راهکارهایی برای داشتن خانه‌ای مرتب

راهکارهایی برای داشتن خانه‌ای مرتب

همه ما وقتی شب بعد از گذراندن یک روز طولانی خسته از سر کار یا تفریح به خانه برمی‌گردیم، دوست داریم فضای خانه را تمیز و مرتب ببینیم . حالا فرض کنید به جای این صحنه با انبوهی از لباس‌های کثیف روی زمین، صورتحساب‌های روی میز یا ظروف چرک داخل آشپزخانه مواجه شویدیا وقتی در اتاق خواب قدم می‌گذارید یک منظره آشفته جلوی چشمتان ظاهر شود. دیدن این چیزها میل به آرامش را بعد از یک روز سخت از بین می‌برد و آدم را گیج می‌کند. در واقع بر وضعیت روانی فرد تأثیر منفی دارد! در این مقاله قرار است با نکات داشتن یک اتاق تمیز و مرتب آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

2 نکته طلایی برای داشتن خانه‌ای مرتب

در ابتدا می‌خواهیم به بررسی دو مورد کلی برای مرتب کردن هر خانه‌ای بپردازیم. پس از آن به تفکیک درباره راهکارهای تمیز و مرتب نگه داشتن اتاق خواب، اتاق نشیمن و آشپزخانه می‌پردازیم.

  1. بعد از استفاده از هر وسیله‌ای، حتماً آن را سر جای خودش قرار دهید

این اولین قدم برای مرتب نگه ­داشتن خانه است. برای مثال وسایل کوچکتر را در سبدهای تزیینی جای داده یا وسایل کاغذی مثل صورتحساب‌ها وکوپن‌ها را با مرتب‌کننده‌های نامه جمع‌آوری کنید. این کار علاوه بر ایجاد نظم، باعث می‌شود وقت کمتری به مرتب کردن خانه اختصاص داده و لوازم را راحت‌تر پیدا ­کنید.

  1. طبق یک برنامه زمانی مشخص نظافت خانه را انجام دهید

برای این که به شکل بهینه از زمان خود برای تمیزکاری و مرتب کردن خانه استفاده کنید، می‌توانید نظافت را به دوره‌های زمانی روزانه، هفتگی، ماهانه و سه‌ماهه تقسیم‌بندی کنید.

این اولین قدم برای مرتب نگه ¬داشتن خانه است. برای مثال وسایل کوچکتر را در سبدهای تزیینی جای داده یا وسایل کاغذی مثل صورتحساب‌ها وکوپن‌ها را با مرتب‌کننده‌های نامه جمع‌آوری کنید. این کار علاوه بر ایجاد نظم، باعث می‌شود وقت کمتری به مرتب کردن خانه اختصاص داده و لوازم را راحت‌تر پیدا ¬کنید.
اتاق خوابی مرتب و تمیز

اولین قدم نظافت روزانه است. آیا این در کنار رسیدگی به درس و فعالیت‌های شغلی و هرج و مرج زندگی روزمره ممکن است؟ بله به راحتی! مثلاً شما می‌توانید موقع عصر هنگام پخت شام در فر، گلدان‌ها و ظرف‌های مانده را بشویید. وقتی وارد هر یک از اتاق‌ها و طبقات خانه می‌شوید وسایل مختلف مثل فنجان قهوه یا لباس‌های کثیف را با خود از اتاق خارج کنید. هنگام قدم زدن روبروی در خانه نامه‌های بیهوده را از صندوق پستی خود بازیافت کنید.

قدم دوم، نظافت هفتگی است. شما می‌توانید یک جدول زمانی برای نظافت هر یک از بخش‌های خانه مثل جدول زیر تنظیم کنید:

شنبه: شستن لباس‌ها و غبارروبی خانه

یکشنبه: نظافت حمام و توالت، جاروبرقی

دوشنبه: نظافت اتاق نشیمن

سه­شنبه: نظافت اتاق خواب

چهارشنبه: نظافت آشپزخانه

پنجشنبه: رسیدگی به کارهای سازمانی و متفرقه

در مرحله سوم، نوبت به نظافت ماهانه و سه‌ماهه م‌­رسد. در این مرحله از نظافت، شما باید توجه خود را معطوف به شستشوی تشک‌ها، سطوح پرزدار، فیلترهای هوا، پرده‌ها و … کنید.

9 نکته طلایی برای تمیز و مرتب کردن اتاق­ خواب

این بخش را با تمیز کردن اتاق خواب شروع می‌کنیم؛ جایی که یک مکان عالی برای استراحت و رسیدن به آرامش ذهنی و روانی در انتهای استرس‌های روزمره است. در این قسمت با 8 راهکار کاربردی و مفید برای مرتب کردن اتاق خوابتان آشنا می‌شوید.

  1. وسایل را روی هم تلنبار نکنید!

اتاق خواب شما نباید انبار لوازم، جعبه، کارتن و آشغال‌هایی باشد که در خانه جایی برای آن پیدا نمی‌کنید. در این صورت تمیز و مرتب نگه ­داشتن آن دشوار می‌شود. اگر این طور است، حتماً یک روز برای تمیز کردن اتاق خود وقت بگذارید. پاکسازی اتاق خواب و ایجاد فضایی که پایان روز هنگام وارد شدن به آن لذت می‌برید درواقع آن قطعه کوچک بهشت را که از دست رفته است به شما می‌دهد!

  1. به شکل مناسب از جعبه‌های ذخیره و نگهداری استفاده کنید.

برای مثال از فضای زیر تخت‌خواب فقط برای نگهداری لباس‌هایی استفاده کنید که روزانه می‌پوشید. می‌توانید از کمدهای پارچه‌ای انعطاف‌پذیر و دارای زیپ برای جاسازی این لباس‌ها بهره بگیرید.

  1. لباس‌ها را در کمدها قرار دهید.

بهترین مکان برای نگهداری لباس‌ها کمد است. حتی فضای بالای تخت‌خواب و میز کار باید خلوت بماند و فقط در صورت لزوم از این بخش‌ها استفاده کنید. بهترین وسایل برای نگهداری کنار تخت چراغ خواب، کرم مرطوب‌کننده دست، مکمل‌های قبل از خواب و یک تا دو کتاب است. در کمد هم علاوه بر لباس می‌توانید عطر، جواهرات و مقداری دارو قرار دهید.

  1. تخت‌خواب خود را مرتب کنید.

مرتب کردن تخت‌خواب در ابتدای روز اولین قدم مهم در شروع یک روز تعطیل است که معمولاً 2 دقیقه طول می‌کشد. این خود انگیزه می‌دهد تا اتاق خود را تمام روز مرتب نگه دارید. بعد از مرتب کردن تخت‌خواب، بهترین کار تکمیل برنامه صبحانه است. کارهایی مثل دوش، تراشیدن ریش، آرایش، مسواک زدن دندان‌ها و… . سپس قبل از این که از خانه بیرون بروید سری به اتاق پذیرایی زده، مبلمان را مرتب کنید و روکش آن‌ها را بکشید بعد کارهای روزانه خود را شروع کنید.

مرتب کردن تخت‌خواب در ابتدای روز اولین قدم مهم در شروع یک روز تعطیل است که معمولاً 2 دقیقه طول می‌کشد. این خود انگیزه می‌دهد تا اتاق خود را تمام روز مرتب نگه دارید. بعد از مرتب کردن تخت‌خواب، بهترین کار تکمیل برنامه صبحانه است. کارهایی مثل دوش، تراشیدن ریش، آرایش، مسواک زدن دندان‌ها و... . سپس قبل از این که از خانه بیرون بروید سری به اتاق پذیرایی زده، مبلمان را مرتب کنید و روکش آن‌ها را بکشید بعد کارهای روزانه خود را شروع کنید.
نظم را از تختخواب خود شروع کنید
  1. لباس‌ها را روی زمین پرتاب نکنید!

ریختن لباس روی زمین منجر به آشفتگی اتاق می‌شود. به هیچ عنوان لباس‌های خود را روی زمین پرتاب نکنید زیرا بلافاصله بی‌نظمی محیط را حس خواهید کرد. حتماً مکانی خاص برای درآوردن لباس خود در اتاق اختصاص دهید. پس حداقل با قرار دادن لباس خود در جای ویژه، پایان روز که به خانه برمی‌گردید نمای اتاق شما بهتر به نظر می‌رسد.

  1. در اتاق خود غذا نخورید!

این کار در نهایت فقط تعداد زیادی کاسه، لیوان و قاشق برای شما به ارمغان می‌آورد. البته تعداد زیادی مهمان‌ناخوانده مثل حشرات موذی و مورچه هم به اتاق شما راه پیدا می‌کنند.

  1. جارختی را دور قرار دهید.

شایسته نیست سبد رخت‌هایی که باید شسته شود وسط اتاق خواب قرار بگیرد. زیرا این منظره اتاقتان را زشت می‌کند. بنابراین حتماً این سبد را درگوشه‌ای دور بگذارید تا اتاقتان به محوطه لایق آرامش ذهنی شما تبدیل شود.

  1. اتاق خواب را مدام نظافت کنید.

حواستان به نظافت میز تحریر، مرتب کردن ژورنال‌ها، کتاب و مجلات در کشوها، گردگیری قفسه‌ها، کف زمین و تخت خوابتان باشد. زیرا بهم‌ریختگی و گرد و غبار اتاق سلامتی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حتماً یک سطح زباله در اتاق خواب داشته باشید و آن را مرتب خالی کنید.

نکات طلایی در تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن

بعد از اتاق خواب، نوبت به اتاق نشیمن یا هال می‌رسد. بیشترین میزان رفت و آمد مربوط به اتاق نشیمن است در نتیجه بیشترین آشفتگی و درهمی را شامل می‌شود. پاکسازی اتاق نشیمن از اسباب‌بازی و کتاب‌های موجود در کف، پتو و بالش‌های کرکی، فنجان‌های قهوه، لباس‌های موجود روی مبلمان و کاناپه به ­خصوص اگر حیوان خانگی داشته باشید کار مهمی محسوب می‌شود.

یکی از مواردی که باید در اتاق نشیمن به آن توجه شود گذاشتن کفش‌ها است. حتماً کفش‌های خود را دور و در کمد یا جاکفشی قرار دهید. این کار تنها چند ثانیه طول می‌کشد و زمان لازم برای جاروبرقی را بهینه می‌کند. یک راه‌حل جالب دیگر استفاده از سازمان‌دهنده دوکاره کفش است. در این وسیله علاوه بر قرار دادن کفش‌ها در کنار، می‌توانید کتاب‌های جیبی خود را در وسط آن بگذارید.

نکات طلایی در تمیز و مرتب کردن آشپزخانه

قانون نظافت آشپزخانه، تنها 20 دقیقه در روز است. تنها با چند دقیقه تمیزکاری بعد از هر وعده غذایی هم می‌توانید محیط آشپزخانه را سالم و دور از عوامل بیماری‌زا نگه دارید و هم دیگر نیاز به یک نظافت عمیق چندساعته و خسته‌کننده با فاصله چند روز نخواهید داشت. در نظافت آشپزخانه باید حواستان باشد کف، سینک ظرف­شویی، یخچال و تمام قسمت‌های آشپزخانه را تمیز کنید. می‌توانید برای تمیزکاری سطوح از پاک­کننده‌های استیل استفاده کنید.

قانون نظافت آشپزخانه، تنها 20 دقیقه در روز است. تنها با چند دقیقه تمیزکاری بعد از هر وعده غذایی هم می‌توانید محیط آشپزخانه را سالم و دور از عوامل بیماری‌زا نگه دارید و هم دیگر نیاز به یک نظافت عمیق چندساعته و خسته‌کننده با فاصله چند روز نخواهید داشت. در نظافت آشپزخانه باید حواستان باشد کف، سینک ظرف¬شویی، یخچال و تمام قسمت‌های آشپزخانه را تمیز کنید. می‌توانید برای تمیزکاری سطوح از پاک¬کننده‌های استیل استفاده کنید.
آشپزخانه ای تمیز و مرتب

حرف آخر

خب، تا اینجا نکات طلایی داشتن یک خانه تمیز و مرتب بررسی شد. همانطور که متوجه شدید بیشتر درباره اتاق خواب صحبت کردیم چون اتاق خواب تنها جایی در خانه هست که می‌توانید شب به دور از مشغله­ و دغدغه‌های ذهنی و در سکوت و آرامش آنجا استراحت کنید و چند ساعت فارغ از مسئولیت‌های زندگی روزمره باشید. پس با این وجود ضروری است که یک اتاق مرتب، باسلیقه و باب میل خود داشته باشید. راستی، شما دیگر چه راهکارهایی برای داشتن خانه‌ای مرتب به ذهنتان می‌رسد؟!

منابع

adebtfreestressfreelife.com

www.lifestorage.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *