه و غیره، کمبود زبان بدن را احساس می‌کنیم. در این مواقع سعی می‌کنیم با اضافه کردن صورتک‌ها‌‌ به پیام‌های خود، این کمبود را جبران کنیم. ما در زندگی قادر به جلوگیری از انجام حرکات بدن نیستیم فقط می‌توانیم با یادگیری، حرکات را کنترل کنیم تا به درستی منظورمان را به افراد و اشخاص انتقال دهیم. هنگامی که ما با طرف مقابلمان صحبت می‌کنیم و یا به حرف‌های او گوش می‌دهیم، با حرکات بدنی خود، افکار خود را به طرف مقابل منتقل می‌کنیم. بنابراین، زمینه‌های استفاده از زبان بدن را نمی‌توان محدود کرد. با این حال ما می‌توانیم با یادگیری، زبان بدن خود را با حرکات آگاهانه و متناسب با مکان و زمان خود، مؤثر‌‌تر کرده و در زندگی موفق باشیم.

اهمیت زبان بدن در ارتباطات

ما در زندگی ممکن است با افرادی ارتباط برقرار کنیم که انگار حواس اضافی دارند. این افراد می‌توانند از روی حرکات بدنی ما، افکارمان را بفهمند. یعنی قبل از ارتباط کلامی،  می‌دانند که قرار است چه بگوییم. این افراد توانایی فهمیدن زبان بدن مخاطبان خود را دارند و با اعتماد به نفس بیشتر‌‌ی در جلسات و مذاکرات شرکت می‌کنند. زبان کلامی و غیرکلامی با هم ارتباط مستقیم دارند. ما براساس سخنی که می‌گوییم رفتار می‌کنیم. رفتار‌‌ها و حرکات سرزده از ما زبان بدنمان را نشان می‌دهند. جمله‌‌ “حرفش با عملش یکی نیست” روزانه در بین ما انسان‌ها ‌‌رد و بدل می‌شود. این جمله زمانی گفته می‌شود که میان زبان کلامی و زبان غیرکلامی، کشمکش وجود داشته باشد. مثال بعدی، دروغ گفتن با زبان کلامی بسیار آسان‌تر از دروغ گفتن با زبان غیرکلامی است. هنگامی که بین زبان کلامی و غیرکلامی هماهنگی وجود نداشته باشد اشتباهاتی در کار ارتباط، پیش می‌آید.

در هر حال ما به آگاهی کامل در مورد زبان بدن فرد مقابل در ارتباطات کاری، عاطفی، اجتماعی و خانوادگی خود نیاز داریم.  برای رفع این نیاز با یادگیری زبان بدن و استفاده‌‌ صحیح و به جا می‌توانیم زبان بدن خود را کنترل کرده و زبان بدن دیگران را بفهمیم و بخوانیم. همانطور که گفتیم، یکی از ابتدایی‌ترین پیام‌هایی که در زندگی روزمره ارسال می‌کنیم، از طریق زبان بدن است. فرض کنید قرار است به یک جلسه یا مهمانی بروید. اگر در مورد اصول زبان بدن اطلاع داشته باشید، می‌دانید قبل از این که حتی گفتگویی بین ما و کسانی که قرار است با آ‌ن‌ها جلسه داشته باشید اتفاق بیفتد، موارد‌‌ی از جمله ظاهر ما، نوع پوشش ما، راه رفتن و حرکات بدن ما در مورد ما اطلاعاتی را به افراد منتقل می‌کند. حالا که می‌دانیم زبان بدن امری مهم و ضروری در ارتباطات است، می‌توانیم با یادگیری زبان بدن کاری کنیم که افراد تا حد زیادی، پیامی را که ما می‌خواهیم دریافت کنند. همچنین نوع نگاه ما به افراد حاضر در جلسه، نوع دست دادن ما و حتی ارتباطات چشمی ما با افراد می‌تواند تا حد زیادی در روند جلسه تأثیرگذار باشد.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از زبان بدن

اهمیت ندادن به موضوع زبان بدن می‌تواند اشتباهات به نظر ساده‌ای ایجاد کند که این اشتباهات می‌توانند تأثیرات منفی در ارتباطات ما داشته باشند. در اینجا به برخی از رفتار‌‌ها اشاره می‌کنیم که در ارتباطات بدنی روابط خود باید از انجام آن‌ها اجتناب کنیم.

 • داشتن تماس چشمی با فرد هنگام برقرار‌‌ی رابطه
 • مدام نگاه کردن به ساعت هنگام رابطه
 • دست دادن ضعیف و ناامن با فرد مقابل
 • وارد شدن به محل رابطه با چهره‌ا‌‌ی متشنج
 • لبخند نزدن هنگام ورود و داشتن چهره‌ا‌‌ی عصبانی
 • اغراق کردن در تأیید حرف‌های زده شده در جلسه
 • بیش از اندازه تکان دادن سر
 • پلک زدن بیش از حد
 • نگاه کردن به زمین
 • دست زدن به صورت
 • قرار دادن یک شی در مقابل بدن
 • نشستن بر روی لبه‌‌ صندلی

ما باید از انجام این موارد در ارتباطات خود خودداری کنیم تا رابطه‌های درست و مفیدی داشته باشیم. در غیر این صورت فرد مقابل ما را ضعیف می‌پندارد.

کلام آخر

امروزه در دنیا، ارتباطات به شکل گسترده و فراگیری هستند و ارتباطات غیرکلامی در آن از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. کسانی که سعی در شناخت و یادگیری زبان بدن و آگاهی و تسلط بر آن را دارند موفق‌تر بوده و زبان بدن به این افراد کمک می‌کند که در رابطه‌های شخصی و کاری از جمله، مذاکرات و جلسات تصمیمات درست بگیرند. گاهی وقت‌ها از ما انسان‌ها رفتارها و حرکاتی سر می‌زند که به هیچ وجه آن‌ها را دوست نداریم. همه‌‌ این واکنش‌های سرزده از عدم‌آگاهی ما نسبت به زبان بدن است که پیامدهای زیادی را هم به دنبال خواهد داشت. پس، اگر می‌خواهیم در زندگی شخصی و اجتماعی خود ارتباطات مفید و درست داشته و موفق شویم، باید به دنبال راه‌های یادگیری زبان بدن باشیم.

منبع

www.iienstitu.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *