برای داشتن شخصیت کاریزماتیک، چه کارهایی می‌توانیم بکنیم؟

برای داشتن شخصیت کاریزماتیک، چه کارهایی می‌توانیم بکنیم؟

همه‌ ما بارها با واژه‌ کاریزماتیک روبرو شده‌ایم و شنیده‌ایم فلان شخص، ویژگی‌های افراد کاریزماتیک را دارد یا ندارد. اما ابتدا برای این که بخواهیم به سمت داشتن شخصیت کاریزماتیک قدم برداریم، باید بدانیم به چه فردی کاریزماتیک می‌گویند، تعریف کاریزماتیک در چه کلماتی خلاصه می‌شود، این شخصیت چه ویژگی‌هایی دارد و در کل به چه فردی خطاب می‌شود.  در انتها باید بررسی کنیم که آیا این ویژگی‌ها انتسابی است یا اکتسابی؟

بعد از این که به جواب دلخواهمان در خصوص اینکه فرد کاریزماتیک چه خصوصیاتی دارد رسیدیم، باید به دنبال آن باشیم که چگونه می‌توانیم به این ویژگی‌ها دست یابیم، آن‌ها را در زندگی خود اعمال کنیم و شاید اگر بخواهیم، چگونه بتوانیم به این سمت قدم برداریم که یک فرد کاریزماتیک باشیم.

تعریف واژه‌ کاریزماتیک

واژه‌ کاریزماتیک به کسی یا چیزی گفته می‌شود که شخصیت یا ویژگی‌های جذابی را داراست و بر روی دیگران بسیار تأثیرگذار باشد. فردی که با گیرایی خود باعث شود افراد زیادی را درگیر خود کند و همه به دلیل جذابیتش به دور او جذب شوند و بخواهند که کنار او باشند.

شخص کاریزماتیک، فقط دوست داشتنی نیست. افراد کاریزماتیک توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند. به طور خودکار به شما انرژی و انگیزه می‌دهند تا قدم بردارید و اقدام کنید. در کل، آن‌ها مطمئناً دوست داشتنی هستند ، اما این ویژگی فراتر از این‌هاست. به هر صورت، افراد کاریزماتیک به ما الهام می‌دهند و ما را به گفتگو وا می‌دارند.

به احتمال زیاد همه‌ افراد برخی از ویژگی‌های کاریزماتیک بودن را دارند که می‌تواند برای جذب و الهام بخشیدن به اطرافیان به وجود آید.

برای آن‌ که شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم فرمول مشخص و کلی‌ای وجود ندارد. برخی با سکوت خود افراد را جذب می‌کنند و گروهی دیگر با سخنوری و خوب صحبت کردن خود. نکته‌‎ مهم این است که دریابیم از کدام ویژگی‌های خود می‌توانیم برای رسیدن به شخصیت کاریزماتیک و داشتن شخصیتی جذاب برای دیگران استتفاده کنیم. زیرا هر فرد به هر حال برخی از این ویژگی‌ها را داراست و فقط باید برای پررنگ‌تر کردن آن‌ها تلاش کند.
شخصیت کاریزماتیک

کاریزما، اکتسابی یا انتسابی؟

آیا افرادی که آن‌ها را کاریزماتیک می‌دانیم، با این ویژگی به دنیا آمده‌اند، یا این که یاد می‌گیرند چگونه اینگونه باشند؟ به نظر می‌رسد برای داشتن شخصیتی کاریزماتیک، هم ویژگی‌های انتسابی فرد درگیر است و هم اکتسابی یعنی احتمالاً مجموعی از هردوی این‌هاست.اما از آن جایی که ما بسیاری از ویژگی‌های انتسابی‌مان را نیز می‌توانیم بازسازی کنیم، اثرگذاری ویژگی‌های اکتسابی بیشتر است. برای این که شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم، لازم است اصولی را رعایت کنیم و به چیزهایی اهمیت بدهیم که بسیاری از مردم نمی‌بینند و به نظرشان اهمیتی ندارد. از نقاط ضعف و عقب‌ماندگی دیگر افراد استفاده کنیم و برای خود شخصیتی کاریزماتیک بسازیم! فرد کاریزماتیک ویژگی‌هایی دارد که در ادامه سعی می‌کنیم به آن دسته از این ویژگی‌ها اشاره کنیم. شما به سادگی و با تمرین می‌توانید به آن‌ها برسید.

چگونه به شخصیتی کاریزماتیک دست یابیم؟

برای آن‌ که شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم فرمول مشخص و کلی‌ای وجود ندارد. برخی با سکوت خود افراد را جذب می‌کنند و گروهی دیگر با سخنوری و خوب صحبت کردن خود. نکته‌‎ مهم این است که دریابیم از کدام ویژگی‌های خود می‌توانیم برای رسیدن به شخصیت کاریزماتیک و داشتن شخصیتی جذاب برای دیگران استتفاده کنیم. زیرا هر فرد به هر حال برخی از این ویژگی‌ها را داراست و فقط باید برای پررنگ‌تر کردن آن‌ها تلاش کند.

ویژگی‌های فرد کاریزماتیک

  1. با انرژی و شاد رفتار کنید: افراد کاریزماتیک شادی را ترشح می‌کنند. اولین چیزی که در مورد افراد کاریزماتیک مشاهده می‌کنید، جرقه زندگی است. خواه ناجی باشند و خواه مشکل‌ساز، شور و اشتیاق شدیدی دارند که احساسات نیرومندی را در اطرافیان برمی‌انگیزند. حتی با عصبانیت خود باعث می‌شوند مردم از پیوستن به هدفشان خوشحال شوند. آن‌ها با به دست آوردن تجربیات‌شان، لذت زیادی را نشان می‌دهند و دیگران را به اشتراک گذاشتن تجربه‌ای که دارند، دعوت می‌کنند. آن‌ها احساسات خود را انتشار داده و با کمک به شکوفایی احساساتشان، کاریزمای خود را تقویت می‌کنند.
  2. اعتماد به نفس داشته باشید: افراد کاریزماتیک اعتماد به نفس را القا می‌کنند. به نظر می‌رسد که این افراد جهان را در کنترل خود دارند. ارزش و اعتماد به نفس شخصی آن‌ها بسیار قوی به نظر می‌رسد، حتی در صورت عدم وجود. آن‌ها به توانایی‌ها، دانش و ارزش خود ایمان دارند. همچنین مرز بین اعتماد به نفس و خودشیفتگی را می‌دانند و به اشتباه به سمت خودشیفتگی قدم برنمی‌دارند. آن‌ها افراد اطراف خود را تحقیر نمی‌کنند و آن‌ها را از خود نمی‌رانند. با کاهش ناامنی در اطرفیان خود و افزایش اعتماد به نفس در دیگران، به اطرافیان خود قدرت می‌دهند و اینگونه خود را در جمع به اثبات می‌رسانند.

3.    به باورهای خود اعتقادی محکم داشته باشید: افراد کاریزماتیک به صورت خیلی قوی به چیزی اعتقاد دارند و این باور را با دیگران تقسیم می‌کنند. اعتقاد و عملکرد مداوم آن‌ها دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر چیزی را دوست دارند به اندازه‌ کافی از آن لذت می‌برند و اگر از چیزی لذت نبرند و اذیت شوند به راحتی از آن دور می‌شوند. این افراد به خود و علایق‌شان احترام می‌گذارند زیرا بی‌علاقگی باعث از بین رفتن جذابیت و حرکت می‌شود.

  1. داستان‌های بزرگ بگویید: این افراد داستان‌های زیادی در زندگی برای گفتن دارند و همان مقدار که خوب سخن می‌گویند، خوب نیز گوش می‌دهند و داستان‌های شما را بهتر از خودتان می‌دانند. آن‌ها داستان‌نویسان بزرگی هستند و به راحتی می‌توانند نظر مردم را به خود جلب کنند. داستان‌های این افراد بسیار هیجان‌انگیز و جالب است. پس برای کاریزماتیک بودن و داشتن داستان‌های بزرگ در زندگی، باید فردی ریسک‌پذیر باشید تا تجربه‌های زیادی را داشته باشید.

5.    مکالمه را درباره شخص دیگر انجام دهید: افراد کاریزماتیک با همدلی کردن ارتباط برقرار می‌کنند. همانطور که وقتی فرد مشهور و معروفی با شما صحبت می‌کند، به شما این احساس را می‌دهد که تنها شخص روی کره زمین هستید، این افراد نیز این احساس را در فرد مقابل ایجاد می‌کنند که تنها انسان روی زمین است. این استعداد افراد کاریزماتیک است. آن‌ها به طور واقعی و غریزی چشم، گوش و روح خود را بر وجود شما متمرکز می‌کنند و با دقت به شما و کلماتتان گوش می‌دهند. آن‌ها باعث خندیدن و احساس شنیده شدن در شما می‌شوند و به شما احساس جذابیت می‌دهند و امنیت زیادی را برای شما ایجاد می‌کنند.6.    با زبان بدن خود ارتباط برقرار کنید: این افراد از تمامی امکانات خود استفاده می‌کنند تا کاریزماتیک باشند. با زبان بدن خود شما را به سمت خود جذب می‌کنند. با لبخند به افراد نگاه می‌کنند و صحبت می‌کنند. تماس چشمی برقرار می‌کنند و دست می‌دهند. آن‌ها اینگونه ارتباط می‌گیرند. هرچند بسیار مهم است که این لبخند و صحبت‌ها واقعی باشد و فرد مقابل از رفتار فرد کاریزماتیک احساس فیک بودن را نگیرد.7.    شنونده‌ خوبی باشید: افراد کاریزماتیک به خوبی گوش می‌دهند، درباره‌ جزئیاتی که برای فرد مقابل مهم است صحبت می‌کنند و سؤال می‌پرسند. برای این که فردی کاریزماتیک باشید، وقتی در یک رویداد با کسی صحبت می‌کنید، تلفن همراه خود را چک نکنید یا به اطراف اتاق نگاه نکنید تا ببینید آیا فرد مهم‌تری در آنجا است یا خیر. اگر می‌خواهید شخصی مهم‌تر را پیدا کنید، مکالمه را کوتاه کنید و با کمال مهربانی از طرف مقابل خود خداحافظی کنید.

سخن آخر

همانطور که با هم خواندیم، مشاهده کردیم که برای فرد کاریزماتیک بودن فقط ویژگی‌های انتسابی مهم نیست. بلکه باید تلاش کرد و برخی ویژگی‌های اکتسابی را نیز به دست آورد. گاهی لازم است بهتر ببینیم و بهتر بشنویم تا بتوانیم قدمی به سمت کاریزماتیک بودن برداریم. هر چند این ویژگی‌ها می‌تواند متفاوت باشد و چارچوب دقیق برای آن‌ها وجود ندارد اما ویژگی‌هایی وجود دارد که در هر حال افراد را به سمت کاریزماتیک بودن سوق می‌دهد. البته برای داشتن شخصیت کاریزماتیک، وجود تمامی این ویژگی‌ها لزومی ندارد. هر چند هر چه بیشتر این ویژگی‌ها را در افراد مشاهده کنیم، فرد به سمت ایده‌آلی از کاریزماتیک نزدیکتر شده است.

منابع

www.inc.com

www.forbes.com

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *