درمان سرطان غیرممکن نیست!

درمان سرطان غیرممکن نیست!

درمان سرطان به ویژه زمانی که وارد مرحله‌ متاستاز (پیشرفت سلول‌های سرطانی در بافت‌های مختلف بدن) در بیماران مبتلا به سرطان می‌شود، تا همین چند سال قبل چیزی شبیه به یک رویا بود و عملا زمانی که بیمار مبتلا به سرطان، وارد این مرحله از بیماری می شد، امید قطعی خود را برای درمان کاملا از دست می‌داد. اما با پیشرفت روزافزون انواع تکنولوژی‌ها و راه‌های درمانی، امروزه درمان سرطان حتی در مراحلی مانند متاستاز، دور از ذهن نبوده و امکان درمان به صورت کامل وجود دارد. با توجه به روش‌های جدید کشف شده برای درمان سرطان، در این مقاله به بررسی کامل این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بهترین زمان برای درمان سرطان

قبل از بررسی روش‌هایی که برای درمان سرطان وجود دارند، با توجه به اهمیتی که زمان در روند پیشرفت بیماری سرطان و درمان آن دارد، بهتر است به این موضوع توجه بیشتری داشته باشیم که بهترین زمان برای درمان سرطان چه زمانی است؟

باید دقت داشت که بهترین زمان برای درمان این بیماری، در مراحل اولیه آن است. با تشخیص به‌ موقع این بیماری، می‌توان از مناسب‌ترین روش‌های درمان سرطان با توجه به نوع سرطان و مرحله‌ آن، استفاده کرد و درمان به طور کامل انجام شود.

خوشبختانه با اطلاع رسانی‌هایی که در زمینه‌ بیماری سرطان، در چند سال اخیر به روش‌های مختلف انجام شده است، اقشار مختلف مردم، اطلاعات و آگاهی بسیاری در این زمینه پیدا کرده‌اند. همین موضوع باعث شده تا برخلاف چندین سال قبل، اکثر بیماران مبتلا به سرطان در مراحل اولیه مراجعه کرده و فرایند درمان، سریعتر و بهتر پیش برود.

البته این به آن معنا نیست که با تشخیص دیرتر سرطان، دیگر امکان درمان وجود ندارد؛ بلکه با روش‌های درمانی و فناوری‌های جدیدی که برای درمان به وجود آمده، امکان درمان سرطان در تمامی مراحل وجود داشته و احتمال موفقیت آمیز بودن آن بسیار بالا است.

روش‌های درمان سرطان

روش‌های گوناگونی برای درمان سرطان وجود دارد. نوع درمان، بسته به نوع سرطان، مرحله‎ آن و میزان پیشرفت آن داشته که بهترین روش درمان با نظر پزشک یا تیم پزشکی متشکل از چندین پزشک متخصص و بررسی آزمایش‌های متعدد تشخیص داده می‌شود.

برخی افراد مبتلا به بیماری سرطان، با توجه به نوع سرطان و شدت بیماری، ممکن است برای درمان تنها از یک روش درمانی استفاده کنند؛ اما اکثر بیماران با تشخیص پزشک یا تیم پزشکی برای درمان سرطان، ترکیبی از روش‌های درمانی مانند جراحی یا شیمی درمانی، پرتو درمانی و…، استفاده می‌کنند.

بیماران مبتلا به سرطان در زمان انتخاب روش درمان، به علت حجم زیاد اطلاعات و همچنین نگرانی‌های طبیعی که وجود دارد، ممکن است سردرگم شوند؛ اما جای نگرانی وجود ندارد. چرا که بیماران مبتلا به سرطان می‌توانند با مشورت با پزشک و تیم پزشکی و اطلاع از انواع روش‌های ممکن برای درمان، احساس کنترل بیشتری داشته باشند.

برای درمان سرطان، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند امکان درمان را به صورت قطعی فراهم کند. همانطور که گفته شد، از این روش‌ها، بسته به هر بیمار مبتلا به سرطان، می‌تواند به تنهایی و یا به صورت ترکیبی استفاده شود. در ادامه به بررسی روش‌های درمان سرطان می‌پردازیم.

انواع راه‌های درمان سرطان

  1. جراحی برای درمان سرطان

جراحی از پایه‌ای‌ترین روش‌هایی است که برای درمان سرطان، به ویژه در مراحل اولیه، زمانی که هنوز سرطان در بخش‌های دیگر بدن پخش نشده است، وجود دارد. این روش، با وجود ریسک بالایی که دارد، از بهترین روش‌هایی است که برای درمان این بیماری استفاده می‌شود؛ چرا که با این روش می‌توان به طور کلی سرطان را در بدن ریشه کن کرد. البته این جراحی، برای به دست آوردن بهترین نتیجه معمولا با روش‌های دیگر درمان، مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی و…، به صورت ترکیبی استفاده می‌شود.

یکی از روش های درمان سرطان جراحی است که در کنار شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می شود.

  1. شیمی درمانی برای درمان سرطان

شیمی درمانی، از مشهورترین روش‌های درمان سرطان است. در این روش، با استفاده از داروها، سلول‌های سرطانی را ریشه کن می‌کنند. شیمی درمانی، با متوقف یا کند کردن رشد سلول‌های سرطانی که با سرعت زیادی رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند، به درمان کمک می‌کند.

البته ناگفته نماند که شیمی درمانی، از روش‌های پرکاربرد در درمان این بیماری بوده و در درمان بسیاری از سرطان‌ها استفاده می‌شود. این روش نیز می‌تواند به تنهایی برای درمان استفاده شده و هم با سایر روش‌های درمان، به کار گرفته شود.

  1. هورمون تراپی برای درمان سرطان

استفاده از هورمون‌ها در درمان سرطان و یا همان هورمون تراپی، روشی است که رشد سلول‌های سرطانی را با کمک هورمون‌ها، کند یا متوقف می‌کند. از این روش، بیشتر در سرطان‌های سینه و پروستات استفاده می‌شود؛ چرا که در این نوع سرطان‌ها، اختلال در هورمون‌ها باعث پیشرفت بیماری می‌شوند. البته هورمون تراپی، به عنوان روشی نوین، معمولا در کنار دیگرروش‌های درمان استفاده می‌شود.

  1. ایمونوتراپی برای درمان سرطان

یکی از راهکارهای درمان سرطان، استفاده از درمان‌های بیولوژیکی است. ایمونوتراپی نیز نوعی درمان بیولوژیکی بوده که از موجودات زنده برای درمان استفاده می‌شود. ایمونوتراپی نوعی درمان است که به سیستم ایمنی بدن شما در مبارزه با سرطان کمک می‌کند. در این روش، به سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به سرطان، در مبارزه با عفونت‌ها و سایر بیماری‌ها کمک می‌شود.

سیستم ایمنی بدن، به طور طبیعی می‌تواند از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری کند؛ سلول‌های سرطانی راه‌هایی برای جلوگیری از تخریب توسط سیستم ایمنی بدن دارند. برای مثال، ممکن است با تغییرات ژنتیکی، خودشان را از سیستم ایمنی پنهان کنند و یا با استفاده از پروتئین‌هایی سلول‌های ایمنی را از بین ببرند و … .

در این نوع درمان که شامل گلبول‌های سفید خون و اندام‌ها و بافت‌های سیستم لنفاوی است، چندین روش مختلف برای درمان وجود دارد؛ برای مثال با استفاده از روش‌هایی، باعث تعدیل سیستم ایمنی بدن شده و  در نتیجه باعث افزایش پاسخ ایمنی بدن در برابر سرطان می‌شود.

  1. رادیوتراپی یا پرتو درمانی برای درمان سرطان

رادیوتراپی یا پرتو درمانی، یک روش درمان سرطان بوده که در آن از دوزهای بالای اشعه ایکس برای از بین بردن سلول‌های سرطانی و کوچکتر شدن تومورها استفاده می‌کنند. درمان سرطان با استفاده از پرتو درمانی، کمی زمان‌بر است؛ چرا که در این روش، با آسیب رساندن به DNA سلول‌های سرطانی، رشد آن‌ها کند یا متوقف می‌شود و سلول‌های سرطانی فورا از بین نمی‌روند. پرتو درمانی، از آن دسته روش‌های درمان بوده که می‌تواند برای درمان انواع سرطان به کار گرفته شود.

پرتودرمانی چیست؟ یکی از سوالاتی است که برای بیماران مبتلا به سرطان که در جستجوی درمان سرطان هستند پیش می آید.

سخن آخر

تا همین چند سال قبل،  گفتن جمله‌ سرطان درمان شد، دور از ذهن و اغراق‌آمیز بود؛ اما امروزه با وجود انواع روش‌هایی که برای درمان این بیماری وجود داشته و همچنین با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، درمان سرطان به طور کامل، دیگر رویا نیست. برای مثال یکی از جدیدترین روش‌های کشف شده، که به زودی استفاده از آن در جهان رایج می‌شود، استفاده از واکسن‌هایی است که با استفاده از سلول‌های فرد مبتلا به سرطان ساخته می‌شود و به درمان آن کمک می‌کند.

در این مقاله نیز تمام تلاش خود را بر این گذاشتیم که با مروری کلی روش‌های موجود درمان سرطان را بررسی کرده و به شما از لحاظ پزشکی اثبات کنیم که می توان، با تشخیص به موقع و استفاده از روش‌های درمانی درست برای درمان این بیماری به راحتی اقدام کرد.

به امید روزی که جهانی سرشار از سلامتی داشته باشیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *